Radeon HD 6990

Radeon HD 6990

HW News: Radeon HD 6990 je nové herní monstrum

  • 4
Nová dvoujádrová grafická karta nemá v současnosti konkurenci, ale potřebuje příkon až 450 Wattů. Gigabyte uvádí myš s 6000 dpi. 24 GB RAM od Kingstonu.

Radeon HD 6990 – nové herní monstrum
Začátek tohoto týdne přinesl jedno velké překvapení. Společnosti AMD se totiž nepodařilo udržet pod pokličkou informace o nové generaci dvoujádrových grafických karet, jež vycházejí z šesté generace řady Radeon HD. To, že se dvoujádrová grafická karta od AMD skutečně objeví, se vědělo už dlouho. Forma, v jaké přichází, však zaskočila i největší odborníky.

AMD bude mít po letech možná grafickou kartu, která bude pro běžné smrtelníky naprosto nedosažitelná. Její jméno je Radeon HD 6990 a určitě o ni budeme slýchat v následujících týdnech velmi často. nVidia totiž nemá v současnosti nic, co by mohlo tento Radeon porazit. Velmi záhy se ale ukáže, že za úspěšným pokusem AMD dostat se do čela žebříčku výkonných herních karet, nestojí velký technologický pokrok.

Radeon HD 6990

V řeči čísel je nový Radeon HD 6990 naprosto omračující. Použitá grafická jádra jsou ve své podstatě naprosto shodná s tím, co můžeme už delší dobu pozorovat na Radeonech HD 6950 a 6970. Přestože se zdálo, že AMD bude muset na dvoujádrové kartě snížit počet aktivních shader procesorů a také výrazněji korigovat rychlosti, na kterých karta běží, nestalo se tak. Situace je spíše opačná a AMD nabízí maximum toho, co lze z těchto 40 nm jader dostat.

Výsledkem je robustní grafická karta s architekturou, jež zahrnuje 3072 shader procesorů. Stejně tak jako jádro karty, běží shader procesory standardně na 830 MHz. K oběma jádrům pak vede 256 bitová paměťová sběrnice, přičemž na kartě se mají nacházet běžně 4 GB paměti GDDR5. Ani zde nenajdeme žádný ústupek a paměť pracuje s efektivitou rovných 5 GHz.

Radeon HD 6990

Dá se v podstatě říci, že zatímco všechny předchozí dvoujádrové grafické karty byly kompromisem spotřeby a výkonu, tentokrát nám AMD předkládá bezostyšně kompletní prostředky dvou grafických karet na jedné. Současně s tím ale prolomila určité tabu, na které si netroufli ani vývojáři nVidie. Spotřeba karty nyní ani zdaleka neodpovídá normám pro sběrnici PCI Express 2.0.

Pokud patříte k lidem, kteří se nedívají na grafické karty se spotřebou ke 300 Wattům příliš nadšeně, vězte, že tentokrát je situace mnohem dramatičtější. Spotřeba Radeonu HD 6990 se vyšplhá při maximálním vytížení k 375 Wattům. AMD uvádí také typickou spotřebu při hraní, která je jen o 25 Wattů nižší.

Nicméně, 375 Wattů není skutečná maximální spotřeba karty. Radeon HD 6990 bude totiž možné přepnout do rychlejšího režimu (v rámci technologie PowerTune). Za tímto účelem je na kartě fyzicky přítomen přepínač, který umožňuje zvýšit napájení jádra karty o 50 mV. Automaticky by mělo poté dojít k navýšení pracovních frekvencí.

Radeon HD 6990

Materiály z AMD uvádí, že v tomto režimu již poběží jádro a shadery oficiálně na 880 MHz. Karta přitom může znamenat nápor pro zdroj až 450 Wattů. Poněkud děsivě vypadají informace o možnostech dalšího přetaktování. Tentokrát již v neoficiálních rovinách může karta pracovat na frekvencích přes 900 MHz. Co udělají takové frekvence se spotřebou a vyzařovaným teplem, si lze už jen domýšlet.

Důvodem, proč si vůbec může AMD dovolit takto vysoké napájecí nároky své karty, je začátek výroby nového typu stabilizátorů. Karta tak pracuje pouze s malým počtem napájecích větví (4+2) a přesto nehrozí, že by byla nestabilní. Je nadmíru jasné, že k Radeonu HD 6990 bude nutné koupit některý z nejvýkonnějších desktopových zdrojů současnosti.

Radeon HD 6990

Nejasno je zatím v možné prodejní ceně, jelikož se AMD snaží udržet všechny podstatné informace v tajnosti až do 8. března. Redaktoři serveru DonanimHaber se přesto již pustili do prvních odhadů výkonu. Tvrdí, že výkon HD 6990 je běžně o 68 % až 110 % vyšší než v případě konkurenční jednojádrové karty nVidia GeForce GTX 580. nVidia samozřejmě připravuje také dvoujádrovou kartu, nicméně na architektuře Fermi si nemůže dovolit použití obdobně vysokých frekvencí.


Gigabyte uvádí myš s 6000 dpi
Čas od času se stane, že některá společnost předem stanoví datum zahájení prodeje nového herního hardware a poté se jí to nepodaří dodržet. Až do extrému tentokrát zašla společnost Gigabyte, která již vloni v květnu světu představila myš Aivia M8600. Na její prodej ale doposud nedošlo a teprve nyní se začíná blýskat na lepší časy.

Gigabyte Aivia M8600 se zařadí mezi bezdrátové herní myši. Dokáže nabídnout velmi kvalitní optiku, rozumné zpracování a pravděpodobně také přijatelnou cenu. Nečekaný rok vývoje navíc je opravdu znát. U původně představeného prototypu totiž vydržely baterie jen kolem 24 hodin hraní. Verze, se kterou půjde Gigabyte na trh, vydrží až pětkrát déle.

Gigabyte Aivia M8600

Aivia M8600 nepřichází s nijak revolučním designem. Lze proto věřit, že padne snadno do ruky. Myš nabízí celkem sedm tlačítek a rolovací prvek v podobě dvouosého kolečka. Pro myš, jež Gigabyte označuje jako herní, to nemusí být úplně přesvědčivá nabídka.

Na velmi slušné úrovni je tak alespoň integrovaný senzor. Je to laserová optika, která může nabídnout rozlišení až 6000 dpi. Pomocí tlačítka myši lze ale toto rozlišení v několika krocích snížit. Přesné hodnoty však Gigabyte neudává. Přestože je myš připojena k počítači bezdrátově, dokáže odesílat sejmutý obraz v intervalech o frekvenci 1 kHz.

Gigabyte Aivia M8600

Jako u většiny lepších periferií, jež jsou určeny na hry, také zde nalezneme rozsáhlou podporu pro makra. V rámci technologie GHOST Engine 2 je dostupných až 70 maker rozdělených do pěti bank s přepínáním. Aby nebylo nutné shromažďovat makra v softwarových ovladačích, je myš vybavena 32 kB paměti. Gigabyte také přidává svou technologii umožňující rychlé přepínání baterií, které v případě nízkého napětí umožňuje přepnout na jiný akumulátor.

Gigabyte Aivia M8600

Přestože na fotografiích můžeme vidět Gigabyte Aivia M8600 v barevném provedení kombinace bílé s černou, výsledná myš se bude prodávat pouze v černé. Jasné bohužel stále není datum, kdy by se měl tento model začít prodávat. Pravděpodobně se dostane do obchodů krátce po skončení veletrhu CeBit.


24 GB RAM od Kingstonu
V reakci na začátek prodeje nového šestijádrového procesoru Intel Core i7 990x přichází společnost Kingston s nekompromisním paměťovým kitem. Je vhodný i pro ostatní systémy s tříkanálovým řadičem pamětí. Přestože půjde o velmi drahé moduly s velkou celkovou pamětí a vcelku vysokou frekvencí, najdeme i v této kategorii slabá místa.

Nové paměti se budou prodávat pod názvem HyperX T1 Black XMP a jejich použití ve výsledném počítači může znamenat až 24 GB RAM. Kingston počítá ale také s nabídkou menších kitů o velikosti 12 GB a 6 GB. Dva menší paměťové kity jsou přitom rozděleny do tří modulů, pro 24 GB je však třeba speciální základní deska s šesti dostupnými sloty. Všechny moduly přitom pracují na 1600 MHz.

Kingston HyperX 24 GB

Slabinou je jako obvykle časování. Paměti totiž sice pracují na 1600 MHz, mají přitom cyklování nastavené na CL9-9-9-27. Možné je samozřejmě pokoušet se o taktování nebo změnu časování. Velký dopad na výkon to mít ale nejspíše nebude.

Na moduly Kingston je standardně poskytována doživotní záruka. Nejdostupnější varianta s celkovou pamětí 6 GB se bude prodávat za cenu do 2200 Kč. Nabídka pak pokračuje přes 12 GB kit za cenu kolem 3500 Kč k 24 GB za bezmála 7500 Kč. Poměrně dobrou dostupnost 6 GB kitů můžeme očekávat už koncem příštího týdne.


Zdroje: AMD, Dailytech, DonanimHaber, Gigabyte.de, Hexus, Inpai, Kingston, TechPowerUp & Xbitlabs


Témata: CeBIT, Frekvence 1, Intel