Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Radeon HD4890 ve stínu dnešních karet

aktualizováno 
V čemu bude nová herní grafika AMD skutečně nová? >> nVidia, AMD a Intel se zaměřili na Atom >> Tiché herní grafiky od AMD

Radeon HD4890 ve stínu dnešních karet
Krátce poté, co nVidia vypustila poměrně kontroverzní grafickou kartu, jejíž specifikace byly prakticky stejné s předchozí generací, se k podobnému kroku chystá i AMD. Doposud oblíbené dvojici herních grafických karet Radeon HD 4870 a HD 4850 již začíná pomalu docházet dech v prodejnosti a tak je na čase vypustit další, ještě rychlejší, model.

V době kdy se objevil poprvé Radeon HD 4870, se jednalo o nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartu vůbec. nVidia se ji samozřejmě snažila překonat, ale ukázalo se, že to není vůbec jednoduché. Jako odpověď tak začaly vznikat dvoujádrové grafické karty. Ty sice HD 4870 ve výkonu porazily, nemohly ale nikdy konkurovat spotřebou a už vůbec ne cenou. Radeon HD4870 tak splnil všechna očekávání, která k němu vývojáři AMD měli.

RV770

Dnes jsme ale na prahu vypuštění prvních grafických karet, které neponesou stará 55nm jádra, ale jejich 40nm ekvivalenty. AMD si s nimy ještě před časem dělala velké plány, nyní však přebírá jasné vedení v této oblasti nVidia. AMD totiž - kvůli finanční krizi - nedokáže v dohledné době přinést 40nm grafickou kartu, kterou by bylo možné použít na hry.

Zástupci AMD potvrdili, že zatím jedinou novou herní kartou bude Radeon HD 4890. Ten je založen na na velmi podobném jádru (RV790), které je použito u současného Radeonu HD4870. První specifikace, které se dostaly na internet prostřednictvím výrobců a e-shopů, však hovoří jasně. HD 4890 bude citelně rychlejší než Radeon HD 4870.

Vylepšená verze Radeonu HD4870

AMD se totiž, kromě zachování technologie jádra, rozhodlo také pro citelný nárůst referenčních frekvencí. Zprostředkované informace ohlašují jádro RV790 taktované na 850MHz. Zachována je osvědčená výpočetní síla 800 shader procesorů. Volba použité paměti je tentokrát spíše v rukou výrobců, ale za standard bude považován 1GB GDDR5 s efektivním taktem 3900 MHz.

Pravděpodobně jediné foto testovacího PCB karty

Někteří overclockeři však varují před předčasným optimismem. Zatímco současné herní karty AMD většinou nemají problém se stabilitou, Radeony HD 4890 by mohl. Při taktování Radeonu HD 4870 se totiž obvykle ukazuje, že nově stanovené referenční takty jsou mezí, na které ještě grafická karta pracuje stabilně se standardním chladičem. Na stabilitu a životnost karet to tedy může mít negativní dopad. Herní grafická karta je ale nová jen jednou a pokud ji AMD dokáže nabídnout za dobrou cenu, určitě bude mít u hráčů úspěch.

*** poznámka autora: článek byl na základě informací čtenářů upraven. Děkuji

Tři společnosti na platformě Atom
Přestože se nyní nedaří zvyšovat výkon hardwarových komponent podobnou rychlostí jako bylo obvyklé v uplynulých letech, stále se, i přes opadající zájem, daří vyvíjet zajímavé novinky. Výrobci počítačů nyní vidí svou šanci především v malých a levných počítačích. S těmi je nerozlučně spjato používání procesorů Intel Atom. Mezi malé počítače však chce proniknou i nVidia.

V oblasti nejmenších počítačů, které se doposud řadily do kategorie nettopů a netbooků, jsme mohli vidět leccos. Vše začalo uvolněním platformy Atom. Ta zahrnuje dodnes velmi úsporný stejnojmenný procesor. Intel ji však založil na čipsetech, které obsahovaly výkonově velmi slabé grafické jádro, které navíc enormně zvyšovalo celkovou spotřebu. Z tohoto důvodu se do Atomu původně mnoho nadějí nevkládalo. S příchodem malého netbooku Asus Eee se ale vše změnilo. Ukázalo se, že zájem o malé počítače je obrovský, a od té doby se Atom objevuje prakticky v každém malém počítači s cenou do 20tisíc korun.

Intel Atom

Intel si je pravděpodobně dobře vědom, že v současnosti používané grafické jádro X3100 přestává na multimédia stačit. Došlo tak ke vzácné dohodě, která umožňuje vyrábět počítače založené na platformě Atom v kombinaci s grafickými kartami Radeon. Ke spokojenosti všech se spotřeba snížila a výkon grafiky téměř zdvojnásobil. Obvyhle je nasazen Radeon HD3450 nebo HD4350, které mají především lepší podporu při hardwarové akceleraci videa. Výsledkem je celková spotřeba základu počítače 22Wattů.

Velký úspěch Atom naproti tomu nesklidil na poli profesionálního nasazení. Tam, kde je třeba skutečně šetřit každý Watt energie, se neosvědčil. Ve výsledku je totiž stále úspornější starší a jen o málo méně výkonný Celeron. Rozhodla tak opět spotřeba čipsetu, jelikož spotřeba procesoru je prakticky stejná.

Nejbližší vylepšéní nyní neplánuje Intel, ale spíše nVidia. Ta potvrdila, že se chystá přijít s platformou nVidia Ion. Tato platforma si klade prozatím za cíl co nejvyšší úroveň miniaturizace. Obsahovat bude opět 45nm verzi procesoru Intel Atom, současně s ním však silnější grafické jádro. Celkový výkon i energetická náročnost se má hodně změnit, protože nVidia plánuje nasadit technologii GPGPU (tedy zpracování výpočtů určených pro procesor přímo grafickým jádrem).

Počítač postavený na nVidia Ion

nVidia Ion může být zajímavou možností pro každého, kdo by si chtěl za minimální prostředky pořídit počítač s velkým počtem jader. Integrované grafické jádro známé jako GeForce 9400M a obsahuje pouhých 16 shader procesorů. Narozdíl od v současnosti nejrozšířenější varianty, kterou nabízí Intel, bude možné shadery využít k dalším výpočtům. Ve velmi malém počítači se tak objeví celkem 17 slabších výpočetních jader.

Kromě slibovaného zvýšení výkonu, se zvětší i sortiment prostředků, které budou moci malé počítače nabídnout. Připojit k počítači založenému na  Atomu kartu ve slotu PCI Express je dnes problém. nVidia ale dokáže podle svých materiálů nabídnout i variantu, která bude plnohodnotně podporovat rychlou grafiku v PCI Express 16x. Mimo to se podařilo zvětšit i maximální rozlišení (2560x1600) a přidat podporu pamětí DDR3. Výsledná spotřeba bude 18Wattů.

nVidia Ion

Zajímavé jsou také rozměry, do kterých je nVidia nyní schopna plnohodnotný počítač vtěsnat. Osázená základní deska sice zatím nemá rozměry kreditní karty, ale i to se může brzy změnit. nVidia oznámila, že v současnosti je vývoj ve stádiu, kdy je možné bez větších problémů vyrábět plně vybavené desky o velikosti 7,2cm x 10cm. Do vypuštění, které by se mělo uskutečnit spíše až v druhé polovině tohoto roku, se mají rozměry ještě změnit.

Grafický výkon také tiše
Zajímavou sérii grafických karet nabízí dlouhodobě japonská společnost Sapphire. Modelová řada Vapor-X je známá především pro svou kvalitu zpracování a precizně vyráběné chladiče. Výsledkem byly zatím vždy vyvážené a nehlučné grafické karty, které se nikdy nepřehřejí. Nyní však Sapphire zamířila ke dvěma nejoblíbenějším herním grafickým kartám, které se pod značkou AMD vůbec prodávají. Tichá verze Radeonu HD 4850 a HD 4870 je již na cestě.

Sapphire Vapor-X (letákové foto)

Na první pohled je jasné, že Sapphire používá pro řadu karet Vapor-X opravdu unikátní a propracovaný chladič. Za tím vším lze ale stále vidět obyčejné karty založené na grafických jádrech od AMD. U obou se jedná o 55nm výrobu, která na vysokých pracovních kmitočtech poměrně hodně hřeje. Výkon ve hrách je však neoddiskutovatelný a bude určitě hodně podobný obdobným kartám nastaveným na referenční pracovní frekvence.

Sapphire Vapor-X (reálný pohled)

Jasno je především při pohledu do specifikací. Jádro slabšího Radeonu HD4850 totiž poběží na 625Mhz a silnější HD4870 na 750MHz. Pokud přihlédneme k tomu, že u grafických jader AMD není oddělena frekvence shaderů, zde nějaké závratné zvýšení výkonu očekávat nemůžeme. Na lepší úrovni oproti konkurenci by tak měla být alespoň paměť, které je zde více než dostatek. V případě modelu HD4850 jsou použity moduly GDDR3 (1960MHz) a na Radeonu HD 4870 nalezneme samozřejmě moduly GDDR5 (3600MHz). Komunikaci mezi jádrem a pamětí zajišťuje u obou karet 256bitová sběrnice.

Sapphire Vapor-X (reálný pohled)

Radeon HD 4870 ze série Vapor-X se tentokrát bohužel nebude vůbec prodávat v cenově dostupnější 512MB verzi. Vývojáři Sapphire namísto toho pro nás připravili variantu osazenou 1GB nebo 2GB paměti. U HD4850 pak zatím není jasné, zda se 512MB verze dočkáme, 1GB je však jistotou. I z těchto důvodů se budou karty řadit k těm dražším. Prvotní odhady hovoří o ceně 8500Kč za HD4870 ve 2GB variantě, za HD4850 s 1GB bychom měli platit přibližně polovinu.

Možnosti připojení displejů a monitorů budou pro obě karty totožné. Sapphire nepoužilo moderní DisplayPort, ale na místo něj integrovalo starý konektor VGA, DVI a dnes hojně rozšířené HDMI. Tím je zajištěna kompatibilita s drtivou většinou zobrazovacích zařízení. Přes HDMI je možné samozřejmě vyvést i audio v systému 7.1.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digitimes, Hardware Canucks, HardSpell, HKEPC, Intel, MSI, nVidia, Sapphire, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.