Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Radeon s DX11 – zn.: levně a tiše

aktualizováno 
Club3D představuje Radeon HD 5550 v ultra tiché edici. Herní deska Crosshair IV Formula. Originální SSD disk pro každého.

Club3D HD5550 Noiseless Edition

Radeon s DX11 – zn.: levně a tiše
Jasnou výkonovou jedničkou mezi grafickými kartami z řad AMD je dvoujádrový Radeon HD 5970. Ne každý ale považuje dvoujádrovou kartu za vhodné řešení a ne každý si ji může pro velmi vysokou cenu dovolit. Co ale dělat, když pro svůj počítač chcete grafiku, která není tuctová, má dostatek výkonu na hry a nemáte hodně peněz. Pak nezbývá než se podívat v levnějších kategoriích. Zde AMD nabízí celou škálu modelů, kterou ještě rozšiřují výrobci karet na základě vlastních inovací.

Jedním z těchto výrobců je i Club3D, který od tohoto týdne začal nabízet naprosto tichou variantu Radeonu HD 5550. Karta s podporou DirectX 11 není rozhodně současným highendem, přesto v nižších rozlišeních zvládá nové hry a samozřejmě nezklame ani při akceleraci videa. Současně nebude karta vhodná pro malé HTPC, protože vyžaduje více prostoru.

Oficiální název novinky od Club3D je Radeon HD 5550 Noiseless Edition. Její unikátnost tkví především v masivním chladiči, na kterém nespočívá aktivní ventilátor. Karta s chlazením zabere pozici hned pro dva sloty, přičemž je třeba počítat i s třetím pro lepší odvod tepla. Efektivitu chlazení obstarávají především dvě heatpipe.

Club3D HD5550 Noiseless Edition

Radeon HD 5550 je grafickou kartou založenou na 40nm jádru známém jako Redwood. Mohlo by se zdát, že samotný výrobní proces zajišťuje, že se karta nemůže přehřívat. Přesto 40nm architektura není všemocná (jak se můžeme přesvědčit na konkurenčních GeForce GTX 480) a oficiálně je tedy doporučeno mít alespoň 400Wattový zdroj. Ve skutečnosti má ale grafika spotřebu do krásných 40Wattů. Z toho přímo vyplývá, že není potřeba žádných konektorů pro přídavné napájení.

Při pohledu do specifikací zjistíme, že energeticky šetrná grafika od Club3D má jeden dnes už pocítitelný neduh. Oproti většině konkurenčních grafických karet má pouze polovinu paměti a to 512MB. Paměti jsou ostatně její největší slabina. U AMD jsme si už zvykli na používání pamětí GDDR5, mezi levnějšími kartami však pro svou cenu nejsou tyto paměťové čipy samozřejmostí. Na Radeonu HD 5550 Noiseless Edition se tudíž dočkáme pouze pamětí GDDR3.

Hlavním rozdílem mezi pamětmi GDDR5 a GDDR3 je jejich schopnost pracovat efektivněji na stejné fyzické frekvenci. Díky tomu je základní takt použitých pamětí 800MHz, efektivní přitom jen 1600MHz. V kombinaci se 128bitovou paměťovou sběrnicí nelze očekávat zázraky.

Club3D HD 5550 Noiseless Edition

Síla grafického jádra tkví v počtu použitých shader procesorů. Těch je 320 což dnes zcela postačuje. Všechny grafické karty od AMD se vyznačují tím, že používají jedinou frekvenci pro shadery a grafické jádro. V tomto případě je nastavena na 550MHz, což není mnoho, ale našli bychom i horší karty.

Přestože hardwarové specifikace příliš neoslní, jako každý Radeon HD 5550 nabízí i varianta od Club3D podporu pro nejnovější herní technologie. Většině hráčů půjde určitě o možnost hrát pod DirectX 11, ale využívat lze samozřejmě také OpenGL ve verzi 4 nebo podporu Shader Model 5.0.

Obraz je možné z karty získat prostřednictvím třech výstupů. K dispozici je starý D-SUB konektor, DVI a nejkvalitnější způsob přes HDMI. Jádro obsahuje HD zvukový kodek, takže kromě obrazu dostanete z HDMI také složku zvuku ve formátu 7.1. Pro snadnější konfiguraci je ke kartě přibalen kromě ovladačů software ATI Avivo HD a Power Play. Jedná se přitom o standard, který je dostupný zdarma.

Club3D HD5550 Noiseless Edition

Tím zásadním a patrně jediným, co může přimět ke koupi obdobné karty, je její cena. Společnost Club3D ji zatím přesně nestanovila a tak se vedou jen odhady. Podle prodejců hardwaru by se měla karta prodávat někde mezi 1300Kč až 1600Kč. Za tuto cenu se o grafice, se kterou lze s jistými omezeními hrát a má i nějakou perspektivou do budoucna, dá rozhodně uvažovat.


Herní deska Crosshair IV Formula
Je až s podivem, v jakém nepoměru se daří výrobcům přinášet na trh nové základní desky určené pro platformu procesorů Phenom II a herních Core i7. Zatím co se Socketem AM3 se dočkáme uvedení významnějšího modelu téměř každý týden, se socketem LGA 1366 se na nové highend desce setkáme jen zřídka. Ani tentokrát se bohužel žádné výjimky nedočkáme. Asus totiž dokončil práce na nové základní desce z řady Republic of Gamers, jak jinak než připravené pro platformu socketu AM3.

Asus Crosshair IV Formula

Základní deska nese označení Formula, tentokrát se již jedná o čtvrtou generaci. Plným názvem Asus ROG Crosshair IV Formula se stane jednou ze stěžejních v nabídce společnosti. Deska je připravena na používání se šestijádrovými procesory, včetně možnosti jejich taktování. Základem se přitom stala úplně nová čipová sada 890FX v kombinaci se southbridgem SB850.

Výsledek působí ohromně hned při prvním pohledu na oficiálně zveřejněné fotografie. Deska má mohutné napájení, které je patřičně chlazeno pasivy. Pro grafické karty jsou připraveny čtyři sloty PCI Express 16x ve verzi 2.0. Ty je ale možné osadit pouze v případě, že použijete Radeony v CrossFire. O podpoře SLI nejsou oficiální informace a vypadá to s ní bledě.

Club3D HD5550 Noiseless Edition

Čipset 890FX nemá integrováno žádné grafické jádro, kvůli čemuž nelze využívat hybridní grafické technologie. Herní počítač postavený na Crosshair IV Formula v případě vybavení dvěma a více grafikami nebude rozhodně splňovat všeobecné představy o úspornosti. Tato série je však lahůdkou pro overclockery a s přílišným důrazem na šetření energií se spíše nepočítá.

Kromě čtyř grafických karet je možné na desku osadit stejný počet paměťových modulů. O jejich správnou podporu se stará procesor. Přesto je maximem 16GB a deska si poradí s přetaktovanými moduly až na 2GHz. V této kategorii je naprostou samozřejmostí podpora moderního řadiče pevných disků SATA s propustností 6Gb/s. Ten se na desce objevil celkem 6x, přesto ve svém externím provedení chybí. Na dvou portech je podporováno USB 3.0, přičemž se starším standardem USB 2.0 může pracovat až 14 portů.

Asus Crosshair IV Formula

Přímo na desce nenalezneme obyčejný zvukový kodek, ale integrovanou variantu Creative SupremeFX. Ta nativně podporuje technologii X-Fi a umožňuje sedmikanálový výstup zvuku. Na rozdíl od jiných highendových desek má Crosshair IV Formula jedinou síťovou kartu. Jedná se o klasický gigabitový ethernet a pro síťový most nezbývá než osadit další síťovku. K tomu je možné využít jeden ze dvou slotů PCI.

Vysokou cenou Vás prozatím strašit nebudeme, jelikož ji Asus ve své oficiální zprávě neuvádí. Je nutné si ale uvědomit, že série produktů ROG je směřována výhradně na nadšence. Běžný uživatel ani hráč nemá šanci využít desku Crosshair IV Formula na 100%. I z tohoto důvodu levná rozhodně nebude.


Originální SSD disk pro každého
Od příštího týdne by se měl postupně dostat do prodeje originální SSD disk. Na svědomí ho mají laboratoře společnosti ATP, kterým se podařilo vyprodukovat až neskutečně malý a levný disk. Ten se navzdory internímu provedení připojuje přímo na rozhraní USB. Podle stupně miniaturizace je nabízeno celkem 7 variant SSD disků s kapacitou od 512MB.

Ta nejzajímavější a současně nejmenší varianta si v lecčem zadá s klasickými flash klíčenkami. Její rozměry (na fotografii) hovoří asi za vše. Takový SSD disk bude nabízen v kapacitách od 512MB až do 4GB. Cena by přitom měla odpovídat běžnému flashdisku.

ATP USB SSD disk

Přestože disk za normálních okolností pohodlně nasadíte přímo na piny rozšiřující patice pro konektor USB 2.0, nedá se říci, že by bylo toto rozhraní plně využito. Přenosové rychlosti nepřinášejí zásadní překvapení a nebudou ani lepší než u mnohých pevných disků založených na magnetické technologii. Čtení i zápis je totiž limitován maximální rychlostí 30MB/s.

Přestože nasazení v noteboocích je díky originálnímu provedení takřka vyloučeno, lze od disku očekávat i velmi zajímavou spotřebu. Stísněné podmínky přiměly výrobce použít jediný paměťový čip NAND vyrobený moderní technologií. Maximální spotřeba je dána samotnou schopností USB napájet zařízení, tedy do 500mW.

ATP disky

Slabinou všech SSD disků je jejich životnost, která se týká možného počtu přepsání. ATP ji uvádí na základě MTBF (střední doby mezi dvěma chybami), která je stanovena na 5 milionů hodin. Nejedná se ale o zcela relevantní údaj, protože počet garantovaných životních cyklů pro smazání a načtení dat je na hranici 2 milionů. Disky snad již brzy nalezneme v cenících pod těžko zapamatovatelnými označeními AF512SSGL, AF1GSSGL, AF2GSSGL a AF4GSSGL.


Zdroje: AMD, Asus, ATP, Club3D, Dailytech, Digit-life, HardSpell, HEXUS, HKEPC, TechPowerUp, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Notebook, software

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz