HW News: Rafinovaná strategie Intelu

  12:00aktualizováno  17. července 3:45
Rafinovaná strategie Intelu *** ThinkPad série X *** ATI napříč platformami *** Set-top box od Samsungu zdarma

Rafinovaná strategie InteluLogo společnosti Intel
Zatímco Intel oficiálně oznámil příchod procesorů Core 2 duo a Core 2 duo extreme, v pozadí chystá propustit na dvě tisícovky vlastních manažerů. Toto propouštění nebude zdaleka konečné, jelikož se teoreticky rýsuje snížení stavu až o plných patnáct tisíc pracovních míst. Kontroverze těchto dvou událostí jen podtrhuje rafinovanost obchodní strategie Intelu. I když se především čistce ve vlastních řadách dá říkat přinejmenším tvrdý krok, tato strategie je správná. Intelu se totiž podařilo zastavit nárůst podílu na trhu konkurenční AMD, například v USA se tak společnost stala opět hlavním lídrem v divizi procesorů určených do stolních počítačů. Nyní ale zpět k novým procesorům. Intel totiž oficiálně potvrdil výrobu procesorů Core 2 duo a to na frekvencích od 1,86GHz do 2,66GHz. Tyto procesory oplývají především velkou vyrovnávací pamětí, která je u levnějších modelů o velikosti 2MB u dražších pak 4MB. Cena nejlevnějšího modelu (1,86GHz, 2MB L2) přijde zájemce na cca 4500Kč. Pokud byste chtěli High-End model (2,66GHz, 4MB L2) šáhnete si do peněženky o něco hlouběji a to pro 13500Kč. Tuto řadu však doplňuje jediný procesor Intel Core 2 extreme a to s frekvencí těsně pod hranicí 3GHz (přesně 2,93GHz) s vyrovnávací pamětí 4MB. Ten však vaši peněženku s cenou 25000Kč zruinuje naprosto. Procesory bude možné objednat v online obchodech od 23. června. Než se dostanou na pulty kamenných obchodů v ČR však nějaký čas potrvá.

ThinkPad série Xhwnews180806
IBM přináší do ČR další ze série podivných otáčejících se notebooků. Tentokrát se jedná o IBM ThinkPad X41 Tablet. Notebook je určen především pro uživatele, kteří chtějí pracovat v terénu, na baterie a zároveň si dopřát komfort a pohodlí. Rovněž se neztratí ani na konferencích či přednáškách. Jistě může nalézt své místo i jako multimediální centrum v domácnosti, na počítačové hry je však tento stroj příliš slabý. Kupředu ho pohání procesor Intel Pentium M taktovaný na 1,6GHz s 2MB vyrovnávací paměti. V základní verzi je notebook osazen 512MB paměti (tu lze maximálně rozšířit na 1,5GB) a 60GB diskem. Hlavní výhodou notebooku je však širokoúhlý displej, který je uchycen na unikátním otočném kloubu. Ten lze vytočit doslova podle libosti. Notebook se prodává ve dvou verzích a to ve verzi UP1CMXX, jenž je vybavena Bluetooth a WiFi síťovou kartou. Druhá verze nese označení UP1CNXX a tyto technologie ji chybí. Notebooky váží shodně po 1,6Kg a jejich cena je mírně přes 50000Kč.

ATI napříč platformamihwnews180706
Společnost ATI se snaží prosadit na všech frontách. Nejen, že se drží staré architektury grafických karet pro slot AGP, přichází s novými grafickými čipy pro adaptéry PCI-Express nové generace, ale nyní se chystá i na konzole. Konkrétně na nový Xbox 360 od Microsoftu. ATI nalezne i zde uplatnění, protože společnost vyhrála výběrové řízení na výrobu zařízení, které bude dekódovat pro novou konzoly obsah HD DVD médií ve vysoké kvalitě. Nově by se tak za podpory ATI H.264 dekodéru měla dostat HD kvalita zobrazení i do konzolových her. Můžeme se těšit na nové interaktivní animace a dokonalý grafický požitek při hraní.  Rovněž bude zajímavé sledovat výsledný rozdíl v kvalitě grafiky na Xbox 360 a konkurenčním PlayStation 3. ATI má však stále ambice i ve výrobě grafických karet určených pro sběrnici AGP. Důkazem že tato platforma není ještě díky ATI mrtvá je i fakt, že uvažuje o uvedení grafické karty založené na grafickém čipu RV560. Jádro grafické karty by mělo mít frekvenci okolo 450MHz. Neměla by chybět podpora pamětí GDDR3. Paměť integrovaná na grafických kartách se bude pohybovat okolo 256MB. Tato karta je samozřejmě určena pro vlastníky starších základních desek. Pro ty šťastnější, majitele základních desek se slotem PCI Express, uvádí ATI grafický čip RV505. Ten bude dostupný ve třech provedeních, které nahradí současné čipy RV515 a RV516. O parametrech nových čipů se toho zatím mnoho neví. Omezit se mohu pouze na konstatování, že budou pracovat na frekvencích od 450MHz do 600MHz.

Set-top box od Samsungu zdarmareklama Samsung
Samsung prohlásil, že ke každé nové LCD televizi z řady R7, dostane kupující set-top box pro příjem HD TV zdarma. Zní to jistě jako velmi férová a výhodná nabídka. Má ovšem i svou stinnou stránku. První problém je hned skutečnost, která zapříčinila vnik tohoto reklamního tahu. Drtivá většině u nás prodávaných LCD televizorů totiž schází tuner pro HD TV. Je to sice paradoxní, ale všude omílané set-top boxy je tudíž nutné zakoupit i pro tyto nejnovější přístroje. Samsung se tak snaží napravit chybu, která zde vzniká. Je to krok jistě vstřícný, nicméně musíme vzít v potaz, že tato akce platí jen na televizory s úhlopříčkou 32“ (tedy plných 81cm) a větší. To celkový sortiment dosti zmenšuje a především v ceně, kterou takový televizor stojí, se cena set-top boxu utopí jako kapka v moři.

Zdroje: AMD, ATI, Intel, Samsung, The Inquirer, Digit-Life, IBM, Lenovo

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Najdete na iDNES.cz