Notebook Razer Blade

Notebook Razer Blade

HW News: Razer představuje první herní notebook se slabším výkonem

  • 1
Může odolná konstrukce s multitouch technologií nahradit rychlou grafickou kartu? Tři nové zdroje s výkonem přes 1 kW v přípravě. Cenově atraktivní SSD disky přijdou z USA.

Razer představuje první herní notebook se slabším výkonem

Logo výrobce herních periferií, společnosti Razer, jsme si zvykli vídat především na několika sériích kvalitních myší. Její vedení si však myslí, že přišel čas začít se věnovat také notebookům. Prostřednictvím tiskové zprávy tak světu představili svůj notebook, o kterém směle tvrdí, že jde o první pořádný herní kousek na trhu.

Hned první pohled na notebook, který se bude prodávat pod označením Razer Blade, prozrazuje, že tentokrát je něco jinak. Na vině je jednoznačně zpracování. Levný plast nahradila totiž kvalitní hliníková slitina. Notebook je vcelku velký, čemuž odpovídají fyzické rozměry 42,6 × 27,7 × 2,23 cm i hmotnost.

Notebook Razer Blade

Podle slov zástupců Razeru umožnila větší konstrukce osadit herní hardware takřka bez kompromisů. Potěší pak především kvalitní 17,3" displej s LED podsvětlením. Nativní rozlišení však nepřekvapí, jde o důvěrně známé neprokládané HD. Pod kryt notebooku bylo možné umístit plnohodnotnou klávesnici v netradičním zpracování. Alfanumerická část nabízí podsvětlení, numerická část je daleko variabilnější. Jedná se totiž o OLED tlačítka a dotekový displej s technologií multitouch.

Notebook Razer Blade

Nadšení bohužel opadne při pohledu na specifikace. Razer dokáže nabídnout rozumný procesor a zajímavé příslušenství. Pokulhává ale grafická karta, což by od pořádného herního notebooku čekal málokdo. V notebooku se nachází GeForce GT 555M, zdánlivě silnější varianta z dvou dnes vyráběných verzí.

Reálně hrozí, že výsledný výkon ve hrách nebude držet krok s rozlišením displeje. Hlavní slabinou je nízký počet shader procesorů, kterých je zde jen 96. Situaci nemohou zachránit taktovací frekvence. Interní takt jádra je nastaven na 753 MHz a shadery běží na 1506 MHz. O nic lepší situace nepanuje ani v oblasti grafické paměti.

Záludnost GeForce GT 555M spočívá v množství paměti, kterou je běžně tato mobilní grafika vybavována. Razer šibalsky uvádí, že notebook nabízí 2 GB grafické paměti GDDR5. Ve skutečnosti však tato paměť komunikuje s jádrem po 128 bitové sběrnici. Fyzický takt je nastaven na 1569 MHz.

Situace budí dojem, že výsledný notebook bude vhodný spíše na on-line hraní, než akce s moderními enginy. Výpočetní výkon má být postačující, postará se o něj procesor Core i7 2640M. Nejde přitom o čtyřjádro. Dvoujádrový procesor běžně pracuje na 2,8 GHz. V Turbo režimu se rozběhne až na 3,5 GHz.

Notebook Razer Blade

Prozatím se počítá s výrobou jediné varianty Razer Blade. Osazená operační paměť by tak vždy měla mít velikost 8 GB. V notebooku se nacházejí klasické moduly DDR3 taktované na 1333 MHz. Předinstalován je pevný disk založený na magnetické technologii, který nabídne kapacitu 320 GB. Alespoň částečným ospravedlněním pro jeho osazení může být rychlost ploten 7200 ot/m.

Kromě jiných pozlátek nabízí Razer Blade stejné integrované příslušenství jako konkurenční notebooky. K dispozici je wi-fi, gigabitový ethernet a HD kamerka. Baterie má kapacitu 6000 mAh. Ačkoliv je notebook velký, optickou mechaniku zde nenalezneme.

Notebook Razer Blade

Znepokojivá je především cena, za kterou chce Razer svůj notebook nabízet. Oficiální informace uvádějí částku v přepočtu odpovídající 53 tisícům korun. Razer Blade je tedy originální, ale jen málokomu se vyplatí za tuto originalitu připlácet. Konkurenční výrobci nabízejí za obdobné ceny herní notebooky, které jsou na tom s výkonem o poznání lépe.

Tři nové zdroje s výkonem přes 1 kW v přípravě

Spíše až na konec letošního roku plánuje společnost Thermaltake vypuštění několika kvalitních počítačových zdrojů. Zdroje budou určeny pro výkonné herní počítače a mají si poradit i s těmi nejnáročnějšími podmínkami. Odpovídat tomu bude pravděpodobně i jejich cena, ta však zatím není veřejná.

ATX zdroje Thermaltake Toughpower

V Thermaltake si tentokrát vzali na mušku vcelku vysokou metu. V prodeji se totiž mají objevit zdroje s výkonem přes jeden kilowatt. Ohlášena je trojice modelů se jmenovitým výkonem 1000, 1200 a 1500 Wattů. Cílem je oslovit uživatele se zájmem o více grafických karet zapojených v SLI a CrossFire nebo o přetaktování.

Oficiální informace uvádějí, že zdroje ponesou certifikaci 80Plus Silver. Efektivita při běžném zatížení by měla sahat k 91 %. Bude to opravdu potřeba, protože energetické nároky výsledného počítače se mohou viditelně projevit i na poplatcích za elektrickou energii. Řídící elektronika je však inteligentní a dokáže spořit i pokud zdroj zatížíte jen částečně.

ATX zdroje Thermaltake Toughpower

Všechny tři modely nabídnou modulární kabeláž, dostupné konektory se tentokrát nebudou příliš lišit. Vše je vyráběno podle specifikace ATX 12V 2.3 & SSI EPS 12V 2.92. Rozdíl bude především v počtu samostatně stabilizovaných napájecích větví. Modely s výkonem 1000 a 1200 Wattů používají dvě zcela oddělené větve, nejvýkonnější 1500 Wattový model nabídne čtyři.

Na skvělé úrovni bude kvalita zpracování. Vývojáři si dali záležet především na výběru kvalitních součástek. Použity jsou japonské kondenzátory s teplotní odolností do 105 °C. Chlazení zabezpečuje ventilátor s automatickou regulací otáček, jehož lopatky mají průměr 13,5 mm. O dochlazování po vypnutí zdroje se dostupné informace zatím nezmiňují.

ATX zdroje Thermaltake Toughpower

Sluší se podotknout, že zdroje nebude možné namontovat do všech ATX skříní. Mohou za to poněkud větší konstrukční rozměry. Zdroje se stanou součástí řady Toughpower Silver a v ČR se začnou prodávat nejdříve v listopadu. V současnosti je k dostání velmi podobný model s výkonem 1350 Wattů.

Cenově atraktivní SSD disky přijdou z USA

S cenově atraktivním pevným diskem postaveným na technologii SSD přichází méně známá společnost OWC. Rychlost přitom nebude špatná a jako odpověď na přetrvávající bolístky SSD disků přijde až pětiletá záruka. Masově by se mohla prodávat především 60 GB varianta.

OWC v brzké době přinese na trh SSD disk, jehož cena nemá přesáhnout 2300 korun. Na této částce má totiž začínat řada pevných disků Mercury Electra 6G. Nejmenší z modelů bude mít 60 GB, v omezenější míře se pak bude prodávat až 480 GB varianta. Nízká cena samozřejmě značí uspořádání NAND čipů do topologie MLC.

Mercury Electra 6G

Bez ohledu na kapacitu budou přenosové rychlosti v podstatě stejné. Nejen díky řadiči SandForce jsou disky schopny dosáhnout až 523 MB/s při zápisu. Ještě lépe si vedou při čtení, kde lze v ideálních podmínkách dosáhnout až 556 MB/s. Je třeba počítat s tím, že reálné rychlosti budou poněkud níže.

K rychlému SSD patří dnes již neodmyslitelně podpora rychlého rozhraní SATA 6 Gb/s. Vzhledem k dostupným kapacitám ale není problém disky připojit i ke starším základním deskám s jinou verzí SATA. Provedení ve formátu 2,5" pak nepřináší žádná překvapení ani při instalaci do notebooků.

Velkou neznámou jsou zatím ceny modelů s kapacitou přes 60 GB. Ty doposud zveřejněny nebyly. Všeobecně se očekává, že nějakou dobu potrvá, než se disky od OWC dostanou v ČR do oficiální distribuce. Dočkat bychom se měli až v druhé polovině září.

Zdroje: Digitimes, Guru3D, Hexus, OWC, Razer, TCM, TechPowerUp, Thermaltake, VR-Zone & Xbitlabs


Témata: Notebook