Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Revoluci pevných disků začnou u Samsungu

  12:00aktualizováno  20. listopadu 9:04
Rychlejší, lehčí, odolnější - toť výhody FLASH HDD s použitím NAND *** Set Logitech LX710 aneb i myš může táhnout klávesnici ke dnu *** MSI P200 je přehrávač za slušnou cenu *** Catalyst 6.11 předčasně vydány

Pevný disk s technologií NAND – Odolnost vs Životnost?
Jednou z nejpomaleji se vyvíjejících součástí počítače je bezesporu pevný disk. Princip jeho funkčnosti se takřka nezměnil a vše funguje stejně již od dob prvních IBM PC XT. Jistě, změnily se dosahované rychlosti, kapacita a připojení, ale technologie zůstala zachována. V posledních několika letech se však nadšeně začíná diskutovat o přechodu na pevné disky typu FLASH. Oproti starému magnetickému zápisu se zde však výrobci setkali s mnoha problémy, které není jednoduché vyřešit. Především zde vyvstává fakt, že cena takto vyrobené jednotky je o mnoho dražší a s tím nepřímo souvisí i omezená možnost integrovat pohromadě dostatečnou kapacitu jednotky. Životnost FLASH pamětí je v porovnání s pevnými disky mizerná, může za to omezený počet zápisů, které jsou schopny buňky zpracovat bez chyb.

Naopak FLASH disky postavené na NAND skýtají možnosti, které s mechanickým diskem s magnetickým zápisem nikdy mít nebudete. V takto vyrobeném disku se nic nepohybuje (technicky vzato se pohybují integrované tranzistory, ale to je naprosto zanedbatelné) a nehrozí tak poškození při přenášení během doby, kdy disk pracuje. Navíc neuslyšíte ani decibel zvuku, který by se přidal k hlučnosti počítače. Obrovskou výhodou je také nízké napájení, které je potřeba při provozu. FLASH paměti je však nutné jednou začas připojit k energii, protože jinak může dojít ke ztrátě dat. A kdo nám tyto disky bude vyrábět? Podle všeho (a tedy i podle internetového deníku DailyTech.com) to bude společnost Samsung, kdo přijde na trh s obstojnými disky jako první. Již teď má Samsung pár nesmělých krůčků touto cestou. V jeho zásobách můžeme najít dva FLASH 16GB a 32GB disky s technologií NAND. Do roku 2008 však připravuje k vypuštění na trh novinku v podobě disku se 120GB místa. Takovýto disk by se dnes dal považovat za dostatečný. Problém je, že v roce 2008 bude podle prognóz běžný pevný disk mít velikost přes 300GB.

Logitech LX710 aneb i myš může táhnout klávesnici ke dnuLogitech LX710
I když se říká, že bezdrátové sety napájené bateriemi jsou již mrtvé, zatím se stále vyrábějí. Jedním z posledních modelů, který se momentálně objevil na světovém trhu je set Logicech desktop LX710 laser. Zahrnuje v sobě multimediální klávesnici a myš s laserovou diodou. Na první pohled zaujme pro svůj netypický tvar. Velká pevná opěrka pro ruce je pohodlná a však značně zvětšuje prostor, který klávesnice na stole zabírá. Chytře avšak nezvykle jsou umístěna multimediální tlačítka, kterých je celkem deset. Vyjma základního ovládání multimediálních programů a internetu naleznete na klávesnici také další čtyři tlačítka, která si můžete nadefinovat dle své libosti. Klávesnice je kvalitně zpracována do posledního detailu a pokud budete chtít přizvednout klávesnici plastovými packami, můžete nastavit klávesnici do tří poloh (běžně je možné pouze do dvou – zavřené packy a vyklopené packy). Myš dodávaná s tímto setem se dá koupit samostatně pod názvem Logitech LX7. Senzor dokáže snímat do 1100DPI. Tuto hodnotu je ale nutno brát s rezervou.

Při práci s myší se mi zdálo, že úroveň akceschopnosti klesala přímo v závislosti na stavu baterií. Zpočátku byla pohyblivost myši slušná, nicméně po hodině neustálého pohybu se začaly projevovat první nedostatky a úroveň pohybu se začala zhoršovat. Ke konci, za který jsem považoval 4 hodiny odvedené práce, již nebyla úroveň pohybu slučitelná s použitelností. Myš rozhodně zkazila celkový dojem z tohoto setu. Bezdrátový reciver se připojuje na USB a je kompatibilní se všemi verzemi Windows od verze 98. Ve Windows 98 se setkáte s malým problémkem v podobě ovladače keyboard.sys, který není při prvním použití schopen s klávesnicí pracovat. Po nainstalování ovladačů na přiloženém CD je vše naštěstí vyřešeno. Nejkrásnější na tomto výrobku je, že ačkoliv na světovém trhu se objevil přibližně před týdnem, u nás se již nějakou dobu prodává. Za cenu okolo 1600Kč si tak můžeme pořídit klávesnici, která nemá k dokonalosti daleko. Jako bonus dostanete myš, kterou si zřejmě neoblíbíte. Není to opravdu ideální kombinace a možná bude lepší koupit si samostatnou klávesnici, která by se měla dát zakoupit pod obdobným označením jako celý set. V obchodě jsem na ni bohužel nenarazil. Možná, že by nebylo vůbec špatné kdyby se tento set v budoucnu začal prodávat s bezdrátovým přenosem energie. To zatím není možné, nicméně MIT se nechala slyšet, že tato možnost již klepe na dveře :)

Nový MP3 přehrávač MSI, diktafon za rozumnou cenuMSI P200
Pokud toužíte po MP3 přehrávači a vystačíte si i s o mnoho obyčejnějším a levnějším přístrojem než je iPod či Zune, můžete se podívat například po novince od společnosti MSI. Další z řady levnějších přehrávačů, tentokrát pod označením P200, okouzlí především svou cenou. Za cenu 1500Kč si tak můžete pořídit 1GB přehrávač od světoznámého výrobce, který se nutno říci výrobou přehrávačů zrovna neproslavil. Přehrávač se vyrábí ve dvou provedeních, přičemž to o málo dražší má FM tuner. Od přehrávače nelze čekat nic světoborného. Jeho hudební repertoár tvoří soubory typu MP3, WMA a WAV. Do posledního z formátů je přehrávač schopen zaznamenávat zvuk jako diktafon. Z užitečných vlastností je možné jmenovat především podporu práce se složkami, které mohou složit jako oddělené playlisty. Displej přehrávače má modré podsvícení a pracuje především v textovém režimu. Vynechána není samozřejmě ani podpora ID3 tagů. O přehrávači lze také uvažovat jako o velmi obstojném diktafonu. Integrovaný mikrofon dokáže zaznamenávat zvuk v kvalitě 32kb/s. Síla nahrávání se ale ukrývá někde jinde. Přehrávač totiž dokáže nahrávat až 196kb/s ze vstupu pro konektor jack a stejně tak u lepších modelů i z rádia. Dostupnost přehrávače na našem trhu je velmi dobrá. Prodává se i v 512MB verzi za cenu těsně nad 1000Kč.

Letem světem:
ATIZatím bylo povětšinou pravidlem, že nové aktuální ovladače pro grafické karty byly výrobci zveřejňovány na konci nebo na začátku měsíce. Společnost AMD ale udělala v pátek velmi nečekaný krok a na svých stránkách vystavila ATI Catalyst 6.11 . Ovladače tentokrát nepřinášejí nic zásadního. Očekávat se od nich dá další pokrok v optimalizaci výkonu především posledních modelů řady X1900 a X1950.

IntelIntel podle svého plánu začne na přelomu roku 2006/2007 postupně rušit objednávky na Pentia a Celerony M, které by měly v brzké době začít mizet z trhu. Poté bude následovat postupné stažení většiny starších procesorů nevyráběných na 65nm technologii. Definitivní konec zažije dlouholetá platforma Socketu 748.

Zdroje: AMD, Dailytech, DigiTimes, Intel, LogitechSamsung, The InquirerZD Net

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz