FXI Cotton Candy

FXI Cotton Candy

HW News: Revoluční počítač o velikosti flashdisku

  • 1
HTPC možná překonáno, nahradí jej minimalistické řešení v podobě cloudu? Rychlé řešení pro další monitor k notebooku. Bezdrátová myš už nepotřebuje baterie.

Revoluční počítač o velikosti flashdisku

Jako v mnoha ohledech revoluční lze nazvat zařízení z laboratoří FXI. Na první pohled možná vypadá jako trochu podivný flashdisk. Co se za tímto zevnějškem skutečně ukrývá by ale uhodl jen málokdo. Jde totiž o zařízení blížící se svými vlastnostmi plnohodnotnému počítači.

Projekt známý jako Cotton Candy ukazuje, že i „malé“ počítače HTPC jsou vlastně příliš velké. Počítač o velikosti flashdisku nabídne schopnost práce s operačním systémem, přehrávání HD videa (v dosud neupřesněné formě) a otevře přístup do internetu. Aby to všechno zvládl, musel být použit nejeden trik.

Vzhled vlastně příliš neprozradí, jak toto zařízení funguje. První pohled prozradí, že Cotton Candy pracuje s rozhraním HDMI, USB a lze do něj osadit paměťovou kartu typu microSD. Ve skutečnosti podporuje ještě bezdrátové připojení Bluetooth a wi-fi. Nápadně tím připomíná chytré mobilní telefony a nejlevnější tablety.

FXI Cotton Candy

Do rozměrů flashdisku (80x25mm) nebylo samozřejmě možné vtěsnat celé PC. Trikem, kterým se mu toto zařízení přibližuje, je cloud. Jde totiž o supermalý klient vybavený operačním systémem na bázi Linuxu (resp. Androidu) nebo jej můžete provozovat i se speciálním terminálem Windows.

FXI Cotton Candy

Samotný hardwarový základ není kompatibilní s x86 a tak nemůže nabídnout podporu pro klasická Windows. Dobré podpoře by se však měla těšit uživatelsky přívětivá distribuce Ubuntu. O její svižný běh se postará dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz s mobilní čtyřjádrovou podporou grafiky. Integrován je také symbolický 1 GB RAM.

FXI Cotton Candy

Ohromující výsledek váží pouhých 21 gramů a jeho používání bude extrémně jednoduché. V ideálním případě stačí připojit na HDMI k chytřejšímu televizoru. Nouzově lze připojit Cotton Candy přímo k počítači a nabootovat z něj.

FXI Cotton Candy

Ovládací prvky nebudou součástí balení a tak připadají v úvahu jen dvě možnosti. Buďto využít technologii wi-fi a bluetooth k připojení dražší klávesnice a myši, nebo jednoduše spárovat zařízení s chytřejším telefonem a ovládat jej přes něj. V ideálním případě by měla být dostupná taktéž terminálová aplikace, která zprostředkuje pracovní plochu přímo na displej mobilu.

Jako vždy bude o popularitě rozhodovat i cena. Cotton Candy se má prodávat do čtyř tisíc korun. Vzhledem k tomu, že konkurence v tomto oboru zatím takřka neexistuje, není částka přemrštěná. V rukou opravdového počítačového nadšence může být Cotton Candy opravdu mocným nástrojem.

Rychlé řešení pro další monitor k notebooku

Pokud vlastníte notebook, který není možné vybavit dedikovanou grafikou kartou a chcete pracovat s více monitory, objeví se v prodeji jedno zajímavé řešení. Stojí za ním společnostii DisplayLink a I-O DATA. Výsledkem jejich snažení je adaptér, který snadno připojíte mezi USB 3.0 a monitor.

Maximální rozlišení, se kterým umožňuje adaptér operovat, je 2048x1152 pixelů. Hravě si tak poradí s neprokládaným HD rozlišení a problém by neměla činit spolupráce i s drahými displeji s úhlopříčku přes 23“. Latence jsou neznámé a způsob komunikace ostatně neumožňuje garantovat nějakou maximální hodnotu.

Oficiální informace hovoří o schopnosti generovat 2D obraz při rychlosti 25 – 27 snímků za sekundu. Pokud využijete naplno možnosti rozhraní USB 3.0 budete moci používat grafiku i v 3D režimu. Zástupci DisplayLinku pak tvrdí, že v tomto případě je adaptér vhodný i pro hráče, protože v 3D dokáže vykouzlit až 60 snímků za vteřinu.

I-O DATA DisplayLink

Díky koncepci rozhraní USB 3.0 je potřeba ke zprovoznění pouze notebook, krabička DL-3100 USB 3.0 a jediný kabel. USB totiž kromě přenosu dat určených ke zobrazení současně obstará i potřebné napájení.

Ať už se může zdát externí grafika jakkoliv senzační, potýká se stále s nemalými problémy. Jako jednoznačné mínus lze hodnotit možnost výstupu pouze přes rozhraní DVI. Výrobce si některé důležité detaily nechal pro sebe a tak specifikace ovladačů jen dávají tušit podporu DirectX. Zda si může kouzelná krabička poradit i s nějakou náročnější hrou, však úplně jisté není.

USB 3.0

Naproti tomu veřejná prezentace přinesla jednoznačný výsledek. Bez sebemenšího zaváhání lze toto řešení použít při sledování filmů v HD rozlišení. Obraz se zkrátka netrhá a je srovnatelný s klasickými grafickými kartami.

Oproti běžné kartě se bude DL-3100 pak lišit také cenou. Ta je předběžně stanovena na 137 USD, což může v době zahájení prodeje znamenat pořizovací cenu kolem dvou a půl tisíce korun. V prodeji by se měla tato krabička objevit ještě před koncem letošního roku. Dostupná je i levnější obdoba určená pro USB 2.0. Její možnosti jsou ale omezené.

Bezdrátová myš už nepotřebuje baterie

Možná trochu laciná, přesto hodně výjimečná, je novinka od Geniusu. Novinka s názvem DX-Eco nebude mít daleko k nejlevnějším počítačovým myším. Zpracování je mírně podprůměrná a ani snímací optika mezi hráči mnoho rozruchu nevyvolá.

Zástupci Geniusu však přišli s pro některé dosti šokujícím prohlášením. Jejich bezdrátová myš DX-Eco totiž nepotřebuje žádné baterie. Pokud byste čekali zázračný bezkontaktní přenos energie, solární napájení nebo jiný generátor, jste úplně vedle. Vysvětlení jak myš funguje, je mnohem prostší.

Geniusu se s novou elektronikou povedlo udělat opravdu razantní skok ve spotřebě myši. Zatím co některé předchozí modely byly vskutku nenasytné, DX-Eco šetří každý miliwatt. Akumulátor pak nahradila jiná součástka schopná uchovat menší množství energie. Využívá se zde extrémně kvalitních kondenzátorů.

DX-Eco BlueEye

Výsledek se chová jako běžná myš. Dosah signálu je kolem 15 metrů, přičemž komunikace probíhá na 2,4 GHz. Jako snímací prvek se používá dioda a myš si následně poradí s rozlišením 800 dpi a 1600 dpi.

Nová technologie má své výhody, ale i značnou nevýhodu. V případě, že se podaří myš vybít, nabijete ji v čase nepřesahujícím úžasné tři minuty. Tento proces můžete podle tvrzení tiskové zprávy zopakovat až 100 tisíckrát. O čem se výrobce raději nezmiňuje, je skutečná doby výdrže na jedno nabití. Použitá technologie je v tomto ohledu značně nevyvážená a u jednotlivých kusů se může doba výdrže lišit i o čtvrtinu.

Pokud chcete žít s pocitem, že děláte něco dobrého pro přírodu, bude DX Eco rozhodně dobrou volbou. S pořizovací cenou pod tisícikorunu je to například ekonomicky lepší volba, než nakupovat nejlevnější nedobíjecí baterie. Na myš je poskytována tříletá záruka a čistě z principu jí bude prospívat časté používání.