Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: RIAA opět řádí

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:15
Rychlost 100Gb/s překonána - už abychom to měli doma. RIAA opět řádí - 757 žalob. Nová paměťová karta od Sony - miniaturní a alespoň částečně kompatibilní.

Rychlost 100Gb/s pokořena
Počítačová síť je věc velmi užitečná. Právě díky ní máme internet. Ovšem přenosové kapacity není nikdy dost. V dnešní době je průměrná rychlost připojení uživatelů k internetu kolem jednoho megabitu za vteřinu. Na páteřních uzlech internetu ovšem najdete i 10Gb/s spoje. Například uzlem českého internetu, NIXem, teče odpoledne stabilně kolem 8Gb/s dat. A to se jedná pouze o český internet, zahraniční konektivita do NIXu nemůže.
10Gb/s je prozatím dostačující hodnota. Ve velkých firmách najdete na klasické síti 10Gb/s páteřní spoje. Nicméně doba budoucí si žádá více. Prozatím je rychlostním maximem 40Gb/s. Jak se ovšem zdá, 100Gb/s nás čeká brzy.
V laboratořích Lucent Technologies provedli přenos dat po síti rychlostí 107Gb/s. 7% z přenesených dat si ovšem vzal přenosový protokol a protokol pro automatickou korekci chyb. Po odečtení těchto hodnot se stabilní přenosová rychlost držela na 100Gb/s.
A aby toho nebylo málo – přenos dat byl proveden dvěma způsoby. První způsob využíval nový způsob kódovaní dat, druhý byl založen na speciálním čipu, který zvyšoval rychlost přenosu signálu mezi síťovými prvky.
Aby takováto síť měla dostatek dat pro přenos, použili inženýři speciální úložné pole, kde byly místo harddisků nainstalované speciální flash paměti. Klasické diskové pole je schopné přenosu kolem 2Gb/s. Nyní stačí již počkat, kdo mi zavede podobnou linku domů… 4Mb/s je totiž pro mé potřeby málo……

RIAA řádí – 757 žalob za P2P
Amerika je podivná země. Obzvláště vypečené jsou různé organizace, které jsou schopné vás hnát k soudu za úplnou banalitu. A samozřejmě nechybí velkohubá prohlášení. Odstrašujícím příkladem je RIAA - The Recording Industry Association of America. Tato organizace je známá tím, jak zastává autorská práva a P2P považuje za digitální zlo číslo jedna.
Minulý týden například podala hromadnou žalobu na 757 lidí za nelegální sdílení hudby pomocí P2P sítí. 64lidí jsou přitom studenti, kterým nyní hrozí vyloučení ze školy. A pak že prý RIAA dbá na obecné blaho. Celkem již RIAA nahnala k soudu 14 800 lidí.
Není to tak dávné co RIAA podala žalobu na studenty policejní akademie v USA. Ti poté museli školu opustit, protože při zápisu souhlasili, že neporuší jediný zákon. Také bylo zajímavé, že kdo se přizná a pošle RIAA své údaje a zároveň přestane nelegálně sdílet hudbu, tak dostane „milost“. I tak se dá získat databáze těch co porušují zákon ;).
Aby to dnes nebylo tak černé – v USA a Velké Británii rapidně stoupla obliba on-line nakupování hudby. Například v Británii se podíl legálně koupené hudby ročně zvýšil o 744%. Například v druhém kvartálu tohoto roku bylo v Británii prodáno 5,5 milionu skladeb. Už aby byla pořádná on-line prodejna i u nás.

Nový typ paměťové karty od Sony
Není to tak dávno, co jsem tady brečel nad novým druhem paměťové karty, který jak je zvykem, je opět zpětně nekompatibilní. Výrobci se ženou za miniaturizací, ale nějak pozapomínají na komptabilitu mezi jednotlivými formáty. A opravdu mne nebaví mít jeden typ karty do telefonu, jiný do foťáku a třetí typ do MP3 playeru. Vše řeší čtečka karet, která podporuje všechny možné i nemožné formáty, ale problém nastává ve chvíli, kdy vám dochází paměť ve foťáku, rozjíždějící se zábava slibuje zajímavé fotky a vy začnete nadávat, proč nejde použít skoro prázdnou kartu z telefonu.
Sony se dlouhou dobu drželo svého Memory Sticku, který sice nabízí několik variant, které jsou ovšem více méně kompatibilní. Sice nechutně drahé, ale kompatibilní. Bohužel využívané pouze v produktech Sony. To se ovšem má nyní změnit. Sony představilo nový typ paměťové karty, která je to nejmenší, co lze použít jako výměnné médium. Karta nese název M2 a má rozměry 15x12,5x1,2mm. Jedná se o opravdového drobečka, který je ideálním adeptem na ztracení, obzvláště na nějaké „oslavě“.
Přenosová rychlost se pohybuje kolem 20MB/s pro čtení i zápis. Návrh karty navíc počítá s maximální kapacitou až 32GB. A aby Sony mělo něco extra, tak plánuje uvést do prodeje speciální adaptér, který udělá M2 zpětně kompatibilní s Memory Sticky.
Samotná karta by se měla na trh dostat během první poloviny roku 2006 s dosud neznámou kapacitou a i cena je obestřena rouškou tajemství (ačkoliv všichni tak nějak víme, že od SONY to levné nebude).

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Témata: P2P, Sony

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz