Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Samodestruktivní DVD od Microsoftu

  12:01aktualizováno  3. listopadu 9:15
Microsoft připravuje samodestruktivní DVD. Přírodo těš se. Opravný balíček pro Windows XP přijde až po Vistě a přinese několik nových funkcí do systému. Apple začalo konečně vyměňovat špatné iPody Nano.

Samodestruktivní DVD od Microsoftu
Pirátství je špatná věc. Člověk sice dostane svůj digitální obsah většinou za cenu média, nicméně filmovým studiím a hudebním vydavatelstvím tak unikají peníze. A to se jim samozřejmě nelíbí. A tak hledají všechny možné i nemožné způsoby, jak pirátství zabránit.
Kromě žalob na piráty (via RIAA) a dalších podobných věcí doufají v účinnost protipirátských ochran. Nicméně nic není věčné a šikovné ruské ručičky vždy přijdou na způsob jak ochranu obejít. Například v polovině 90. let prodávaly vychytralé firmy své ochrany vydavatelstvím za velké sumy, přestože sami věděly, že jejich super ochrana proto kopírování bude do 14dnů překonána.
A tak se začal hledat jiný a bezpečnější způsob distribuce digitálního obsahu. Jednou z variant je distribuce pomocí internetu. V našich končinách ovšem věc nemožná – většina lidí nemá linku takové kvality, aby se přes ni mohlo dívat on-line na film v odpovídající kvalitě.
A tak pár lidí přišlo s nápadem médií na jedno použití. Na film se jednou až dvakrát podíváte a poté si DVDčko nalepíte na zeď, hodíte z okna nebo najdete jiné vhodné využití. Proti tomu se ovšem zvedla vlna odporu – DVD je vyrobeno z plastových materiálů a ty zatěžují přírodu více než je zdrávo. No a při zavedení samodestruktivních DVD by se jejich spotřeba rapidně zvedla.
Dlouhou dobu se zdálo, že tato „technologie“ upadla v zapomění. Bohužel ne. Microsoft nyní šokoval zprávou, že toto řešení má již nachystané a příští rok jej chce uvést na trh. Doufá také s masovou podporou filmových studií. Prozatím není jasné, jak bude znehodnocení DVD probíhat.

 • První variantou je, že DVD bude zabaleno v neprodyšné krabičce a když se dostane na vzduch, tak se během několika hodin stane nečitelným. Zde je ovšem problém s poškozením obalu během transportu a podobně.
 • Druhou možností je vrstva citlivá na laserový paprsek. Jakmile byste si DVD přehráli, tak by jej laser při čtení znehodnotil. Docela nemilé, pokud byste si chtěli pustit nějakou scénu znova. Možností je, že vrstva by se znehodnotila až po pár hodinách od přehrání.
 • Tento typ ochrany má ovšem jeden háček. Stačí si DVD místo přehrání zkopírovat na disk a poté vypálit na klasické DVD-R za 7Kč. Na DVD by musela být navíc speciální ochrana, která by zkopírování zabránila.
  Tohle speciální DVD samozřejmě nebude prodáváno za plnou cenu. Předpokládá se cena kolem částky, kterou dáte za půjčení filmu. Inu uvidíme příští rok. Nicméně Microsoft trošku zaspal dobu – svoje DVD chce uvést na trh příští rok, kde už ovšem pravděpodobně bude Blu-Ray a HD-DVD.

  Windows XP SP3 po Vistě?
  Microsoft nyní usilovně pracuje na dokončení svého nového operačního systému s názvem Vista. Ten přinese plno nových funkcí a vylepšení. Nezapomíná se ovšem ani na aktuální Windows XP. Hlavní síly se sice soustředí na Vistu, nicméně skupinka programátorů pracuje na novém Service Packu s pořadovým číslem 3 pro Windows XP.
  V SP 3 by se mělo dokonce podle vyjádření francouzského Microsoftu objevit několik funkcí z Visty. Samozřejmě nemůžeme počítat s novým grafickým rozhraním, jak jej chystá Vista. Pravděpodobně se dočkáme nového souborového systému WinFS. Dále také podpory DirectX10 a nové verze Antispyware s Internet Explorerem 7.
  Nový opravný balíček by měl být k dostání po vydání Visty, pravděpodobně v druhé polovině roku 2006.

  Apple vymění špatné iPody Nano
  S velkou slávou byl uveden nový MP3 přehravač iPod Nano od Apple. Nástupce slavného iPodu ovšem potkaly porodní problémy. Necelé jedno procento nových „zvučících“ mašinek má problém s displejem. Konkrétně byl displej velmi náchylný na poškození. Stačila malá nepozornost a místo názvu skladby jste měli na displeji barevnou mapu.
  Poté, co si několik lidí stěžovalo Apple bez úspěchu, vznikl web, kde mohli uživatelé zveřejnit své stížnosti. Protože stížností bylo opravdu hodně, rozhodlo se Apple vadné produkty vyměnit. V sázce totiž byla prestiž iPod Nano a stejně jak by klesala ona, snižoval by se i prodej a tím i zisky.
  Nakonec to dobře dopadlo pro obě strany a iPod Nano má velké ambice stát se nejprodávanějším MP3 playerem, stejně jako jeho starší bratříček iPod.

  Zdroje: Toms´s Hardware, Digit-Life

  Autor:


  Témata: Apple, iPod, Microsoft, Zisk

  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz