HW News: Samsung přináší vzácné koření aneb GDDR4

  12:00aktualizováno  10. července 8:35
Samsung přináší vzácné koření aneb GDDR4 *** Mlčení AMD *** GeCube X1300 a X1600 uvolněny na trh *** Na skok k BenQ


Samsung přináší vzácné koření aneb GDDR4hwnews110706
Společnost Samsung spustila sériovou výrobu nových pamětí pro grafické karty založených na paměťových čipech čtvrté generace. Ty jsou konstruovány na 80nm technologii. První moduly budou mít velikost 512MB a 32bitovou sběrnici. Na tom není téměř nic převratného. Hlavní výhodou je však nová technologie, jež umožňuje velké snížení spotřeby a především vyšší pracovní frekvence. Samotné frekvence nejpomalejších GDDR4 budou začínat na 2,4GHz. Prozatím nejrychlejší pracují na frekvenci 3,2GHz. Na takto rychlé paměti si však ještě chvíli počkáme, jelikož jsou teprve ve stádiu vývoje. K pořádnému zlepšení došlo i v příkonu, který se snížil téměř na polovinu dnešních pamětí GDDR3. Dlouhodobě plánuje tyto paměti nasadit do svých grafických karet společnost ATI. Měly by se objevit v kombinaci například s R580+. Společnost NVIDIA jistě také nebude dlouho pozadu. Rozšíření nových pamětí bude mít pozitivní vliv na cenu grafických karet s GDDR3, které jsou stále poměrně drahé a pro běžného uživatele nedosažitelné.

Mlčení AMD
Na internetu se objevují zvěsti, že zatímco společnost AMD uvádí platformu AM2, potají připravuje rychlé uvedení platformy další. Tou se má stát AM3. AMD však žádné oficiální stanovisko nevydala, takže se lze vlastnostech nových desek a procesorů pouze dohadovat. Podle některých serverů bude zachována určitá kompatibilita. Nikoliv však zpětná. Procesory AM3 bude možné používat v deskách pro AM2. Procesory AM2 však v deskách pro AM3 používat možné nebude. AMD totiž změnila paměťový řadič integrovaný v procesoru. Procesory AM2 umí pracovat pouze s DDR2. Nové AM3 budou podporovat jak paměti DDR2 tak i DDR3. Další zajímavou, prozatím také nepotvrzenou informací, je i to, že společnost AMD měla údajně koupit společnost ATI. Předčasem jsme vám přinesli informace, že o tomto kroku společnost AMD skutečně uvažuje. Nyní se však zdá, že celý obchod již tiše proběhl za přísného informačního embarga.

GeCube X1300 a X1600 uvolněny na trhhwnews110706
GeCube přináší na světový trh nové grafické karty určené pro přímé využití s technologiemi HD DVD a Blue-ray. Nová série dostala přízvisko GeCube HV a obsahuje karty založené na ATI X1300 a X1600. O těch jsme vás předběžně informovali již před časem a tak se omezím na konstatování, že jsou vyráběny na 90nm technologii. Dále podporují Shader Model ve verzi 3.0, technologii Avivo, Crossfire a HDR. Velikost paměti se u nových grafických karet bude pohybovat od 256MB a to ve verzi GDDR2. Samozřejmostí je podpora OpenGL a DirectX 9. Desítku podporovat nebudou. Hlavním společným znakem karet je DVI konektor. Dále možnost HDMI výstupu s HDCP. Karty také umožňují kromě klasického výstupu na PAL TV výstup na TV s HDTV rozlišením.

Na skok k BenQhwnews110706
Blíží se konec 15“ displejů. Zatímco na pultech obchodů se s nimi ještě setkáte, výrobci je již přestali vyrábět. Někteří je zároveň stahují zpět. Například jeden z klíčových výrobců pro Evropu, společnost BenQ, se chystá stáhnout veškeré své 15“ displeje a jako mainstream nasadit levné 17“ modely. Ceny starších modelů by se měly dostat až na hranici pod 200 dolarů (tedy pod 5000Kč).Taktéž uvádí svůj první notebook s Dual Core procesorem. Nový Joybook T31 osazený procesorem AMD Turion 64 X2 se svým výkonem zařadí spíše mezi slabší stroje. Notebook je určen především pro videokonference. Z toho důvodu obsahuje integrovanou 1,3MPx webkameru, perfektní širokoúhlý 13,3“ displej a kvalitní zvukový systém. Slovo perfektní je zde skutečně na místě, jelikož notebook disponuje displejem s vlastnostmi, jenž mu umožňují  používat o 10% vyšší jas a kontrast, než displejům běžných notebooků. Cena za kterou se začne prodávat zatím stanovena nebyla. Na trhu by se však měl objevit již brzy.

Zdroje: SAMSUNG, TG DAILY, The Inquirer, BENQ, Digit Life, GeCube

Autor:
Témata: Notebook

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Další z rubriky

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

KOMENTÁŘ: Přestal Blizzard rozumět fanouškům?

Diablo Immortal - gameplay trailer

Letošní ročník Blizzconu si firma Blizzard za rámeček rozhodně nedá. Oznámení Diabla pro mobilní telefony a tablety...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Najdete na iDNES.cz