Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Samsung útočí s GDDR4

  12:00aktualizováno  15. února 12:32
Samsung útočí s GDDR4 *** Vizionář Gates: Používání hesel brzy skončí *** Blíží se miliarda stažených písní přes iTunes, Apple rozdává dárky *** Hrozí počítačové legendě SCI bankrot?

Samsung útočí s GDDR4
V současné době se v nejvýkonnějších grafických kartách používají grafických kartách používají paměti GDDR3. Jsou velmi rychlé a mají nízkou latenci. Již rok je ovšem specifikace GDDR4 hotová a výrobci, kteří si tuto technologii od společnosti RAMBUS koupili vyrábějí první vzorky a zkouší, co nová technologie dokáže.
Svými výsledky se nyní pochlubil Samsung. Přestože se dříve výrobě paměťových čipů příliš nevěnoval, dnes je to jeden z hlavních novátorů v této oblasti. Serveru X-BitLabs se pochlubil výsledky, kterých dosáhly prototypy GDDR4, které vyrobil. Paměti jsou schopné tikat ta frekvenci 3,2GHz, což je opravdu monstrózní nárůst. Razantně se snížila i reakční doba pamětí a to na příjemných 0,6nanosekund.
Prototypy byly vyrobeny pomocí 80nm výrobního procesu. O maximální propustnosti Samsung zatím mlčí, stejně jako z vyzařovaném ztrátovém teple. První kusy mají prozatím kapacitu 512MB. V budoucnu prý Samsung dokáže vyrobit modul o velikosti až 2GB. Bude ovšem zajímavé, jak si s adresováním takového kusu paměti poradí grafické čipy. Čipy od ATI i nVidie jsou schopné nyní adresovat maximálně 512MB. Nicméně ATI oznámila, že nová generace čipů dokáže adresovat minimálně 1GB grafické paměti. U nového jádra navíc zavedla tzv. prstencový paměťový řadič, který je schopen zkrátit přístup do pamětí. Podle zákulisních informací chce podobný způsob použít i nVidia v další generaci svých čipů.

Vizionář Gates: Používání hesel brzy skončí
Na právě probíhající konferenci RSA, která je věnována bezpečnosti v počítačovém světě vystoupil i velký šéf Microsoftu, Bill Gates se svou vizí. Hned na úvod samozřejmě zmínil, jak nový systém Windows Vista zvýší bezpečnost. Nicméně poodkryl chystané bezpečnostní novinky, které budou ve Vistě integrovány.
Systém bude obsahovat vnitřní systém InfoCards a Gates jej přirovnal k digitální peněžence. Tato funkce bude uchovávat všechny údaje potřebné k verifikaci uživatele. K plnému využití této funkce ovšem nebude stačit pouze heslo. Jako dobrý příklad uvedl čipovou kartu nebo snímání otisků pro přihlášení k počítači/webové službě.
Novou vizi demonstroval Microsoft na online vypůjčení auta. Vše proběhlo bez problémů a díky vnitřnímu systému InfoCards nechtěla půjčovna žádné další ověření, protože mohla 100% určit, kdo si auto půjčil.
Samozřejmě ani Microsoft nepředpokládá vymícení hesel s uvedením Visty. Nicméně podle jeho vyjádření by se tak mělo stát do tří let, hlavně v komerční sféře.

Blíží se miliarda stažených písní přes iTunes, Apple rozdává dárky
23. 4. 2003 spustil Apple svůj obchod s on-line prodejem hudby nazvaný iTunes. Úspěch je obrovský a iTunes je největším portálem pro prodej hudby po internetu. Nyní se blíží stažení písně s pořadovým číslem miliarda.
Pro Apple je to samozřejmě velký úspěch a tak chystá velké oslavy. Samozřejmě nezapomněl ani na nakupující zákazníky, díky kterým má obrovské zisky. Při dosažení hranice 100 000 stažených písní dostane zákazník jeden 4GB cerný iPod nano a iTunes kartu s kreditem 100$. Ten kdo si ovšem stáhne píseň s pořadovým číslem jedna miliarda dostane 20“ Mac, deset 60GB iPodů a iTunes kartu s kreditem 10 000$.
Po dosažení magické hranice budou zrušeny odměny za každou 100 000 píseň.
Škoda, že iTunes nelze prozatím používat z České republiky.

Hrozí počítačové legendě SCI bankrot?
Legendě počítačového průmyslu, firmě Silicon Graphic (SGI), hrozí bankrot. Pokud nevyjdou plány na obnovu společnosti na letošní rok, SGI možná přestane existovat.
Firma, která byla průkopníkem v oblasti clusterů a výkonných počítačů plánuje letos propustit přes tisíc zaměstnanců, prodat některé své objekty a licencovat své know-how jiné firmě.
Je to škoda, SGI se zasadila o rozvoj počítačů a na jejich strojích vzniklo několik celovečerních animovaných filmů.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz