HW News: Skrytá tvář GeForce 8800

  12:00aktualizováno  8:26
Tři nové verze GeForce 8800 se blíží, sen mobilního hráče *** Kingstone zveřejnil první kouzelné ceny DDR3 pamětí, Corsair přidal výkon *** Radeon HD2900 na českém trhu, jaké má asi šance?

Skrytá tvář GeForce 8800GeForce GO 8800
Nvidia horečně připravuje nejrychlejší grafiku pro notebooky vůbec. To vyplývá ze zprávy, kterou uveřejnil internetový deník The Inquirer. Nvidia chce ještě do konce roku přinést velmi rychlou grafiku založenou na pozměněném čipu G80. Prozatím se ví o třech blíže neurčených verzích čipů pod názvy NB8E-SE, NB8E-GT a NB8SE-GTX. Nvidia uvalila na celou věc informační embargo a tak nelze potvrdit jednotlivé parametry čipů. Je však patrné, že verze SE bude nejslabší, zatímco GTX nejsilnější. Nvidia se podle svého vyjádření pokusila zachovat co nejvíce původní čip, který byl určen na grafiky do stolních počítačů. Odborníci však poukazují na obrovskou spotřebu běžných karet GeForce 8800, která se pohybuje okolo 100W. Nvidia prostřednictvím informační agentury sdělila, že nové čipy nebudou mít větší spotřebu než 22W. Problémem je, že takovouto úsporu není možné vyvinout z ničeho nic. Nvidia také potvrdila, že čipy jsou vyráběny 80nm technologií, která je tedy stejná jako u původní karty. Snížená spotřeba může být také laciným trikem, jelikož je potřeba připočíst také spotřebu pamětí, se kterou se zde pravděpodobně nepočítá. Podle všech předpokladů bude karta umožňovat odstupňované snižování výkonu, tedy pracovní frekvence čipu, čímž dojde k významným úsporám při provozu na notebooku baterii. Při plném výkonu by se měla pohybovat mírně pod úrovní frekvence ekvivalentních čipů nasazených ve stolních počítačích. Pro majestátnost tohoto řešení nemusíme chodit příliš daleko. Stačí si představit, jak velkým skokem bude možnost využít výkonu verze GeForce 8800GTX, což je grafika s frekvencí čipu 578MHz, podporou GDDR3 a 64 stream jednotkami. Zásadní je zde také podpora DirectX 10. Zajímavé bude sledovat jestli se podaří nVidii vyvinout také možnost použití ve SLI. Cena ani termín ve kterém by se mohly objevit první notebooky zatím známi nejsou.

Kdo chce DDR3 nechť rozbije prasátkoSuper DDR2 & DDR3
Letošní Computex znovu otevřel hned několik témat, přičemž v popředí se momentálně drží situace kolem pamětí DDR3. Je to způsobeno především rozruchem o který se postaraly společnosti Corsair a Kingston. Zatímco Kingkston představil vlastní cenový přehled pamětí, Corsair představil konečně paměti výkonnější než jsou přetaktované DDR2. Kingston uvádí paměti z modelové řad ValueRAM a výkonnější HyperX. Pomalejší paměti ValueRAM poběží na standardních 1066MHz a 1333MHz. HyperX budou jen o málo rychlejší, poběží na frekvenci 1375MHz. Jejich výkon netkví ani tak ve frekvenci jako spíše v dobrém systému časování. To je nastaveno na CL7-7-7-20. Klíčovým prvkem je zde však cena, která mnohé z vás pravděpodobně nepotěší. Kingston si totiž bude účtovat 120USD (tedy 3000Kč) za 512MB modul. Na trhu bude také 1GB modul, který bude stát z počátku 220USD, což je tedy 5500Kč. K tomu je potřeba ještě připočíst přirážku za distribuci a tak se u nás tyto paměti objeví nejspíše za cenu 6000Kč/1GB. Špatnou zprávou je také odhad analytiků, kteří se shodují, že ceny DDR3 spadnou na dnešní ceny DDR2 nejdříve za jeden a půl roku. DDR3 zkrátka nebudou zatím patřit mezi právě levná řešení. Obhajobou těchto cen může být snad jen to, že se na trhu objeví i moduly mnohonásobně draží. Ty patří do série Corsair XMS3. Poběží na frekvenci plných 2GHz a mají časování CL10-10-10-24. Svou propustností se zařadí mezi nejvýkonnější volně dostupné paměti na světě vůbec. Zde se ukazuje první zázrak technologie DDR3. Velmi rychlé paměti si totiž vystačí s 1,5V napájením, namísto původních 1,8V na které jsme zvyklý z pamětí DDR2. Bohužel je těžké odhadnout zda se snížila i celková spotřeba. Mimo to Corsair také ukázal slabší paměti taktované na 1333MHz a 1600MHz. Ty by se měly dostat na trh do konce června. Podle předběžných odhadů bude i cena za pomalé paměti Corsair vyšší než u Kingstonu.

Jak se daří Radeonu HD 2900 v ČR?RXHD2900XT
Na český trh se konečně dostala velká série grafických karet s čipy vyvíjenými pod kódovým označením R600. Hlavním masově dováženým zástupcem je ATI Radeon HD 2900XT. Jeho cena však často přesahuje hranici 10 000Kč. U českých uživatelů si zatím mnoho obliby nezískal a kartu si může dovolit koupit málokdo. Na trhu se máme šanci setkat s kartami od výrobců Club3D, Sapphire a nově také MSI. MSI přináší relativně nejdražší variantu Radeon HD 2900XT. Karta pracuje s grafickým jádrem taktovaným na frekvenci 740MHz. Důležitou roli zde hrají paměti, které mají plně 512bitovou sběrnici. U Radeonu HD2900 jsou již standardně typu GDDR3 a o kapacitě 512MB. Na českém trhu zatím schází 1GB verze. Karta je vybavena dvojicí DVI konektorů, mezi které již nebylo možné integrovat také konektor pro HDMI. Konektor lze nahradit redukcí přes DVI a je tak umožněn plnohodnotný výstup ve vysokých rozlišeních (1080p) a to včetně zvuku. Ani tato karta však nevyvolá v českých obchodech BOOM. V případě několika nejnovějších Radeonů totiž odrazují případné zákazníky kromě vysoké ceny také nedostatečně vyvinuté ovladače, které způsobují nečekané problémy a snižují výkon. Kdo by si také koupil kartu, jejíž cena se brzy sníží, zatímco výkon teprve naroste.

Letem světem:
appleicoApple oznámil, že přesouvá vypuštění svého mobilního telefonu iPhone na 29. června. Telefon by se měl na trhu objevit s cenou od 12 do 15 tisíc KČ. Je to podstatně více než původně Apple sliboval. iPhone nepřináší již žádné nové prvky a kromě masivní reklamní kampaně poskytuje dnes již standardní vybavení, jakým je 2MPx fotoaparát, velký displej a WiFi.

ATISlot AGP stále žije. Důkazem toho je i nově představený Radeon HD2600, který vyrábí společnost GeCube. Karta je vhodným kompromisem mezi výkonem a možnostmi staré architektury. Jádro čipu běží na 800MHz a paměti na 1GHz. Kvůli omezení platformou AGP však vzaly za své paměti typu GDDR3 a grafika pracuje pouze s GDDR2. Pochybná je u AGP také šířka datové sběrnice, která nedokáže držet krok s moderní kartou.

Zdroje: Apple, AMD, Corsair, Dailytech, Kingston, TG Daily, The Inquirer & ZD Net

Autor:


Témata: Notebook, s-karta

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní sidekicky?

Kvíz Bonusweb

Připravili jsme si pro vás výběr těch nejslavnějších vedlejších postav napříč historií počítačových her. Dokážete si na...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Red Dead Redemption 2

Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...Najdete na iDNES.cz