Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: SLI pokračuje, čipsety nVidie nikoliv

aktualizováno 
Problémy nVidie konečně uvedeny na pravou míru >> Gigabyte připravuje základní desku pro šest grafických karet >> GeForce 9400 GT – grafika pro šetřílky

GA X58 Extreme - deska

SLI pokračuje, čipsety nVidie nikoliv
Problémy s budoucí výrobou čipsetů řeší nVidia již přes půl roku a to kvůli patentovým neshodám s Intelem. Ačkoliv mohla situace vzbuzovat několikrát dojem, že se ve skutečnosti nic podstatného neděje, šťastného konce se tentokrát asi nedočkáme. Poslední prohlášení Briana Burkeho z nVidie, kde se zmínil o tom, že se těší na další vývoj velmi zajímavých MCP (což větší část médií automaticky považovala za čipset), bylo jen beznadějnou snahou uklidnit situaci.

nVidia se i na své letošní reklamní přehlídce NVISION 2008 snažila vše ututlat. V plné parádě se zde objevily příklady her pracujících s PhysX, využívání 3D brýlí či složitého ray-tracingu. Ožehavé otázky týkající se dalšího vývoje čipsetů však zůstávaly nezodpovězeny. Teprve množící se spekulace patrně donutily zástupce společnosti prozradit skutečnou situaci nVidie.

čipsety nVidia

Verdikt je jednoznačný – v příštím roce se čipsetu nVidia nedočkáme. Zásadní neúspěch zaznamenala nVidia při vyjednávání s Intelem o používání sběrnice QPI. Právě ta je ale zcela zásadní potřebou pro fungování procesorů s architekturou Core i7 a vytvářet nové čipsety pro současnou architekturu Core již brzy ztratí jakýkoliv smysl. Ať již Intel nepovolil užívání QPI z jakéhokoliv důvodu, významně si tím polepšil. nVidia se totiž zalekla možnosti, že by její grafické karty skutečně nebyly schopné pracovat na všech základních deskách s procesory Intel. Na světě jsou tak dvě, na první pohled krizová, řešení.

nVidia nForce 200

První z nich není ničím novým. Jedná se o nasazení čipu nForce 200 na základní desky s procesory Intel. Tím se přidá potřebná kompatibilita a obejde neochota Intelu implantovat SLI do svého vlastního čipsetu. Integrace nFoce 200 bude totiž plně v kompetenci výrobců základních desek. nVidia zde však narazila na odpor, jelikož se taková výroba prodraží. Integrace nForce 200 prodraží výrobní cenu základní desky téměř o 30USD (tedy 450Kč), což je mnohdy více než polovina celé výrobní ceny základní desky.

BIOS

Na výzvu výrobců se tak začíná rýsovat pokrokovější řešení. Používání SLI na deskách Intelu totiž fyzicky nic nebrání a chybí pouze potřebný balíček řídících instrukcí. Výsledkem by tedy měla být implementace do prostředí BIOSu, kde bychom mohli podporu SLI aktivovat. Vše by bylo opět v kompetenci výrobců a cenově přijatelnější. Odpadne především nutnost vyrábět základní desky s a bez podpory SLI s rozdílným osazením součástek. Na oplátku si chce nVidia nechat vyplácet nižší poplatek za použití její technologie. Zatím bohužel není jasné, jaké výše by mohl vzhledem k jednotlivým základním deskám dosáhnout. Ani zde se ale jistému zdražení nevyhneme.

Zatímco u Intelu nemůže nVidia novému čipsetu X58 vůbec konkurovat, situace vzhledem k AMD se zdá klidnější. Společnost by teoreticky mohla připravit pro architekturu AM2+ nový čipset. Ve skutečnosti to ale není v plánu a nVidia na tom nemá podle slov svých zástupců nejmenší zájem. I zde se totiž chystají překotné změny v architektuře. nVidia závěrem zdůraznila, že tato opatření se týkají výhradně čipsetu Intel X58. Pokud se Intel nerozhodne jinak, je téměř jisté, že se s obdobnou podporou SLI budeme setkávat i v budoucnu.

Šest grafik na základní desce jako specialita od Gigabytu
Doslova jako sen nejednoho hráče vypadá připravovaná deska Gigabytu pro architekturu Core i7, která je postavena na čipsetu X58. V naprosto předimenzovaném měřítku totiž spojuje základ všeho, co je potřeba k dosažení maximálního možného výkonu. Kombinace šesti grafických karet, spousty paměťových modulů DDR3 a nejnovějšího procesoru působí natolik impozantně, že je jen těžko uvěřitelné, že se bude něco takového vlastně prodávat.

GA X58 Extreme

Základní deska ponese označení Gigabyte GA X58 Extreme a na první pohled je jasné, že nebude patřit k nejlevnějším. Gigabyte se navzdory bohatému vybavení zavázal, že bude držet cenu na uzdě, protože chce desku směřovat mezi hráče a overclockery. Chybět budou dokonce některé naprosto běžné funkce, které často omezují možnost přetaktovat systém.

GA X58 Extreme PCI Express sloty

Možnosti GA X58 Extreme budou jedním slovem bohaté. Pro grafické karty je připraveno až šest slotů s jistou podporou CrossFire. Podle Gigabytu jsou všechny sloty standardu PCI Express 12x, ale řízení jejich režimů bude poněkud divoké. Při dvou osazených grafických kartách totiž mohou běžet jako PCI Express 16x, v rozsáhlejším CrossFire pak jako 8x. Na hraně se současnými technologiemi je pak použití šesti grafických karet, kdy běží čtyři sloty plné délky jako PCI Express 8x a zbývající dvě grafiky jsou osazeny v PCI Express 4x. Gigabyte nevyloučil ani podporu SLI, čip nForce 200 však integrovat nebude. Je možné, že právě zde se uplatní podpora SLI prostřednictvím BIOSu.

GA X58 Extreme DDR3 24GB

Zajímavým způsobem bude deska pracovat i s pamětmi. Používán bude tříkanálový řadič a tak je připraveno hned šest slotů pro paměti. Pokud by byla deska osázena paměťovými moduly DDR3 1333, mohla by nést až 24GB paměti. Gigabyte ale počítá s nasazením modulů DDR3 1900. Podpora tudíž klesne k 6GB RAM.

GA X58 Extreme - deska

Přesné informace o integrovaných komponentách nám Gigabyte zatím neprozradil. Deska totiž není ve zcela definitivní podobě a některé drobnosti se mohou změnit. Podle současného zadního headeru je ale patrné, že vybavenost bude na nejvyšší úrovni. Mezi velkým množstvím vyvedených USB konektorů a HD zvukovou kartou se také objevilo něco, co nikdo nečekal. Zajímavým nápadem je umístění dobře dostupného tlačítka, které restartuje nastavení BIOS. Na prototypu desky se objevila i dvojice PS2 konektorů a nezbývá než doufat, že zůstane i na definitivním modelu, který poputuje do obchodů.

Restart nastavení BIOSu

Přestože Gigabyte oznámil brzké dokončení této základní desky, budeme si na ni muset ještě poměrně dlouho počkat. Její příchod na trh je totiž úzce spjat s uvedením prvních procesorů pro socket LGA1366. Do tohoto socketu budou jako první pasovat procesory donedávna známe jako Nehalem. Ty se pod označením Core i7 objeví v prodeji teprve v listopadu. Na cenový odhad GA 58X Extreme je tedy ještě brzy.

Aktualizováno: Intel dnes oficiálně oznámil, že paměťový řadič procesorů Nehalem bude podporovat pouze moduly DDR3 800 a 1066. Rychlejší paměti, například předpokládané DDR3 1900, oficiálně podporovány nebudou.

GeForce 9400 GT - "herní" grafika pro šetřílky
Nejen na náš trh se chystá nová grafická karta od nVdie a to GeForce 9400 GT. Již modelové označení napovídá, že se jedná o nižší třídu. Podle nVidie je GeForce 9400 GT moderní grafickou kartou s podporou DX10, kterou lze jako jednu z mála umístit i do malých počítačů. Jak je na tom ale s výkonem?

GeForce 9400GT vyrábí hned celá řada výrobců, rozdíly mezi jednotlivými modely jsou však minimální. Karta je postavena na 55nm jádru označovaném jako G96. Ukázalo se, že toto jádro je přímo stvořené pro přetaktování. Při standardních frekvencích se totiž zahřívá jen minimálně a tak většina výrobců přichází s alespoň jedním modelem, který má pouze pasivní chlazení. Chladič navíc není rozměrný a společně s grafikou zabere skutečně jen jedinou volnou pozici ve skříni počítače.

Leadtek 9400 GT

Hardwarové vybavení karty hovoří za vše. Jádro je zde z výroby taktováno na nikterak vysoké kmitočty mezi 550MHz a 575MHz, přičemž obsahuje pouze 16 stream procesorů většinou na 1400MHz. Na rozumné úrovni nejsou ani paměti. Ty jsou k jádru připojeny prostřednictvím dnes zcela základní 128bitové sběrnice a jsou typu GDDR2. Výkon tak již nemůže zachránit ani jejich minimální takt 700MHz a velikost 512MB.

Skóre GeForce 9400GT od Sparkle

Ačkoliv nevypadá výkon karty nikterak slibně, mnoho herních titulů si s GeForce 9400GT zahrajeme. Výkon GeForce 9400 GT v nepřetaktovaném stavu totiž odpovídá cca 4200 bodům ve 3D Mark 2006. Taktováním se pak lze dobrat bezpečně za hranici 5000 bodů. To rozhodně není na kartu, kterou bude možné pořídit doslova za tisícikorunu, špatné. Pokud k tomu ještě přičteme budoucí podporu PhysX, je GeForce 9400GT ideální kartou do superlevného herního počítače.

GeForce 9400 GT s nízkým profilem chlazení

Především tuzemští výrobci počítačů si toho jsou dobře vědomi. Dá se očekávat, že ve velké míře GeForce 9400 GT nahradí v dodávaných sestavách dnes již nevyhovující GeForce 8500GT. Oproti předchozímu modelu je 9400 GT více než dvojnásobně výkonnější. Problém by ale nastal v případě zapojení do SLI. Žádná GeForce 9400 GT jej totiž nepodporuje. Podpora SLI je navíc jedinou větší odlišností od řady GeForce 9500GT, která je o několik set korun dražší.

Sparkle 9400GT

Nové karty z řady GeForce 9400 GT by měly být bez problémů dostupné na našem trhu již v průběhu tohoto týdne. Zajímavá bude především rychlejší GeForce 9400 GT v podání Sparkle, ale se svými modely přijde také Inno3D, Leadtek, Zotac či Albatron. Naopak vyhnout se bude vhodné kartě od Gainwardu, která má nastaveny nižší než referenční kmitočty (jádro pouze 450MHz).


Zdroje: Dailytech, Gainward, Gigabyte, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, Leadtek, nVidia, OCBenchWork & The Inquirer
Autor:


Témata: BIOS, Intel


Nejčtenější

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.