Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Socket F přijde v červnu

  12:00aktualizováno  30. května 11:46
NVIDIA dostane ránu *** Socket F přijde v červnu *** Polovina Maxtoru bude propuštěna *** pay as you go *** Je libo nový hardware?

NVIDIA dostane ránu
Zatímco NVIDIA připravuje karty na čipu G80, které by se měly za nedlouho stát jejími hlavními tahouny, ATI chystá protiúder.  První ranou bude určitě čip R600, jehož obdoba je použita v Xbox 360 a ve verzi pro počítače bude podporovat paměti typu DDR4. Bohužel cena karet s R600 bude dosti vysoká. Druhá rána postihne NVIDII v kategorii poměrně levných karet, kde budou k dispozici karty na čipech R580+ a R580-. Tney se budou vyznačovat o něco nižšími kmitočty, pamětí typu DDR4 a hlavně nižší a přijatelnou cenou. Frekvence karet bohužel ještě nejsou známi. S určitostí lze říci již nyní říci, že G80 bude převyšovat výkonem R580-. Na čipy R580+ ani R600 ovšem mít nebude. Další konkurenční výhodou ATI se v brzké době stanou grafické karty určené pro přenosné počítače, které budou mít integrovaný tuner pro příjem digitální televize.

Socket F přijde v červnuhwnews230506
Výrobci základních desek mají už zase o starost na více. AMD představí světu na začátku června novou řadu serverových procesorů Opteron 2xx a 8xx, které budou určeny pro socket F. Nejedná se však o socket ledajaký. Na rozdíl od dnešních socketů bude patice mít nožičky (tzv. piny), které budou zapadat do jamek (dipů) na procesoru. Patice má celkem 1207 pinů a společné s ní má přijít podpora  DDR 2 SDRAM  na 533MHz, 667MHz a 800MHz. AMD představilo původní plány socketu již minulý rok, od té doby jemně vylepšilo uchycení, pro které vznikaly netěsnosti mezi procesorem a chladičem.

Pay as you go
Microsoft a Intel přišli s vizí, která by měla umožnit platit uživatelům nikoliv za celý počítač se softwarem, ale za dobu strávenou časem práce na něm. Vzniklá vize dostala jméno „Pay as you go“ (volně přeloženo: plať tolik, kolik pracuješ). Platba za provoz by byla zprostředkována pomocí aktivačních karet. Ty by nechal uživatel přečíst při startu počítače a počítač by mohl používat po určitou dobu. Během té by se mu odečítaly jednotky na kartě, až k úplnému vyčerpání. Poté by počítač  a operační systém ukončil svou činnost. Takovéto počítače budou určeny do chudších zemí, kde je velmi nízký poměr legálního softwaru a nedostatek počítačů. Předpokládá se nasazení i v oblastech, které jsou pro běžné počítače krajné nevhodné. Intel vyvinul ve svém projektu Jaagruti počítač schopný odolávat prašnému a velmi vlhkému prostředí (až do 85% vlhkosti vzduchu). Není divu, jelikož jedny z prvních zemí, kde mají být počítače použity budou Mexiko, Čína, Rusko a Indie. Zajímavý je i fakt, že podobný systém byl testován v loňském roce s Windows XP Home. Výsledky poukázaly na 30% uživatelů, kteří by si tento systém od Microsoftu nikdy nekoupili. Koncová cena počítačů ovšem není v ničem převratná a je stanovena na 300 dolarů (což je přibližné 7 500Kč). Zůstává tak otázkou, jestli se jedná skutečně o podporu počítačového zázemí v chudých oblastech nebo jen o vypočítavost a kalkulace.

Polovina Maxtoru bude propuštěna
Seagate, který před rokem koupil společnost Maxtor, oznámil dokončení této fůze. V důsledku toho propustí na 6000 bývalých zaměstnanců Maxtoru. Situace je o to horší, že původní  Maxtor zaměstnával okolo 12000 zaměstnanců. Propouštět se má hlavně v Evropě a ve Velké Británii, kde se mají kompletně zrušit i některé výrobní fabriky. Naopak zaměstnanci v Asii se jako levnější pracovní síla udrží a propouštění se jich téměř nedotkne. Propouštění má být pozvolné a mělo by být dokončeno do šesti měsíců. Seagate tvrdí, že tímto dosáhne zefektivnění nakládání se svými pracovními silami.

Je libo nový hardware?hwnews230506
Zdá se vám, že vás mezi periferiemi k počítači již nemůže nic překvapit? Zřejmě se pletete. Firma Laptop Logic totiž vytvořila unikátní zařízení schopné odsávat špínu z vašeho počítače (i přenosného) a jeho okolí. Jedná se o poměrně malý vysavač, který je přímo určen pro připojení na USB 2.0. Jeho výkon není sice valný, ale rozhodně se jedná o velmi vtipné a poutavé rozšíření vlastností přenosného počítače. Notebooky se tak stávají opravdu multifunkčními zařízeními a je faktem, že na USB lze v dnešní době připojit různé lampičky, ventilátory a chladící podložky. Zajímalo by mě, jestli se na USB budou v budoucnu připojovat také žehličky nebo sekačky na trávu.

Zdorje: AMD, ATI, Microsoft, Laptop Logic

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz