Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Sony začíná testovat čipy pro PS3

  12:00aktualizováno  26. dubna 10:41
Specifikace HyperTransport schválena *** Další beta IE7, spuštěna stránka s addony pro tento browser *** Sony začíná testovat čipy pro PS3 - a známe odhad výrobní ceny

Specifikace HyperTransport schválena
HyperTransport Consortium vydalo v pondělí novou specifikaci rozhraní HyperTrasnport s označením 3.0 Tato technologie se používá k propojení čipů, nejznámější využití má u procesorů AMD K8. Najít ji můžete také v superpočítačích Cray.
Oproti předchozí specifikaci 2.0 se zvýšil takt pracovní sběrnice z 1,4 na 2,6GHz, což zaručuje propustnost 41GB/s. Této tychlosti je navíc možné dosáhnout až do vzdálenosti jednoho metru. Přibyla také podpora hot-plug, takže zařízení můžete na sběrnici pověsit za provozu.
Vylepšení se také dočkali jednotlivé přenosové pipeline. Nyní je možné jednotlivé linky nativně spojovat do dvojic. Linek je celkem 16, takže při zdvojení dostanete 2x8 linek. Tohle je velmi důležitá vlastnost pro víceprocesorové systémy, kde lze jednoduše zvýšit přenosovou kapacitu na jednu linku. A ušetřit tak nějaké tisíciny sekundy potřebné k poslání dat po lince.
Novou specifikaci HyperTransport 3.0 by měli v nejbližší době podle neověřených informací využít serverové procesory AMD postavené na architektuře K8L.

Další beta IE7
Není to tak dávno, co se na internetu objevila leaknutá betaverze prohlížeče Internet Explorer 7 z dílny Microsoftu. Pár dní poté samotný Microsoft uvolnil veřejně betaverzi, která měla kompletní design, ale nebyla ještě optimalizovaná a nebylo příliš těžké ji shodit několika tagy. Možná právě proto byla směrována na webové tvůrce.
Nyní ovšem přichází nová betaverze IE7, kterou Microsoft směřuje na normální uživatele internetu. Podle prohlášení je nová beta vlastně již hotový prohlížeč a nyní chce spolu s běžnými surfaři odhalit případné chyby před vydáním plné verze. Navíc se proslýchá, že v některých zemích má být zřízena telefonická podpora pro tuto betu IE7.
Další zajímavou novinkou je web ieaddons.com, který shromažduje pluginy do nového Internet Explorer. K dispozici jsou různé komerční, ale i freeware featurky.
Novou betaverzi si můžete stáhnout ze stránek Microsoftu zde. Další betaverze bysme se měli dočkat spolu s novou betou Windows Vista v červnu.

Sony začíná testovat čipy pro PS3
Uvedení next-gen konzole Sony PlayStation3 je sice ještě daleko, nicméně Sony pomalu ale jistě pracuje na této konzoli. Podle neoficiálních zpráv se již testují čipy pro PS3 a chystá se produkce prvních testovacích kusů.
PlayStation3 ovšem nebude nijak levnou záležitostí. Podle analytiků společnosti Merrill Lynch je na konzoli nejnákladnější Blu-Ray mechanika, která má zajistit dostatek místa pro herní data. Její výrobní cena byla odhadnuta na 350USD, tj. asi 9000Kč. Druhou finančně náročnou komponentou konzole je procesor Cell, který kromě brutálního výkonu má i brutální cenu. Ta byla odhadnuta na 230USD, tedy něco přes šest tisíc. Není ovšem uvedeno zda se jedná pouze o procesor, nebo i o desku, do které bude usazen a připojeny ostatní komponenty. Třetí nejnákladnější věcí na konzoli prý bude grafický čip RSX, který má mít výrobní cenu 70USD, tedy necelé dva tisíce. A potom jsou zde GDDR3 paměti o kapacitě 256MB za cenu 50USD, tedy necelých 1500Kč.
Celkově by tak výrobní cena konzole měla přesáhnout děsivých 900USD, tedy 15 000Kč. A to v ní nejsou započítány obchodní marže a plno dalších věcí které cenu pouze zvyšují. Nicméně Merrill Lynch věří, že do tří let klesne cena konzole na třetinu. Měla by se rozšířit masová produkce Blu-Ray mechanik a výrobní proces procesoru Cell by měl být také vylepšen.
Do té doby bude Sony konzoli pravděpodobně dotovat. Obzvláště pokud chce vyrobit a prodat milion kusů měsíčně, jak to má v plánu.

Zdroje: Tom´s Hardware, XBitLabs, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz