HW News: Sun bude konkurovat Cellu

  12:00aktualizováno  16. listopadu 2:28
Microsoft si nechal od Logitechu vytvořit ovladač pro Xbox360. Bude ovšem stát hodně. Mac s procesorem Intel pravděpodobně již v lednu. Sun uvedl obdobu Cellu - má se Sony bát? A k tomu jako třešnička digitální město budoucnosti.

Ovladač pro Xbox360Dálkový ovladač pro Xbox360
Na serveru Digit-Life se objevila informace, že Microsoft plánuje pro svou next-gen konzoli Xbox360 dálkový ovladač. Samozřejmě si přes tento ovladač moc nezahrajete. Bude určen pro ovládání interního (HD)DVD přehrávače a dalších featurek z pohodlí gauče.
Vývoj tohoto ovladače svěřil Microsoft firmě Logitech, která je známá jako výrobce vysoce kvalitních periferií pro PC. Dá se tak očekávat, že ovladač nebude žádný paskvil, ale funkční a dobře nadesignovaný kousek.
Až do teď to znělo celkem dobře. Ovšem při ceně kolem 3000Kč většině zákazníků spadne čelist. Za ovladač pro přehrávání multimedií je to opravdu moc. Toho si je Microsoft zřejmě vědom a tak prohlašuje, že pomocí tohoto ovladače bude možné ovládat mnohem více zařízení, například televize nebo hi-fi věž.

Intelovské Apple možná v lednu
Asi před půl rokem Apple oznámilo, že přechází z procesorů IBM na procesory od Intelu. Nechalo si přitom rok čas na doprodání Maců s IBM procesory.
Podle zdrojů blízkých Apple se ovšem nový Mac veřejnosti představí na akci MacWorld, která proběhne v lednu. Původní datum přitom bylo stanoveno na červen. Možná dal šéf Apple na rady analytiků. Ti jako jeden z důvodů dřívějšího uvedení Apple uvedli americké školy. Ty totiž ve velkém měřítku používají právě počítače Mac od Apple. A nové počítače objednávají v průběhu března a dubna.
Podle vyjádření Apple nabídne Intel Mac větší výpočetní výkon než s procesory od IBM. Bohužel se zatím neví, zda bude i cena větší nebo menší.

Sun konkuruje Cellu – další osmijádrový procesor
Asi každý již slyšel o procesoru Cell – společném počinu Sony, IBM a Toshiby. Osmijádrový procesor Cell si svou premiéru užije v next-gen konzoli PlayStation3. Nicméně jeho tvůrci počítají s masivním použitím i v počítačích, v nejbližší době především u serverů, které budou schopny brutální výpočetní sílu využít. Jak se zdá, na serverovém poli mu vyrostla vážná konkurence.
Firma Sun chce vrátit svým serverovým procesorům zašlou slávu. Poslední modely se jí totiž moc nepovedly a řada výrobců serverů sáhla na řešení od Intelu nebo AMD. Sun se ovšem nevzdává a uvádí nový procesor UltraSparc T1 s označením Niagara. Tento procesor bude obsahovat až osm výpočetních procesorových jader. Každé jádro přitom poběží na frekvenci 1,2GHz. Pokud se vám to zdá málo, tak vás možná potěší, že každé jádro je schopné zpracovat až čtyři programová vlákna, celkem tedy 32 vláken. Což je pro serverové aplikace téměř kritická hodnota. Zde je první náskok Sunu před Cellem.
Dalším velkým plus Niagary je její spotřeba. Při maximálním vytížení si procesor nevezme více než 70W. Na jedno jádro tedy vychází necelých 10W. Kéž by takové byly i procesory v desktopech, kde si jediné jádro vezme klidně 120W. Navíc odpadá problém s účinným chlazením. Pro použití v serverovnách další významné plus. Hodnota vyzařovaného ztrátového tepla u Cellu nebyla sice prozatím zveřejněna, nicméně podle odhadů se bude pohybovat kolem 130W. Provoz Niagary je tak i levnější.
Pro procesor od Sunu mluví i to, že je již dokončen a brzy se objeví servery poháněné Niagarou. Cell si ovšem nejdřív odbude premiéru až příští rok v PS3 a teprve za nějaký pátek bude trvat, než se objeví v serverech.
No a Sun vychází z klasické konstrukce svých procesorů, takže nebude problém s nasazením operačního systému. U Cellu ovšem bude potřeba modifikovat software, aby byl schopen 100% využít sílu Cellu.
Takže nás čeká zajímavý boj na serverové platformě. Utrpí Cell porážku nebo odejde jako vítěz? Dozvíme se brzy.

Intel Presler má prý problémy se stabilitou
Výrobci základních desek si prý stěžují na problémy se stabilitou u nového procesoru Intel Presler. Konkrétně zlobí 2,8 a 3,0GHz verze tohoto dvoujádrového srdce počítače. Pro Intel se jedná o velmi nevhodnou věc. Několik sérií procesoru je už vyrobeno a na trh měly být uvedeny v lednu 2006. Pokud se ovšem prokáže, že procesor je nestabilní, bude potřeba jej „překreslit“ a znova vyrobit. Což pravděpodobně přinese zpoždění termínu uvedení na trh.

TIP: Chcete vidět, jak by mělo vypadat digitální město budoucnosti? Mrkněte sem. StarTrek hadra :o).

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:

Nejčtenější

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Najdete na iDNES.cz