Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Svět po Windows Vista

aktualizováno 
Vistu nahradí v příštím roce Windows 7 >> BIOS snadno a rychle - Click Bios >> Levná grafika od Leadteku

Budoucnost po Windows Vista

Svět po Windows Vista
Minulý týden vypustil Microsoft do světa oficiální název pro nový operační systém Windows. Ten poprvé ponese stejné obchodní označení jako kódové jméno a to Windows 7. Microsoft se zatím k těmto Windows vyjadřuje v samých superlativech a poodkrývá pomalu zásadní rysy nového systému. Oficiální informace působí vcelku lákavě.

Budoucnost po Windows Vista

Současný šéf Microsoftu, Steve Ballmer, si však v tiskových prohlášeních o nových Windows 7 mírně protiřečí. Původně totiž pro magazín ComputerWorld uvedl, že Windows 7 budou mnohem lepší Windows Vista. Nyní ale začíná Microsoft odvracet od Visty zaujetí uživatelů a tak se můžeme spokojit s tvrzením, že Windows 7 nebudou rozhodně jen velkým balíčkem záplat na kritické chyby, které jsme mohli najít ve Windows Vista.

Budoucnost po Windows Vista

Kromě slibů o vyšší rychlosti a lepších zážitcích z nového grafického prostředí tentokrát přichází Microsoft i s patřičným důrazem na zpětnou kompatibilitu. Ačkoliv se to z žádného oficiálního stanoviska pochopitelně nedovíme, Microsoft se nechce rozhodně po uvedení nových Windows dostat do podobné situace, kterou nastolil příchod Windows Vista. Nová Windows 7 tak budou zpočátku využívat podporu, která již byla vyvinuta pro Vistu. Podporovány tak budou nejen starší programy, ale zachován má být také přístup k práci s ovladači. Každé hardwarové zařízení, které nyní spustíme pod Windows Vista, tak bude bez sebemenších problémů pracovat i ve Windows 7.

Budoucnost po Windows Vista

Podle rozpracovaných verzí to vypadá, že dojde i k citelnému zvýšení rychlosti práce. Výkon sice nemůže stoupnout na všech počítačích, zrychlovat se však bude tam, kde dnes nedokážeme hardware patřičně využít. Nová verze Windows tak vlastně uvede do praxe většinu hardwarových novinek, které se objevily od příchodu Windows Vista. Těšit se můžeme konečně na řádnou podporu čtyřjádrových procesorů, přičemž změny se projeví i v přístupu ke grafickým kartám. Windows 7 přinesou novou verzi hardwarového urychlování DirectX 11 a s ním spjatou dobrou podporu pro fyzikální výpočty.

Budoucnost po Windows Vista

Microsoft doposud nepotvrdil, kdy vypustí první veřejnou betaverzi Windows 7. Především zahraniční servery spekulují o tom, že betaverze je již hotová. Oficiální cestou se k ní však nikdo nedostane. Neoficiálně ale koluje mezi uživateli verze vystavená na Vistě, která již prvky vyvinuté pro Windows 7 obsahuje. Veřejné testování má začít někdy na přelomu letošního a příštího roku, nejpravděpodobněji by se tak mělo stát v období Vánoc. Pokud půjde vše podle plánu, měla by být nová Windows připravena do poloviny příštího roku. Poté ještě nějakou dobu potrvá, než bude dokončena lokalizace a konečně se začnou Windows 7 prodávat i u nás.

Budoucnost po Windows Vista

Šéf Microsoftu odhadl, že další Windows pro domácí počítače budou uvolňována každého dva a půl roku. Tato doba má totiž přibližně odpovídat období, kdy systém není ještě zastaralý, ale uživatelé již jsou ochotni od něj odejít a vyzkoušet něco nového. Stále je tak třeba mít na paměti, že s příchodem nové verze Windows je většinou potřeba dovybavit počítač a nezbývá než doufat, že tato nutná investice bude stát opravdu za to.


BIOS snadno a přehledně – to je Click BIOS
Začátkem letošního roku MSI poprvé představila světu pracující verzi snadného grafického prostředí, které mělo nahradit léty prověřené nepřívětivé prostředí BIOS setupu. Myšlenka byla prostá a kladla si za cíl přiblížit zásahy do BIOS co nejvíce i běžným uživatelům. Od doby prvního představení však muselo uběhnout ještě mnoho času a ta správná chvíle na vypuštění nového prostředí do světa přišla právě nyní.

Nastavení ClickBios (zdroj: Xbitlabs)

Při návrhu nového BIOS setupu se MSI inspirovala na konkurenčních platformách a propůjčila si odtud především možnost používat myš a lepší grafické rozhraní bez nutnosti spouštět jakýkoliv operační systém. Pohyb v BIOSu je tak pomocí myši přívětivější a zde je také základ nového označení jako Click Bios. Na ikony ke kterým jsme přivykli ve Windows bychom ale zatím čekali marně.

Click Bios

Click Bios představuje skutečně zlom. Snadnou přehlednost v něm zajišťují bohaté kontextové nabídky, které jsou seřazeny přibližně podle umístění v klasickém BIOS Setupu. Oproti původní verzi BIOS lze spatřovat hlavní rozdíl v podrobnosti nabídek. MSI náležitě využilo vyšší rozlišení a barevnou škálu díky které se zobrazuje mnohem více údajů, které jsou barevně odstupňovány například podle vhodnost použití (kupříkladu od zeleného do červeného spektra). Pokud používáte Vista SP1, budete navíc schopni do nastavení BIOS zasahovat přímo z Windows.

Nastavení ClickBios (zdroj: Xbitlabs)

MSI původně slíbila, že Click Bios (tehdy jako EFI BIOS) bude dostupný pro všechny její základní desky postavené na čipsetu P45. Nový BIOS si však lze zatím stáhnout jen pro modely P45 Platinum a P45D3 Platinum, přičemž na P45 Diamond se momentálně čeká. Přehrání BIOS není úplně nejsnazším úkonem a ze starého prostředí updatujete na Click Bios pomocí nabootování z flash disku upraveného aplikací od MSI.

Nastavení ClickBios (zdroj: Xbitlabs)

Základní desky od MSI postavené na čipsetu P45 se navíc povětšinou vyznačují integrací flash paměti přímo na desku. V této paměti je nainstalována specifická verze Linuxu, která umožňuje provádět na počítači základní úkony. Můžete tak kupříkladu zpracovávat dokumenty uložené na pevném disku, používat vypalovačku nebo se připojit k internetu. V kombinaci s plnohodnotným Click Bios se tak stávají základní desky MSI velmi příjemnou součástí počítače. U nás se základní desky podporující update na ClickBios zatím prodávají od 2000Kč.


Levná grafika od Leadteku
Další výrobce začíná nabízet oblíbenou, levnou a stále vcelku výkonnou grafickou kartu vycházející ze série GeForce 9500GT. Tato karta je v současnosti oblíbená především u výrobců počítačů, ale hodí se také každému, kdo musí ušetřit a chce hrát hry alespoň v nižším rozlišení. Tentokrát s ní přichází Leadtek a nabídne opět něco trochu jiného než konkurence.

Leadtek GeForce 9500GT

GeForce 9500GT je kartou postavenou jádru s kódovým označením G96, které je vyráběno 65nm architekturou. Jádro pracuje na 550MHz a vzhledem k použité technologii se vyznačuje nízkou spotřebou a malými nároky na chlazení. Součástí grafického jádra je jen základní počet shaderů, kterých je 32 a běží na 1400MHz. Vzhledem k ceně má grafika rozumnou 128bitovou sběrnici, prostřednictvím které jsou připojeny k jádru paměti.

Leadtek nechal v oblasti pamětí velké rezervy. Na trhu se zatím vyskytují modely, které používají jednak paměti GDDR2, ale i novější moduly GDDR3. Leadtek se rozhodl pro levnější variantu, tedy GDDR2, kterou taktuje na nižší frekvence než je běžné. Původní model tak běží na 1200MHz, zatímco model od Leadteku jen na 1000MHz. Velikost paměti je 512MB. Z prvních pokusů, které provedl server HKEPC, je patrné, že karta půjde snadno přetaktovat. Výkonově může dosáhnout k 6000 bodům v 3D Mark 2006.

Leadtek GeForce 9500GT

Ač je takovéto zapojení v jednom počítači jakkoliv nepravděpodobné, GeForce 9500GT podporuje SLI. Stejně jako highendové karty i tato je určena do PCI Express 16x ve verzi 2.0 a tak nejsou potřeba žádné speciální propojky. Karta bude jednoslotová a vybavena pouze malým aktivním chladičem. Poměrně stroze působí především zadní panel, na kterém nalezneme jediný DVI konektor. Vybavení karty však bude odpovídat i cena, která bude pod 60Euro.


Zdroje: Dailytech, HWForum, HardSpell, HKEPC, Intel, Leadtek, Microsoft, MSI, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz