Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Symantec také používat rootkity

  12:00aktualizováno  10:19
Symantec také používat rootkity *** Kurs počítačové gramotnosti i pro Linux *** Za spam na dva roky do vězení *** Hledá se sexy datum pro vypnutí analogu

Symantec také používat rootkity
Asi každý uživatel internetu četl o aféře protipirátských ochran od Sony, které do systému instalovali bez vědomí uživatele rootkit a tím mohli zpřístupnit počítač napadení. Poté, co se případu chytila média se z toho stala velká kauza, která donutila Sony k řadě kroků a navíc ji bude stát velké peníze na odškodnění. Nyní i Symantec přiznal, že ve svých produktech používal rootkity. Docela překvapivá zpráva od společnosti zabývající se antivirovou ochranou. Nicméně zde mělo použití rootkitu smysluplný význam. V rámci koše byl vytvořen adresář NProtect, který byl zrcadlem koše a umožňoval obnovit smazané soubory. Z důvodu ochrany před nenechavými uživateli byl tento adresář rootkitem zneviditelněn. Jak ovšem Symantec zdůraznil, ohrožení počítače nehrozilo. Pokud by se totiž objevil nebezpečný kód, který by využil rootkit Symantecu, program by jej našel v operační paměti a zneškodnil.
Protože ovšem Symantec viděl jak dopadlo Sony, tak se rozhodl přiznat pravdu a nabízí přes službu LiveUpdate program, který rootkit odstraní a adresář zviditelní.
Z tohohle přístupu by se měla poučit Sony, která zatloukala a zatloukala.

Kurs počítačové gramotnosti i pro Linux
Chtěli jste někdy zkrotit Linux, ale odradila vás instalace nebo první pohled na pracovní rozhraní? Jásejte a radujte se. Právě pro vás budou v letošním roce připraveny kurzy počítačové gramotnosti pod Linuxem dotované státem.
Dotaci od Ministerstva informatiky dostala Společnost pro výzkum a podporu Open Source. Historicky poprvé se tak kurzy nebudou pořádat pouze pro Windows.

Za spam na dva roky do vězení
Asi také milujete ta rána, kdy zapnete poštovního klienta a ten vás obdaruje číslem o stavu nového spamu ve vaší schránce. Tohle číslo obvykle značně přesahuje číslo normální pošty. Již nějaký čas je spam, neboli nevyžádaná pošta, nelegální a její odesílatel může dostat pokutu nebo může jít do vězení.
Napsané to sice vypadá dobře, nicméně praxe je odlišná. Málokdy se totiž povede spamera odhalit, natož usvědčit a smysluplně odsoudit. Na to zřejmě spoléhal jeden spamer žijící v okolí Detroitu. Nicméně ruka zákona na něj naštěstí dopadla.
Spamer podle obžaloby odeslal několik miliónů nevyžádaných mailů. K odesílání přitom používal počítačové sítě řady firem. Maily byly typicky spamové – nabízeli přípravky na hubnutí, léky proti impotenci a velmi levnou viagru.
Podle listu Detroit News si tak spamer přišel na 10 000USD čistého zisku.

Hledá se sexy datum pro vypnutí analogu
Český telekomunikační úřad hledá datum, při kterém se vypne poslední analogový televizní vysílač v České republice. Již Jára Cimrman říkal, že podoba data je důležitá. ČTÚ proto prozatím navrhuje 9.9.2009 nebo 10.10.2010.
Podle ČTÚ jsou tato data snadno zapamatovatelná. Analogové televizní vysílání se navíc musí ukončit před rokem 2012, jak to požaduje Evropská Unie. Podle ČTÚ by se měly některé analogové kmitočty začít vypínat již v příštím roce.
Nicméně se bude patrně jednat o tzv. dokrývací kmitočty hlavně v Praze. Uživatelů s možností příjmu digitálního televizního vysílání je totiž prozatím mizivé množství.
Konečné datum vypnutí analogu by mělo být jasné do konce září, kdy ČTÚ vypracuje návrh na přechod na digitální televizní vysílání a předloží jej vládě. K podobě plánu se budou moci vyjádřit i občané formou diskuse.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, OSS, ČTÚ

Autor:


Témata: Linux, Napadení, Sony, Zisk

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz