Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Systém na jediném čipu

aktualizováno 
Předchůdce fůzních čipů v podání Intelu >> Western Digital vypouští 10000ot/m disk pro notebooky >> Nové grafiky a základní desky od Asusu

Systém na jediném čipu - HW News

Systém na jediném čipu v podání Intelu
Stalo se již pravidlem, že když jde situace u AMD z kopce, jako zázrakem se objeví nové informace o projektu fůzních čipů. Ty mají být ucelenými systémy, kde bude v rámci jediného čipu integrován procesor, grafika, paměťový řadič i další zařízení. S vlastními plány a dokonce i jedním hotovým čipem tohoto druhu však tentokrát přichází Intel.

První generace fůzních čipů je plánována až na rok 2009 a tak Intel nyní přináší jakousi předzvěst této éry. Intel označuje platformu zkratkou SoC, která vychází z velmi příhodného názvu System on Chip (v překladu tedy systém na čipu). Vývojáři Intelu totiž dokázali do jediného čipu vtěsnat téměř vše, co k provozu potřebuje klasický počítač. Využití je nasnadě a čip se objeví všude tam, kde jsou potřeba malé rozměry nebo velké úspory energie.

Materiál k platformě SoC

Podle přednášky, kterou Intel pro novináře uspořádal koncem minulého týdne, je připraven pro komerční využití čip EP80579. Ten sice není pravým fůzním čipem, ale v lecčem se jim podobá. Jeho základem je jádro procesoru Pentium M, dobře známé z levnějších notebooků. Přímo k jádru je pak uvnitř čipu vázána pouze vyrovnávací paměť, která má základních 256kB.

Velkou výhodou je přímá integrace řadiče pamětí a řadiče dalších zařízení. S těmi může jádro komunikovat po interní sběrnici, která je mnohem méně náchylná na problémy. Jelikož má být EP80579 víceúčelový, je součástí čip, který dokáže velmi dobře šifrovat externí komunikaci. Součástí má být i podpora až třech gigabitových ethernetů současně. Intel počítá s tím, že většina zařízení vybavená čipem EP80579 bude sloužit k připojení na internet.

Vnitřní struktura EP80579

Z technologického hlediska se tak prý podařilo Intelu zmenšit systém s Intel Pentium M téměř na polovinu. Zmenšení má přímo vliv i na spotřebu, kde se příkon energie snížil o třetinu. Jako hodnota TDP je uváděno 19W. Daní za malý odběr energie je však nízká frekvence jádra, které může dosahovat maximálně 1,2GHz. Oproti klasickému Pentiu M však nepřibyly žádné nové šetřící funkce a Intel zůstává pouze u technologie Speed Step. Architektura čipu se navenek tváří stejně, jako by se jednalo o několik součástí počítače. EP80579 tak bude plně podporovat současné operační systémy.

Uspořádání čipu

Pro AMD nemusí být ale příchod obdoby fůzního čipu od Intelu zatím žádnou porážkou. V běžných počítačích se s ním nejspíš vůbec nesetkáme. Intel by rád viděl platformu SoC nejdříve v set-top boxech, mobilech a nejmenších noteboocích. Výkonově je zatím SoC velmi slabé a existuje pouze alternativní plán, který počítá s nasazením v kancelářských sestavách.

Nasazení platformy SoC v praxi

Co se nasazení v herních počítačích týká, vývojáři Intelu jedním dechem dodávají, že se stále jedná o vzdálenější budoucnost. I bez tiskového prohlášení je jasné, že Intel zatím nemá žádné grafické jádro, které by bylo možné bez komplikací použít na hry. Zatím je potvrzeno, že novější generace EP90579 bude obsahovat jádro procesoru Intel Atom.

10 000 otáček míří do notebooků
Jeden z nejúspěšnějších výrobců pevných disků, Western Digital, slaví další úspěch. Podařilo se mu totiž vyrobit nový pevný disk pro notebooky s převratnou rychlostí.

Před nedávnem WD představil sérii pevných disků Raptor BLACK, do které jsou soustředěny nejlepší pevné disky určené pro stolní počítače. Přestože se do nové technologie SSD vkládají stále větší naděje, nenajdeme v této sérii jiný disk než založený na magnetické technologii. Nově se tak řada Raptorů rozšíří i pro mobilní počítače a ani tentokrát to s kvalitou nebude jiné.

10000ot/m Western Digital

Pod označením Western Digital (WD3000BLFS) se na trhu nyní objeví pevný disk určený do 2,5“ pozice, jehož plotny budou rotovat rychlostí 10000ot/m. Podle WD by měla dosahovat rychlost čtení ke 120MB/s, přičemž rychlost zápisu se bude držet okolo 100MB/s. Disk je pak vybaven 16MB vyrovnávací pamětí, která se má postarat o to, aby rychlosti nezůstali jen teoretickými. Nový disk bude vynikat také velmi zajímavou přístupovou dobou, která činí jen 4,7ms.

10000ot/m WD

Necelý měsíc před uvedením se však nechal jeden ze zástupců WD slyšet, že u disků typu Raptor je spotřeba až druhořadým problémem. To by mohlo být pro notebooky katastrofou, jelikož od disku s rychlostí 10000ot/m se dá očekávat vyšší spotřeba a o nějakých nových šetřících technologiích žádná z vydaných zpráv nehovoří.

10000ot/m WD

Naopak na skvělou úroveň se podařilo dostat spolehlivost disku. Životnost při standardním používání je odhadována na více než 100 let. Ve skutečnosti je pak tato řada pevných disků určena v první řadě do malých serverů a teprve poté do notebooků. Tomu odpovídá i cena. Dostupnost extrémních kapacit se tentokrát nekoná a za 300GB model si zpočátku zaplatíme hrůzných 5500Kč. V zahraničí se ale cena disku po uvedení rychle snížila a tak se dá tento trend očekávat i u nás.

Mix z kuchyně od Asusu
Zajímavé novinky odpočívají nyní těsně před uvolněním na trh v laboratořích Asusu. K vypuštění na trh jsou totiž připraveny dvě nové grafické karty řady GeForce 9600GT, současně se na trhu objeví i nové řady základních desek postavené na moderních čipsetech Intelu.

Jádro G96a jako součást Asus GeForce 9500GT

Příští týden má Asus představit širší veřejnosti dvě téměř identické grafiky pod označením GeForce 9500GT. Na těch by ale nebylo nic zvláštního, pokud by neobsahovaly v názvu přídomek TOP nebo OC. Asus tak na trh přinese dvě přetaktované verze, přičemž oficiální cena má zůstat téměř stejná. Přesné frekvence Asus zatím bohužel neprozradil. GeForce 9500GT v podání Asusu by měla být založena na jádru G96b, jehož základní frekvence je podle nVidie 550MHz. Podle nVidie jsou právě v této oblasti ještě značné rezervy. Řada GeForce 9500GT se přesto řadí k levnějším a tak její výkon bude nadále podrážet nízký počet shader jednotek. U původní verze jich bylo 32 a vzhledem k tomu, že Asus nemá možnost provádět na jádru žádné změny, u GeForce 9500GT TOP ani OC tomu nemůže být jinak.

GeForce 9500GT TOP/OC (karty jsou zcela identické)

U obou grafických karet tak mimo pracovní kmitočty zůstávají potvrzeny informace o standardním používání pamětí. Jako je v případě karet na čipech nVidia již dobrým zvykem, i tyto modely jsou založeny na pamětech GDDR3. Dostupné budou verze pouze s 512MB, kterým bohužel opět bude něco scházet. Velkým problémem je totiž základní šířka paměťové sběrnice, která je jen 128 bitů. Skutečný výkon těchto karet je stále zahalen rouškou tajemství, na jehož odhalení se bohužel nepodílí ani karty, které se již na veřejnost dostaly. Běžnou GeForce 9500GT totiž oceňuje 3DMark 2006 téměř 6000 tisíci body. Ve skutečnosti v uživatelských testech má karta problém mnohdy dosáhnout hranice i o 1000 bodů nižší.

Běžná GeForce 9500GT v 3DMark 2006

V budoucnu by tak mohla být zajímavá především verze 9500GT OC, která bude mít nejvyšší přípustné kmitočty. Zvýšená frekvence shaderů a pamětí by mohla rozhodně přidat kartě na výkonu. I tak se nejspíše nemůže Asus touto cestou úspěšně vyrovnat se slabou pamětí a ořezanou verzí jádra. Cena karet byla předběžně vyčíslena na 110USD a 120USD, což by za současných poměrů znamenalo velmi zajímavou cenu pod 2000Kč.

Levným řešením mají být také dvě nové řady základních desek, které Asus hodlá postavit na čipsetech Intel G35 a G45. Nové se na trhu objeví dva modely a to pod označením P5Q-EM a P5QL-EM. Písmeno L obsažené v označení desky má pak naznačovat nižší třídu, tedy použití slabšího čipsetu G35. Co se dá ale od těchto čipsetů čekat?

V první řadě se nejedná o základ počítače na hry. Desky těchto řad budou koncipovány vcelku chudě. Dva základní modely jsou dokonce malého formátu microATX a jsou zaměřeny spíše na domácí multimédia a kanceláře. Tomu odpovídají integrované grafické adaptéry, pouze jediný slot PCI Express 16x a integrace základních multimediálních prvků.

P5QL-EM

Ačkoliv desky používají rozdílné čipsety, jejich vybavení je téměř shodné. Obě většinu procesorů do socketu LGA 775 a při pohledu na zadní header mezi nimi také není rozdíl. Posledním trendem je vyvedení videosignálu, prostřednictvím všech běžných konektorů. Ani Asus tudíž nestojí bokem a přichází s kombinací D-Sub, DVI a HDMI. Na zadním panelu je poté přístup k integrované HD zvukové kartě s analogovým i digitálním výstupem, gigabitovému ethernetu, šesti USB portům a jednomu FireWire.

Vybavení bude velmi podobné i při pohledu do počítačové skříně, které se vyjma rozmístění neliší. Kromě jednoho rozšiřovacího slotu PCI Express 16x zde najdeme dvojici PCI Express 2x. Z důvodu kompatibility si pak Asus nemohl odpustit starý slot PCI. Podpora šesti SATA řadičů či pamětí DDR2 ve čtyřech modulech není také ničím novým.

P5Q-EM

Výrazný rozdíl však bude ve výkonu. Při testech se totiž ukázalo, že čipset G45 dokáže se stejnými komponentami dosáhnout více než o polovinu vyššího výkonu oproti G35. Součástí čipsetu G45 je totiž zcela nové grafické jádro Intel X4500. Jeho výkon přesto není slavný a stěží zdolá hranici 2500 bodů v 3DMark 2006. U verze s čipsetem G35 je pak integrována slabší obdoba s názvem X3500. Cenově by se měli desky pohybovat okolo 3000Kč. Vzhledem k tomu, že se očekávají problémy s kompatibilitou některých procesorů, bude nutné vybírat pečlivěji. Podle zástupců Asusu můžeme očekávat desky na trhu velmi brzy.

Zdroje: Asustek, Fudzilla, Dailytech, Hardspell, HKEPC, Intel, The Inquirer, Xbitlabs, XpressView, Western Digital & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.