Sapphire Radeon HD 6670 Ultimate

Sapphire Radeon HD 6670 Ultimate

HW News: Tichá grafika a nejtenčí notebooky

  • 0
Sapphire představuje Radeon HD 6670 Ultimate, levný a tichý základ pro nenáročné. XPS konkuruje svou přenosností MacBooku. AMD chystá procesor s nízkou spotřebou.

Tichá grafika a nejtenčí notebooky

Grafickou kartu pro méně náročné uživatele, která nabízí naprosto tichý provoz, připravuje společnost Sapphire. Ačkoliv výkonem nejspíše nikoho neoslní, na drtivou většinu současných her tato karta postačí. Nižší detaily a rozlišení bude kompenzovat velmi přijatelná cena.

Sapphire Radeon HD 6670 Ultimate

Základem se stal vcelku oblíbený Radeon HD 6670, který se v referenčním provedení prodává zhruba od 1600 korun. V Sapphire schovali svou vlastní variantu pod poněkud zavádějící název HD 6670 ULTIMATE. Kdo by však čekal výše nastavené pracovní frekvence, je úplně vedle. Hlavní předností karty má být totiž podávání stejného výkonu jako u referenčního modelu, ovšem bez ventilátorového chlazení.

Rozdílnost od referenční karty lze spatřovat především ve zpracování. PCB karty prošlo jen malou obměnou. Na místě malinkého ventilátorového chlazení se objevil velký pasiv s dvěma heatpipe. Ten kartu doslova obklopuje, čímž je zajištěno chlazení GPU a pamětí.

Sapphire Radeon HD 6670 Ultimate

Specifikace karty přesto hovoří neúprosně. Výkon je limitován relativně nízkým počtem shader procesorů a na rychlosti nepřidá ani způsob připojení pamětí. Útěchou tak budiž, že HD 6670 je jednou z nejrychlejších grafických karet, která nepotřebuje žádné přídavné napájení. Za tímto kompromisem stojí grafické jádro známé jako Turks a úsporná 40 nm technologie.

Taktovací frekvence jsou referenční. Tomu odpovídá 800 MHz takt jádra a shaderů. Součástí jádra je celkem 480 shader procesorů a s pamětí se komunikuje prostřednictvím 128 bitové sběrnice. Doposud se vyskytovaly Radeony HD 6670 buďto s 512 MB nebo 1 GB paměti. V Sapphire se rozhodli pro variantu s větší pamětí. Osazen bude tedy 1 GB paměti GDDR5 taktovaný fyzicky na 1000 MHz.

Výhodou Radeonu HD 6670, navzdory zařazení do nižší kategorie produktů, je podpora většiny technologií, které nalezneme i u dražších karet od AMD. Podporován je výstup na trojici monitorů a svým způsobem i CrossFire. Karty sice nelze spřáhnout přímo, ale prostřednictvím technologie CrossFireX a moderní základní desky to možné bude.

Sapphire Radeon HD 6670 Ultimate

Jisté rezervy má tento model co do kvality zpracování. Problém nebude zřejmě ani tak v chlazení, ale spíše v součástkách. Na předváděcím vzorku karty je jasně viditelné, že jejich kvalita přesně kopíruje cenu karty. Životnost bude hodně záležet na dobrém odvětrávání skříně.

Cena karty by neměla být pro většinu uživatelů problémem. Karta se má prodávat pod hranicí 2000 korun. Ve skutečnosti je zde ale celá řada modelů, které této kartě konkurují. Rozdíly mezi Radeony jsou dnes větší co do výkonu, než co do ceny.

Nejtenčí notebooky v kvalitním provedení

Na začátku tohoto týdne byl představen jeden z nejtenčích 15" notebooků na světě. Prodávat se bude pod logem společnosti DELL, ponese označení z15 a špatný nebude ani po stránce výkonu. Očekávat můžeme vyšší cenu doprovázenou velmi kvalitním zpracováním. Potěšit pak mohou i některé specifické detaily.

Dell XPS z15

DELL se snaží novým notebookem navázat na řadu XPS. Tomu odpovídá kromě kompaktních rozměrů střídmý design a vybavení na úrovni. Se zavřeným displejem je výška notebooku 24,7 mm, čímž je takřka srovnatelný se známým MacBookem Pro (24,5 mm). Na rozdíl od konkurenčního Apple však DELL nabízí na 15" displeji nativní HD rozlišení 1920 × 1080 pixelů.

Při nákupu budeme mít na výběr ze dvou kategorií procesorů. Levnější varianty budou vybaveny mobilními procesory Intel Core i5, za příplatek se budou osazovat Core i7. V drtivé většině případů však má jít o rychlá čtyřjádra i7 2620M s taktem 2,7 GHz. Dobře vybavené bude z15 i operační pamětí, kde se má běžně objevovat 8 GB DDR3.

Dell XPS z15

Specifické je pro DELL řešení grafiky. Vzhledem k tomu, že XPS z15 nemá být pouze kancelářským notebookem, bylo třeba přidat diskrétní grafiku. Notebook pak těží maximum z technologií nVidie a Intelu. Kombinuje se zde integrované grafické jádro na procesoru s diskrétní grafikou v rámci technologie Optimus.

XPS z15 se bude dodávat se dvěma typy grafických karet. Jejich výkon není závratný a rozdílná je u nich jen velikost vlastní paměti (1GB nebo 2 GB). Jde o GeForce GT 525M a majitelé herních notebooků již asi tuší, že nejde o nejlepší možnou volbu na hry. S počtem shader procesorů, který se zastavil na 96, nebude brzy konkurovat ani grafice integrované na procesorech AMD.

Dell XPS z15

V ostatních ohledech není XPS z15 příliš co vytknout. Klávesnice je zjednodušená, což při 15" úhlopříčce a umístění reproduktorů znamená, že tlačítka jsou přijatelně velká. V DELLu nezapomněli ani na podsvětlení. Příslušenství zahrnuje podporu Bluetooth, wi-fi s možností přenášení obrazu, USB 3.0, 750 GB pevný disk, DVD vypalovačku, web kameru a čtečku karet.

Dell XPS z15

Vcelku příjemná je také hmotnost. Ta je stanovena na 2,51 kg včetně baterie, což není na 15" notebook vůbec špatné. Dodávaná baterie je osmičlánková, přičemž DELL uvádí výdrž až na 8 hodin. První nezávislé recenze však hovoří o něčem trochu jiném. Při sledování videa vydrží XPS z15 se zcela novou baterií necelé 4 hodiny provozu. Je jasné, že při hraní to bude ještě méně.


Nejpomalejší procesory současnosti se spotřebou pod 7 Wattů

Poté co se podařilo AMD spojit procesor a použitelnou grafiku v jeden funkční celek, míří za co nejnižší spotřebou. Cílem AMD je jednoznačně předstihnout konkurenční Intel Atom. Po tomto týdnu je jasné, že dá vzniknout nejméně dvěma nepříliš výkonným procesorům, které zamíří do nejmenších přenosných zařízení.

Podle tvrzení serveru The Inquirer má AMD připraveny dva procesory v doposud ukrývané pod označením T40R a T40E. Taktovací frekvence je opravdu nízká a bude nastavena na 1 GHz. T40R je jednojádro, T40E pak nabídne dvě výpočetní jádra.

AMD APU

Největší výhodou těchto procesorů vyráběných 32 nm technologií je grafika. Nepostačí na žádnou hru a dost možná bude mít problém i s full HD rozlišením ve filmech. Grafika se ukrývá pod označením HD 6250 a pracuje 280 MHz. Úspěchem je už ale jen samotná přítomnost integrovaného GPU.

V možnostech grafického jádra je podpora Windows v režimu Aero, přičemž je podporováno DirectX 11. S jedním výpočetním jádrem se dokáže toto GPU vejít do maximální spotřeby 5,5 Wattů. V případě dvoujádrové varianty je pak spotřeba do 6,4 Wattů.

Aston Martin

Není se asi čemu divit, že procesory chce AMD nabízet především společnostem, které vyrábějí bateriová zařízení. Kromě jiného by se mohly objevit v tabletech. Vzhledem k praktickému zaměření je však pravděpodobně nalezneme brzy i v automobilech jako součást palubního systému.


Zdroje: AMD, DailyTech, Digitimes, Guru 3D, HKEPC, Sapphire, TechPowerUp, The Inquirer & Xbitlabs


Témata: Intel, Notebook, Tablet