OCZ ZS 750 Watt

OCZ ZS 750 Watt

HW News: Tři kvalitní zdroje a digitální televize na grafické kartě

  • 0
Nová řada počítačových zdrojů od OCZ. Nejlepší mobilní pevný disk s logem WD. Grafika s integrovanou podporou televize se vrací.

Tři kvalitní zdroje pro herní počítače

Během následujícího týdne objeví nová řada počítačových zdrojů od firmy OCZ. Označena bude jako ZS a dostupné modely pokryjí potřeby většiny herních počítačů. Přesto půjde o kompromis, kde OCZ balancuje mezi cenou, efektivitou a spolehlivostí.

Ve své tiskové zprávě ohlásili zástupci společnosti prodej minimálně tří zdrojů, které najdeme pod názvy ZS750W, ZS650W a ZS550W. Odtud je přímo patrné, jakého jmenovitého výkonu s nimi lze dosáhnout.

OCZ ZS 550 Watt

Co do konstrukce nepřichází OCZ s ničím převratným. Sází totiž spíše na osvědčenou klasiku, kde napájení dělí do dvou nezávislých větví na hlavní a vedlejší. Zdroje nejsou díky tomu příliš drahé a při běžném zatížení dosahuje jejich efektivita k 85 %. To je jedním z předpokladů, aby mohly všechny nést certifikát 80 Plus Bronze.

OCZ ZS 550 Watt

Počítačovým fandům bude na nových zdrojích vadit především kabeláž. Ta není modulární, což při množství vyvedených konektorů vnese do skříně nemalý chaos. Základní model se nabízí s výkonem 550 Wattů. Nalezneme zde kombinaci napájení pro desku, osm SATA zařízení a trojici velkých MOLEX konektorů. Háček však může být v přítomnosti pouze jediného konektoru pro přídavné napájení grafických karet, které je děleno na 2+6 pinů. Napájení pro disketové mechaniky a některá méně obvyklá zařízení pak schází úplně.

OCZ ZS 550 Watt

O správné chlazení zdrojů se stará aktivní ventilátor o průměru 135 mm. OCZ v tomto ohledu nešetří, ventilátor je robustní a jeho výška je 25 mm. Inteligentní řízení otáček je dnes samozřejmostí, zdroj ale nenabízí dochlazování po vypnutí počítače. OCZ bohužel u ventilátoru neuvádí jeho hlučnost.

Kvalita zpracování se drží na nadprůměrné úrovni, ačkoliv to není v současné době při výrobě jednoduché. Svět se potýká s nedostatkem kvalitních japonských kondenzátorů a čínské náhražky nemohou při vysokých teplotách svou životností konkurovat. OCZ přesto nabízí zdroje osazené výhradně japonskou variantou a zohledňuje to i v celosvětové záruce o délce tří let.

Hned při pohledu na logo společnosti OCZ je jasné, že zdroje řady ZS nebudou patřit k těm úplně nejlevnějším. Cena však není přemrštěná a v případě modelu s výkonem 550 Wattů bude začínat na 1400 korunách. Za ním následují v dvousetkorunovém odstupu příslušně zdroje s výkonem 650 a 750 Wattů.

Grafika s integrovanou podporou televize se vrací

Po uvedení prvních procesorů s výkonnějšími grafickými jádry od AMD vytušili výrobci grafických karet problém. Levná integrovaná grafika na procesoru je totiž pádným důvodem nekupovat nejlevnější grafické karty. Po čase se tak ke slovu dostává originální řešení kráčející ve stopách dnes už historických karet All-in-Wonder.

Řeč je samozřejmě o podpoře televize integrované přímo na grafickou kartu, kterou v brzké době rozhodně procesory nenabídnou. Za sérií nových karet stojí společnost Vertex3D, u které se sluší upozornit, že se na našem trhu ještě nepředvedla. Obchodníci však čekají změnu, a tak je dobré o ní vědět.

Vertex3D HD 6670 Digital Streamer Edition

Vertex3D nabídne dvě karty s podporou televize, které označuje jako Digital Streamer Edition. První pohled může vzbuzovat dojem, že jde o karty rozličné kategorie. Ve skutečnosti mají k sobě velmi blízko. Obě varianty nemají svým způsobem daleko ani k referenčním kartám, které navrhuje sama AMD. Nutnou změnou tak prošlo především PCB a drobné rozdíly nalezneme i ve chlazení.

První z karet, Radeon HD 6570 DSE, nabízí na jasně červeném PCB celkem 480 shader procesorů, které jsou taktovány společně s jádrem na 650 MHz. Tím ale výčet silnějších stránek karty jako by skončil. Vertex3D používá 667 MHz takt pamětí. Ty jsou typu GDDR3, což v kombinaci se 128 bitovou paměťovou sběrnicí potenciál karty značně omezuje. Osazen je alespoň celý 1 GB paměti.

Vertex3D HD 6570 Digital Streamer Edition

V těsném závěsu se stejným počtem shader procesorů se pak nachází Radeon HD 6670 DSE, který nabízí rychlejší jádro i o něco přijatelnější paměť. Takty jádra a shaderů jsou zde nastaveny na rovných 800 MHz. Použitá paměť je jako u většiny moderních karet typu GDDR5 a o velikosti 1 GB.

Vertex3D HD 6570 Digital Streamer Edition

Zdálo by se, že vše je v normě a nemůže přijít žádné překvapení. Obě karty však mohou zaskočit způsobem komunikace tuneru se základní deskou. Karta se totiž kromě osazení do slotu PCI Expres 16x propojuje s USB rozhranním na základní desce. Na kartách pak můžeme vidět vstup pro anténu (příjem standardu DVB-T) a výstup na dva nezávislé monitory. Rozhraní pro výstup jsou celkem tři, zastoupeno je HDMI, DVI a starší D-Sub.

Přestože jsou obě karty svým způsobem zajímavými kuriozitami, podobná investice se vyplatí málokomu. I proto nelze očekávat, že by tyto dva kousky plnily obchody a vyskytovat se budou jen výjimečně. Informace o ceně zatím společnost Vertex3D nezveřejnila.

WesternDigital přichází se svým nejlepším mobilním diskem

Jeden ze svých nejlepších pevných disků uvedla společnost Western Digital. Zástupce zákaznického oddělení o něm tvrdí, že jde o největší dostupnou kapacitu vhodnou ke skladování dat v přenosném počítači. Toto tvrzení není daleko od pravdy a ukazuje, že ve vývoji mobilních pevných disků jsou stále rezervy.

Stěžejní produkt WD má kapacitu pouhý 1 TB a v současné nabídce obchodů bohužel nenalezneme model s vyšší kapacitou.  Handicapem mobilních disků vůči těm, které jsou určeny pro stolní počítače, je bezesporu prostor. Tím je jednoznačně dán maximální počet ploten, ve kterém výrobce musí zohlednit i snahu o energetickou úspornost. WD tak nabízí disk vybavený dvěma vysokokapacitními plotnami.

WD Scorpio Blue

Novinka bude ukryta v rámci rozsáhlé a dobře známé série Scorpio Blue a v cenících ji nalezneme pod označením WD10JPVT. Plotny tohoto disku rotují rychlostí 5400 ot/m, v čemž lze spatřovat kompromis mezi výkonem a úsporným nakládáním s energií. Vyrovnávací paměť je ale malá a WD osazuje na tento disk pouhými 8 MB.

Střední přístupovou dobu k datům charakterizuje výrobce hodnotou 5,5 ms. Důležitější je však spotřeba, která i při plném využití nepřesáhne 1,4 Wattu. Při běhu bez využití zkonzumuje disk kolem 0,6 Wattu energie a konečně ve StandBy režimu 0,18 Wattu. Pokud chcete ze svého notebooku vyždímat při provozu na baterii maximum, je ale lepší poohlédnout se po disku s ještě nižší rychlostí otáček. Efektivnější variantu bychom však v nabídce WD hledali marně.

WesternDigital 1 TB 2,5

Zatím není jasné, kteří výrobci notebooků budou 1 TB disky Scorpio Blue používat. WD tak počítá s individuálním zájmem zákazníků. Díky standardní výšce profilu 9,5 mm by nemělo být problematické osadit disk do jakéhokoliv běžného notebooku. Hmotnost disku je na hranici 110 gramů. Rozhraní pro připojení disku SATA 2 dnes asi nepřekvapí, vyšší generace by zde pro nižší rychlosti přenosu využití nenašla.

Výsledná cena není právě lichotivá, v této kategorii ji však je možné očekávat. Odpověď na její výši najdeme přímo v tiskové zprávě, která ji stanovila na 139 amerických dolarů. U nás se tedy bude 1 TB disk WD10JPVT prodávat nejméně za 2500 korun. Dobrou zprávou je, že se disk již objevil v rámci předprodeje a první kusy budou dostupné během několika málo dní.


Zdroje: Benchmark.pl, Dailytech, Guru3D, Hexus, Inpai, OCZ, TCM, Vertex3D, VR-Zone WesternDigital & Xbitlabs


Témata: DVB-T, Notebook