Biostar TA75M

Biostar TA75M

HW News: Tři základní desky pro procesory s rychlou grafikou

  • 0
Biostar předvádí svou Llano kolekci. Miniaturní Barebone pro multimédia a surfování. Herní GeForce GTX 550 Ti s podporou tří monitorů.

Biostar předvádí svou Llano kolekci
S tím, jak se blíží procesory AMD vycházející z architektury Llano, blíží se také zahájení prodeje potřebných základních desek. Mezi prvními svou sérii uvede do obchodů společnost Biostar. Její parketou je mnohdy zajímavá cena. Rozporuplný může být tentokrát design, který se části fanoušků líbí, ale mnoho jej zatracuje.

AMD Lliano

Prozatím byly ohlášeny nejméně tři základní desky vyráběné pod logem Biostar, které si poradí s novými procesory. V nabídce obchodů budou schovány pod označením TA75A+, TA75M+ a TA75M. Všechny jsou si svým způsobem podobné a jejich jednoznačným cílem je podpora přijatelného výpočetního i grafického výkonu. Highendový počítač na nich ale nepostavíte.

Biostar TA75A+

Stěžejní pro tuto řadu bude model TA75A+, který jako jediný dosahuje rozměrů plného standardu ATX. Zbylé dvě varianty bez problémů osadíte i do micro-ATX skříní, přijdete však o část rozšiřovacích slotů. Desky jsou velmi podobné v možnostech integrovaného příslušenství.

Biostar TA75A+

V současné době již není význam použitého čipsetu příliš velký, protože jej zastiňuje procesor. Ten se zde osazuje do socketu FM1. S platformou se bude pojit nejrychlejší integrované grafické jádro současnosti, se kterým lze hrát i některé náročnější hry. Zatímco na deskách pro konkurenční procesory Intelu se nemusí výstupy grafiky nutně objevit, u AMD se takových výjimek nejspíše nedočkáme.

Biostar TA75A+

Zadní header, který je u chystaných desek podobný, pak nastiňuje dostupné příslušenství. AMD se pyšní dobrou podporou USB 3.0, které zde bude zastoupeno klasicky na dvou portech. Monitor k procesoru připojíme přes DVI, HDMI nebo starý D-Sub konektor. Zbylé konektory zastupují nutnou podporu gigabitového ethernetu a HD zvukové karty. Místo na headeru je dále vyplněno pomalejším rozhraním USB 2.0.

Přestože se AMD snaží dostat z integrovaného grafického jádra maximum, už teď je jasné, že nebude stačit každému. Pro herní grafické karty jsou tak připraveny dva sloty PCI Express 16x. V případě osazení některých Radeonů bude možné výhodně nastavit spolupráci dedikované karty a integrovaného grafického jádra.

Biostar TA75A+

Co do zpracování se v Biostaru tentokrát opravdu předvedli. Osazené součástky jsou velmi kvalitní, což by mělo být příslibem dlouhé životnosti. Patřičně dimenzované je také chlazení, které dnes prakticky zakrývá jen stabilizátory napájení. Biostar bohužel zatím neuvádí, kolik energie může odebrat osazený procesor.

Biostar TA75M

Vzhledem k tomu, že desky jsou již vyrobeny a čekají jen na vypuštění do obchodů, jejich dostupnost je otázkou zhruba 14 dnů. Objevit by se měly krátce poté, co se začnou prodávat procesory Llano, tedy po 30. červnu. Výhodné se zdají především micro-ATX varianty. Jejich cena by nemusela překročit hranici 1500 korun. Plnohodnotná ATX deska bude ale s jistotou více než o 700 korun dražší.


Miniaturní Barebone pro multimédia a surfování
Jen málokterý výrobce si dovolí svým zákazníkům nabízet nekompletní počítače. Dnes již klasicky k nim patří Shuttle, který své počítače dodává v netypických velikostech a nechává na uživateli, aby si je dostavěl podle svého uvážení. Nebude trvat dlouho a v obchodech se objeví nový zástupce řady Barebone pojmenovaný XPC Mini-PC XG41.

Na rozdíl od několika předchozích počítačů si Shuttle nedělá tentokrát ambice na herní sektor. Přestože má jít podle tiskové zprávy o výkonný stroj, nebude do něj možné umístit dedikovanou grafickou kartu. Rozměry to totiž neumožňují. Vcelku svérázná a pro mnohé překvapující byla také volba platformy, která částečně limituje možnosti počítače.

XPC Mini-PC XG41

Příjemné jsou na Mini-PC především rozměry, které jsou srovnatelné s nejmenšími nettopy. Skříň designem nijak zásadně nepřekvapí a její rozměry jsou 242 × 200 × 73 mm. Tím je omezen i formát nabízené základní desky a fakt, ze zde nenajdeme žádné rozšiřující sloty. První pohled na zadní header prozradí, že je tentokrát něco jinak.

XPC Mini-PC XG41

Vývojáři Shuttle totiž k závěru, že platforma Intel LGA 775 ještě stále není mrtvá a implementovali ji do svého počítače. Dočkáme se tak podpory klasických procesorů Celeron, Core 2 Duo a Core 2 Quad. Současně ale přijdeme o vymoženosti moderních počítačů. Pro použití rychlejší čtyřjádrové varianty bude navíc třeba udělat úpravy, protože ventilátor dodávaný od Shuttle uchladí procesory do 65 Wattů TDP.

Počítač se pak nese v poněkud schizofrenním duchu. Jako správné HTPC nabízí HD zvukovou kartu založenou na kodeku Realtek ALC 662 doplněnou o optický výstup. Procesory do socketu LGA 775 však nikdy nepoužívaly integrované grafické jádro, které se tedy musí nacházet v čipsetu. O zpracování obrazu se tak stará grafika Intel X4500, která je při akceleraci videa v rozlišení odpovídající neprokládanému HD rozlišení na hranici svých možností.

Důvodem vzniku Mini-PC XG41 tak pravděpodobně nebyla pouze multimédia, ale snaha zavděčit se i programátorům a jiným nadšencům, kteří využívají naplno integrované příslušenství. Jinak si snad ani nelze vysvětlit vyvedení dvou nativně podporovaných sériových portů a zdvojený gigabitový ethernet. Do sítě lze XG41 připojit také bezdrátově pomocí wi-fi.

Daní za používání procesorů určených pro socket LGA 775 není jen slabší grafika. Od XG41 nemůžeme rovněž očekávat podporu rychlých portů USB 3.0 nebo připojení disků přes rozhraní SATA 6. Rozměry skříně jsou opravdu malé, a tak bude možné osadit pevné disky pouze o rozměru 2,5" a to maximálně ve dvou kusech. Za vděk lze vzít alespoň podporou klasických pamětí DDR3, pro které jsou připraveny dva sloty. Je třeba počítat s tím, že řadič si poradí maximálně s 8 GB RAM.

Zástupci Shuttle hovoří otevřeně o prodejní ceně, která bude na hranici 4000 korun. Příchod na trh má být bleskový, a tak lze očekávat, že první kusy budou v prodeji již v den vydání článku. Přesto lze tušit, že tento Barebone mnoho zájemců nenajde. Zpracování je velmi kvalitní, ale možnosti které nabízí využijí spíše technicky založení fandové. Za nejlepšími HTPC a nettopy výkonově ztrácí.


GeForce GTX 550 Ti s podporou třech monitorů
Podpora více monitorů na grafických kartách od nVidie není přímo nejlepší. Současná situace nutí zájemce o nezávislý obraz na více monitorech kupovat speciální karty. Ani výhledově se to zřejmě nezlepší, a tak vznikla nová GeForce GTX 550 Ti Multiview, kterou nabídne společnost Zotac.

GeForce GTX 550 Ti Multiview bude poskytovat podporu pro tři monitory. Ty lze připojit přes DVI, DisplayPort nebo HDMI. Podle tiskové zprávy má karta nabídnout skvělou produktivitu a herní zážitky.

GeForce GTX 550 Ti Multiview

Grafika má 192 shader procesorů, což běžně postačuje. Při rozložení obrazu na trojici monitorů je žádoucí pracovat s vysokým rozlišením a zde již pravděpodobně nastane u náročnějších her problém. Karta se přitom nedočkala ani žádného přetaktování. Jádro běží na 900 MHz, přičemž shader procesory mají nastaven takt na rovný dvojnásobek.

Karta disponuje 1 GB paměti, která je typu GDDR5 a k jádru se připojuje prostřednictvím 192 bitové paměťové sběrnice. Grafická paměť pracuje s efektivitou 4100 MHz. Přijatelná je pak na GeForce GTX 550 Ti především spotřeba, která se drží pod hranicí 116 Wattů. Stále na ni ale najdeme jeden šestipinový konektor pro přídavné napájení.

GeForce GTX 550 Ti Multiview

Velkou neznámou je v současné době cena. Lze pouze konstatovat, že bude vyšší, než u běžně referenčních modelů. Kromě vícenásobného výstupu se na ní bude podílet také nereferenční zpracování chladiče, které známe už z dřívějších modelů GeForce GTX 550 od společnosti Zotac.


Zdroje: AMD, Biostar, Dailytech, Digitimes, Expreview,  nVidia, Shuttle, The Inquirer, VR-Zone, Xbitlabs & Zotac


Témata: Intel