Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Trio levných grafických karet od AMD

aktualizováno 
Nejlevnější Radeony nové generace brzy zaplaví trh. Technolgie Turbo Clock pro integrovanou grafiku. Gigabyte nabízí desku s čipsetem Z68.
MSI HD 6670

MSI HD 6670

Trio levných grafických karet od AMD
Už v průběhu příštího týdne nám dá společnost AMD možnost zakoupit nové grafické karty, které budou lákat především na svou atraktivní cenu. Nejsou to přitom přímo herní modely, přesto některé dokážou poskytnout výkon, se kterým méně náročné tituly hrát lze. Zajímat by tak měly především toho, kdo hodlá na grafice výrazně ušetřit.

Důvod, proč nové grafické karty přicházejí právě nyní, je tentokrát docela zřejmý. Za vším je nVidia a její rozhodnutí vypustit do volného prodeje jednu velmi slabou kartu, která bude ale dostupná naprosto každému. Jde o GeForce GT 520, novinku s charakteristickými 48 shader procesory a 64 bitovou paměťovou sběrnicí. AMD tudíž reaguje a do prodeje vypustila tři modely.

Radeon HD 6670 referencni

Nabídky obchodů se nyní rozšíří o Radeony HD 6670, HD 6570 a HD 6450. Pokud se vám zdají tato čísla povědomá, pak nejste zřejmě sami. Za uvedením nových karet totiž nestojí měsíce vývoje, ale jednoduše změna prodejní politiky. Doposud jsme se s nimi mohli setkat jen v omezené míře a to při koupi nového počítače. Spíše ale končily na trzích v Asii.

Modelem, který z této řady stojí za zmínku pro svůj výkon, je především Radeon HD 6670. Tato karta nabízí 480 shader procesorů, což je s přihlédnutím k mírné ceně stále přijatelné. Karta staví na jádru Turks, jež je vyráběno 40 nm technologií. Společně se shadery pak pracuje na 800 MHz.

Radeon HD 6670

Ačkoliv nelze čekat žádné zázraky, svou úroveň si tento Radeon drží také v přístupu k paměti. Napříč všemi moderními kartami od AMD se dnes již používají paměti GDDR5 a rozdílná je především šířka sběrnice a taktovací rychlost. Karta používá 128 bitů a paměť taktovanou na 4 GHz efektivně. Vyrábějí se dvě verze s 512 MB a 1 GB grafické paměti.

Až na naprosté výjimky budou tyto Radeony vyráběny jako karty bez potřeby přídavného napájení. Radeon HD 6670 však může svým TDP dosáhnout k 66 Wattům a tak se množí spekulace o možnosti příchodu přetaktované karty s jedním šestipinovým napájecím konektorem. Zatím však takováto karta nebyla potvrzena.

Radeon HD 6570

Naprosto jasno má AMD v ceně, za kterou by se měl Radeon HD 6670 prodávat. Pokud se nerozhodnete pro upravenou variantu, pak za něj zaplatíte okolo 1800 korun. Levné by měly být především verze s nižším provedením PCB. Společnosti vyrábějící karty se však spíše snaží zapůsobit, a tak bude k dostání celá řada karet, které se snaží tvořit dojem vyšší kategorie. S lepším provedením chladiče pak mohou stát i o 800 Kč více.

Rozdíl mezi Radeonem HD 6570 a HD 6670 není velký. Půjde především o kompromis ještě nižšího výkonu s možností ušetřit pár stokorun. Karta je založena na shodném jádru, které má stále 480 shader procesorů. Očekává se od ní ale slabší zpracování chladičů, a tak bude jádro pracovat na nižších frekvencích. Konkrétně má jít o takt 650 MHz.

AMD C-60

Po stránce paměti se zařadí HD 6570 k zastaralejším. V tiskové zprávě AMD sice stojí zmínka o možnosti vybavit kartu pamětí GDDR5, výrobci však budou nabízet především 512 MB GDDR3 na 1800 MHz efektivně. V provedení OEM může mít tato karta až 2 GB grafické paměti.

Teprve poslední z uvolněných Radeonů bude tvořit přímou konkurenci GeForce GT 520. Radeon HD 6450 má 160 shader procesorů, což v případě technologií AMD není zase tak mnoho. Stále by se však alespoň v omezené míře měla vyskytovat verze s paměťmi GDDR5. S tvrdým zaměřením na cenu bude nejlevnější varianta vybavena 512 MB DDR3 na 1066 MHz.

Radeon HD 6450

Specialitou karty je schopnost trvale pracovat pouze s pasivním chladičem. Několik společností již tuto variantu ohlásilo. Bude tudíž naprosto tichá a spotřeba je také zanedbatelná. S cenou pod 1000 Kč může jít o vhodnou volbu především pro HTPC nebo kancelářské sestavy občas používané k jiným účelům.


Gigabyte nabízí desku s čipsetem Z68
Jako jednu z prvních základních desek postavených na čipsetu Z68 představuje Gigabyte nový model Z68X-UD7. Nabídne na něm podporu pro všechny procesory určené do socketu LGA 1155 a to v nadstandardně kvalitním provedení. Jen cena bude vcelku vysoká. Gigabyte počítá minimálně s 287 euro při prodeji v Evropě.

Pokud jsme se v úterý mohli podívat na stěžejní desku EVGA s čipsetem P67 a prohlásit o ní, že je dobrá, Gigabyte bude v mnoha ohledech ještě lepší. Z86X-UD7 si totiž na nic nehraje. Deska je velmi předimenzovaná a půjde o hardware přímo předurčený pro přetaktování dalších komponent. Není se pak asi čemu divit, že napájecí systém má hned 24 fází.

Z68X-UD7-B3

O samotném čipsetu Z68 se toho zatím mnoho neví. Očekávají se inovace v oblasti správy grafiky, které by mohly vést k automatickému přepínání integrovaného grafického jádra a dedikované grafické karty. Bohužel tomu nenahrává skutečnost, že na zadním headeru desky nenalezneme žádný grafický konektor. Deska je tudíž navržena především pro herní grafiku a najdeme na ní spojovací můstek nForce 200.

Na desce nalezneme celkem šest konektorů PCI Express 16× a jeden krátký PCI Express 1×. Grafické karty lze osadit do tří z těchto konektorů a podporováno je jak CrossFireX tak i zapojení karet do SLI, respektive 3-way SLI.

Z68X-UD7-B3

Kombinace čipsetu Z68 s dalšími řadiči znamená dostupnost širokého příslušenství. Samotný čipset podporuje 12 USB portů. Novější varianta s USB 3.0 je zastoupena celkem čtyřikrát. Pevných disků je možné připojit maximálně 10, opět je zde zastoupena čtveřice modernějších řadičů s propustností 6 Gb/s. Gigabitový ethernet je integrován hned dvakrát. Na zadním headeru pak můžeme najít výstupy 7.1 zvukové karty a kombo konektory s externím SATA.

Deska by se teoreticky neměla dostat do prodeje dříve, než Intel oficiálně uvede čipsety Z68. Nicméně do obchodů na Taiwanu se již dostala, a tak se můžeme těšit na brzké uživatelské recenze. Oficiální uvedení Z68 bychom se pak měli dočkat ke konci tohoto měsíce. Krátce poté bude na náš trh uvedena i deska Gigabyte Z68X-UD7.


Technolgie Turbo Clock pro integrovanou grafiku
Spíše mimo zájem médií a v tichosti dokončuje AMD práci na dalším fúzním procesoru. Jde jak jinak než o kombinaci grafického a výpočetního jádra. Novinka zamíří do počítačů s nejnižším výkonem, jež jsou zaměřeny na spotřebu. Jako první by se tak měla objevit v netboocích.

Připravený procesor nese označení AMD C-60 a bude nabízet technologii Turbo Core. Jde o inteligentní přetaktování jader a něco podobného již nabízí konkurenční Intel. Ten se ale doposud neodhodlal přinést tuto technologii mezi nejnižší kategorii počítačů. Turbo Core v podání AMD však neumožňuje zvyšovat pouze takt výpočetního jádra, ale současně reguluje i rychlost toho grafického.

AMD C-60

Výsledkem je procesor vybavený grafickým jádrem, který používá standardně frekvenci 1 GHz. Při vytížení se jeho takt může vyšplhat maximálně na 1,33 GHz, čímž by se měl o třetinu zlepšit jeho výkon. Nezávisle na frekvenci procesoru je pak ovládána rychlost grafiky.

AMD C-60 má na čipu integrováno jádro Radeon HD 6290. Bohužel z jeho architektury zatím mnoho prozrazeno nebylo a lze jen tušit, že nabídne podobný výkon jako nVidia Ion. Ví se, že v základním režimu pracuje na 273 MHz a při vyšších grafických nárocích se přetaktuje maximálně na 400 MHz.

Výkon APU C-60 nebude nijak oslnivý. Jeho podstatou je ale úspornost a dlouhá výdrž na baterii. Maximální spotřeba je tak podle zdrojů blízkých AMD plánována na 9 Wattů. Mnohem zajímavější minimální spotřebu se však zatím nedozvíme. Informace z AMD naznačují, že uvedení tohoto procesoru do obchodů v konkrétním počítači je ještě otázkou měsíců.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Gigabyte, nVidia, The Inquirer, TechPowerUp, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Žádost o ruku ukrytá v nové hře neklapla, rozešli se ještě před vydáním

Nevydařená žádost o ruku ve hře Spider-Man.

Nadšený fanoušek videoher požádal autory aktuálního blockbusteru Spider-Man o schování romantického vzkazu pro svoji...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz