Windows Vienna

Windows Vienna - Součást HW News

HW News: Trojice Windows pro příští rok

  • 372
Windows Vienna, Vista a XP se potkají v roce 2009 >> HD Radeon 3850 jako AGP karta >> Platforma Centrino Atom o velikosti kreditky

Trojice Windows pro příští rok
Oficiální vypuštění Windows Vista proběhlo již před více než rokem, stále ale tento operační systém využívá méně než 10% uživatelů na platformě Windows. Mnoho na tom nezmění ani vypuštění Vista SP1, ke kterým se nyní ubírají zraky všech, kterým se Vista líbí, nicméně pro ně znamená značnou komplikaci. O Vista SP1 toho již bylo napsáno opravdu hodně a tak je vhodné připomenout, že obsahují opravu na většinu malých chyb, na lepší podporu her se bohužel nějak zapomnělo.

Windows Vienna - domácí multimédia

Nejen hráči jsou nespokojení. Microsoft tak hned dva měsíce od vypuštění Visty potvrdil, že připravuje novou generaci Windows. Ta nesou "novinářský" název Windows Vienna nebo jsou také známá pod označením verzí jako Windows 7. Microsoft sliboval, že se bude jednat o naprosto přelomový systém (ostatně jako v případě kterýchkoliv Windows). Dnes již víme, že hlavní grafické schéma bude velmi podobné s Windows Vista. Microsoft se však tentokrát pouští ani ne tak do změny jádra, jako spíše do úpravy aplikací, které jsou součástí Windows. Po nepraktickém spravování domácích sítí pod Vistou má přijít změna. V ovládacích panelech se podle serveru ZD Net objeví aplikace s názvem Homegroup, která umožní zasíťování během několika sekund způsobem, který je přijatelný i pro laické uživatele. Po letech se konečně začíná pracovat i na aplikacích typu Poznámkový blok či Malování, které se ve své obstarožní podobě vyskytují ve Windows již od roku 1995.

V souvislosti s Windows 7 se ale bohužel hovoří také o několika nepopulárních opatřeních. Především zástupce Microsoftu, Paul Thurrot, uvedl, že: "...je více než pravděpodobné, že Windows Vienna dokáží využít efektivněji váš počítač. O výrobě 32bitové verze systému se však zatím neuvažuje". Bude tedy potřeba k provozování všech dalších verzí Windows 64bitový procesor? Po internetu navíc kolují informace o tom, že ve Windows 7 bude scházet podpora ovladačů společností, které s Microsoftem dlouhodobě nespolupracují.

Windows Vienna - desktop

Z pohledu běžného uživatele bude Windows 7 ale pravděpodobně jen přepracovanou Vistou. Podle prohlášení Billa Gatese, které bylo učiněno milý týden, bude nový operační systém k dispozici na trhu přibližně za rok a to pravděpodobně na přelomu června a července 2009.  Pokud bychom se podívali do historie Windows, zjistili by jsme, že až do roku 2000 byl Microsoft schopen produkovat operační systémy se stálými odstupy do dvou let. Změna možností, která Windows poskytovala, byla nesporná, nicméně jednotlivé verze většinou nic převratného nepřinášely. Zcela určitě byla největším skokem Windows XP (alespoň co se Windows  pro domácí počítače týká) a Microsoft se tento skok pokusil udělat i v případě Visty. K nelibosti Microsoftu stále panuje skepse a zlí jazykové tvrdí, že Vista jsou převlečená XPéčka, ze kterých ve kterých se zapomnělo na několik klíčových technologií a přidáno zabezpečení, kterým se počítač chrání nejen před útoky z internetu, ale také uživatelem, který jej obsluhuje.

Windows Vienna - This Computer

Ať už převažují u Visty klady nebo zápory, je pravděpodobné, že se historicky prvně setkají na trhu hned tři operační systémy Microsoftu pro domácí počítače zároveň. Současným Windows XP chce Microsoft sice ukončit podporu ještě letos brzy  po vydání SP3, ale systém jako takový by měl být dále provozován až do roku 2010. Své využití najde totiž jako OEM na nejlevnějších počítačích, které výkonově na Vistu ani Windows 7 mít nebudou. Jistě bude i nadále zajímavé sledovat podíl uživatelů jednotlivých systémů.


Poslední výkřik AGP
Ač je to s podivem, grafické karty do slotu AGP stále nevymizely. Důkazem toho je i uvedení nové grafiky vycházející z řady HD 3800. Na svědomí ji má PowerColor, který tvrdí, že si nyní můžeme dopřát kvalitu PCI Express i v počítačích vybavených pouze slotem AGP. Je to ale vůbec možné?

Radeon HD 3850 AGP

Odpověď na tuto otázku je jednoznačná a je jasné, že propustnost slotu PCI Express se nemůže se starým AGP 8x vůbec srovnávat. Za poslední dva roky vývoj v oblasti PCI Express pokročil mílovými kroky kupředu a tak nejen že bude ztráta výkonu vlivem použité sběrnice viditelná, ale celý výkon karty může být při srovnání s obdobou na PCI Express zanedbatelný.

Radeon HD 3850 AGP

Nová karta od PowerColor nese troufalý název Radeon HD 3850. Postavena je na moderním 55nm jádře RV670, které je taktováno na slušný kmitočet 668MHz. Součástí RV670 je 320 stream procesorů. Jádro je pak připojeno prostřednictvím 256bitové sběrnice k pamětem. AMD tentokrát sáhla po GGDR3 a vědoma si nízké propustnosti slotu zvolila reálnou taktovací frekvenci na 828MHz (1658MHz efektivně). Jak praví prodejní moto PowerColor, Radeon 3850 AGP skutečně přinese některé herní prvky i na zastaralé počítače. Díky použitému jádru je tak přítomna podpora například DirectX 10.1 a Shader model 4.1.

Radeon HD 3850 AGP

Tuto situaci slibovala přibližně před půl rokem i samotná AMD. Navíc se ale nechala slyšet, že vytvoří pro AGP podobnou architekturu jako je CrossFire (tedy grafiky AGP + klasické PCI). Nestalo se tak a pravděpodobně už ani nikdy nestane. AGP je totiž ze strany výrobců základních desek již opravdu mrtvé a ceny zbývajících grafik na trhu jsou natolik vysoké, že o ně není prakticky zájem. Pokud ještě přihlédneme k faktu, že na čínském serveru HKEPC vyhrála tato karta první místo v antisoutěži o nejmenší skóre moderních grafik v 3D Mark 2006, je jasné, že AGP již slibné zítřky nečekají.


Detaily o Centrino Atom
V závěru minulého týdne zorganizoval Intel otevřenou tiskovou konferenci, která úzce souvisela s novými procesory Atom a platformou Atom Centrino. Při diskuzi vyplynuly najevo skutečné možnosti nové architektury. Nejenže Atom bude nejmenší X86 procesor vůbec, ale celou platformu Intel Centrino bude možné integrovat na plochu menší než zabírá klasická kreditní karta.

Intel Atom

Atom, dříve známý také pod kódovým označením Silverthorne, je procesor vyráběný na 45nm, který bude určen výhradně pro mobilní platformy. Podle Intelu zde platí ono mobilní doslovně. Intel by totiž rád začal spolupracovat s výrobci mobilních telefonů. Podle generálního ředitele společnosti, Ananda Chandrasekhera, má Intel nyní šanci proniknout s malými zařízeními, která budou poskytovat snadný přístup k internetu a zábavě ať už je zákazník kdekoliv. Žádné konkrétní zařízení však zatím v plánu není.

Intel Centrino Atom

Od začátku příštího roku by tak měli mít výrobci k dispozici pět procesorů Atom. Tato jednojádra se budou pohybovat na frekvencích od 800MHz, vrcholem možností bude 1,86GHz. Důležitým faktem je, že Intel konečně oficiálně potvrdil přítomnost rozšířené instrukční sady SSE2 a SSE3. Ty jsou totiž pro nasazení nových programů pod platformou PC potřeba. Instrukční sada měla být původně velmi strohá. Intel však potřebuje aby procesory pracovaly s maximální efektivností vzhledem k závislosti na energii. Vhodným kompromisem frekvence a výkonu se tak dostala spotřeba nejlevnějších modelů pod 1 Watt. V případě 800MHz Atomu to bude při plném zatížení jen 160mW. Navíc se zde objeví technologie DLP, která může procesor hluboce podtaktovat a současně s tím snížit spotřebu energie na 80mW. Pozoruhodná spotřeba není chloubou pouze nejméně výkonného modelu. Na 1,86GHz bude mít Atom spotřebu 220mW, což je sice v porovnání s konkurencí dramatické, ale ne až tolik.

Intel Centrino Atom HQV

Co se reálného výkonu týká, vývojáři Intelu tvrdí, že i nejslabší Atom bude mít dostatek výkonu pro bezproblémové přehrávání videa v rozlišení 1080p. Při provozování multimédií má pomoci také obdoba HyperThreadingu (tedy virtuální jádro), která prý při vhodném softwaru zvýší efektivitu práce procesoru o 15%.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, HardSpell, HKEPC, Intel, Microsoft, OSbeta.com, PowerColor, Xbitlabs & ZD Net