Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: U domácích PC v USA vede AMD

  12:00aktualizováno  8. března 1:45
U domácích PC v USA vede AMD *** BSA chystá protipirátskou kampaň pro malé a střední firmy *** Chystá Google on-line úschovnu dat? Pravděpodobně ano a opět ve velkém stylu

U domácích PC v USA vede AMD
Dříve monopolní výrobce procesorů Intel by se měl začít bát svého menšího rivala, společnosti AMD. Podíl AMD na trhu neustále roste. Hlavně v oblasti domácích PC. Daily Tech nyní zveřejnil informaci, podle které se v USA prodá 80% počítačů s procesory AMD. Jedná se o počítače prodávané v supermarketech a prodejnách elektro všeho druhu. Sestavu s AMD tam můžete koupit až o 150USD levněji než sestavu s Intelem.
Zpráva ovšem zmiňovala pouze tyto obchody. Velké společnosti totiž stále věří více Intelu a tak jej kupují. Intel také stále drží 63% na trhu s notebooky. Ovšem i zde jeho podíl pomalu klesá na úkor AMD.
V minulosti bylo AMD bráno spíše jako outsider s ne příliš dobrými procesory. Situace se ovšem rapidně změnila, když AMD jako první přišlo s 64bitovými procesory pro domácí počítatače.

BSA chystá protipirátskou kampaň
Již několikrát jsme zde psali o americké organizaci RIAA, která fanaticky brání autorská práva desítkami tisíc většinou nepodložených žalob. I v Česku existuje podobná organizace. Nutno zdůraznit, že na rozdíl od RIAA se jedná o organizaci, která je seriózní a nerozhazuje žaloby na všechny strany.
BSA – Business Software Aliance – je sdružením výrobců komerčního softwaru. Zaměřuje se především na používání legálního software ve firmách. Za poslední dva roky BSA s policií české republiky odhalili 234 případů používání nelegálního software ve firmách. Tím způsobily škodu přes 31 milionů korun. Ve výsledku mohla být škoda ještě větší – v této částce jsou započítány ztráty pouze členů sdružení.
Nyní chce BSA přesvědčit české firmy, aby vyměnily nelegální software za poctivě zakoupené licence. V následujících dnech chce sdružení poslat do firem v Česku 10 000 dopisů, které informují o rizicích používání nelegálního softwaru a nechybí návod, jak se pirátství vyvarovat. Poté by měla následovat i telefonická kampaň za legální software ve firmách.
Podle analytické společnosti IDC je v českých firmách instalováno 41% softwaru nelegálně.

Chystá Google on-line úschovnu dat?
Minulý týden jsme psali o nové službě Google pro snadnou tvorbu webových stránek. Již delší dobu se ovšem po internetu potulovaly neoficiální zprávy, že Google chystá on-line úschovnu dat.
Agentuře Reuters se prý nyní podařilo získat prezentaci této služby, která má prozatím datum spuštění neurčité. GDrive by měla být služba pro ukládání vašich dat na serverech Googlu. Navíc by měl být k dispozici klient, pomocí kterého můžete zálohovat vybraná data z vašeho disku. Vše samozřejmě jednoduše, elegantně a hlavně účinně ala Google. Klient by navíc měl umět udržovat data aktuální. Pokud tedy například na počítači přepíšete dokument, který máte zálohovaný na serverech Googlu, automaticky by se na servery měla nahrát nová verze tohoto souboru.
Po oznámení této zprávy se ovšem objevily dvě velké a podstatné spekulace. První se týká velikosti datového pole, které bude Google pro tuto službu používat. Pokud se služba ujme, bude potřeba desítky tisíc TB dat. Jednou z možností je vytvoření kontroly stejných souborů a uložení na disk pouze jedné kopie a vše by se následně řešilo přes databázi uživatelů. Neřešitelné to není a navíc by to ušetřilo řadu místa – mnoho uživatelů bude mít stejné například soubory MP3, tak proč je ukládat vícekrát.
Druhou věcí je zabezpečení citlivých dat. Je velmi nepravděpodobné, že by si zaměstnanci Googlu při polední pauze pročítali vaše dokumenty, ale co kdyby se nějakému šikovnému hackerovi podařilo službu obelstít. Pro klid duše můžete počítat s tím, že Google prozatím nebyl ještě hacknut a do zabezpečení svých serverů investuje nemalé prostředky. A pro stoprocentní klid soubory s citlivými daty nezálohujte na Google, ale vypalte na CD a dobře schovejte. Podobné doporučení se určitě objeví i v podmínkách pro použití služby.

Zdroje: Tom´s Hardware, Daily Tech, Reuters

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz