Huron River GT683DX

Huron River GT683DX

HW News: Ultrapřenosný herní notebook a tiché komponenty

  • 0
Společnost MSI představila herní notebook s hmotností 3,5 kg a úhlopříčkou 15,6". Pasivně chlazený PC zdroj a Radeon HD 6770 od Asusu.

Ultrapřenosný herní notebook

V pořadí druhý herní notebook začala nabízet společnost MSI. Pro hráče připravila kombinaci rychlých procesorů, výkonné grafiky a vcelku slušné mobility. MSI navíc dokáže nabídnout přijatelnou cenu. Sázkou do loterie tak může být jen kvalita zpracování, která by u stěžejního produktu pokulhávat ale neměla.

Huron River GT683DX

Pokud se Vám nový notebook s označením Huron River GT683DX dostane do rukou, první věc která Vás na novém notebooku patrně zaujme, nebude nejspíše výkon. Na herní poměry je totiž počítač opravdu lehký, váží jen 3,5 kg včetně baterie. Při úhlopříčce displeje 15,6" nebude ani problém s přenositelností, a tak dobře poslouží při přesunech po LAN party.

Použitý displej pracuje s nativním rozlišením odpovídajícím neprokládanému full HD. S přihlédnutím k úhlopříčce jde o velmi jemný rastr, který doplňuje úsporné LED podsvětlení. Při hraní nebude bezprostředně nutné rozlišení snižovat. O grafický výkon se totiž stará GeForce GTX 570M.

Huron River GT683DX

nVida má ve své nabídce sice i výkonnější grafická řešení, GeForce GTX 570M ale není špatná a cenu výsledného notebooku nijak dramaticky neprodražuje. Nabízí přitom 336 moderních shaderů s taktem přes 1 GHz. Použitá varianta disponuje 1,5 GB paměti GDDR5.

Ačkoliv nabídka je konfigurovatelná, do drtivé většiny notebooků zamíří procesor Core i7 2630QM. Jde o silné mobilní čtyřjádro běžně pracující na frekvenci 2 GHz. V režimu TurboCore se dokáže vyšplhat až k 2,9 GHz. S 6 MB vyrovnávací paměti v úrovni L3 a TDP 45 Wattů je pro herní notebook takřka ideálním řešením.

Ostatní příslušenství bude silně záviset na ochotě připlatit si. V notebooku mohou být osazeny dva pevné disky o kapacitě 2x 750 GB. V základu ale nalezneme jen jeden disk s kapacitou 500 GB. Stejně tak se objeví běžná DVD vypalovačka. Blu-ray mechanika je pouze na přání.

Huron River GT683DX

U notebooků je naprostou samozřejmostí podpora wi-fi, rychlého bluetooth, čtečky paměťových karet nebo přítomnost webkamery. Uvítat lze 2.1 interní systém zvuku a přítomnost dvou portů standardu USB 3.0. Jako krok správným směrem lze hodnotit kvalitní 9-článkovou baterii.

Ohlášená cena základního modelu s 500 GB pevným diskem a DVD vypalovačkou by neměla v praxi přesáhnout 32 tisíc korun. Kdy přesně se notebook Huron River GT683DX objeví na pultech obchodů se však zatím neví.

500 Wattů s nulovou hlučností

Hodně zajímavý počítačový zdroj představila v polovině tohoto týdne společnost SilverStone. Zatímco konkurenční produkty vsází na velké ventilátory a nejrůznější dochlazovací technologie, tento produkt jako by se vydal přesně opačnou cestou. Po dlouhé době je totiž představován zdroj, jenž neobsahuje jediný aktivní ventilátor.

Výhody jsou všem asi jasné. Nulová hlučnost, které se dosud dokázaly blížit jen počítače s vodním chlazením. Něco podobného bychom zde ale hledali marně, SilverStone totiž spoléhá na masivní odvod tepla pomocí pasivních chladičů. Cena bude vskutku o něco lepší než v případě vodního chlazení, zázraky ale nečekejte.

Nightjar ST50NF

Nominální výkon zdroje je 500 Wattů. To dnes příliš neoslní, většinou však postačuje i pro herní počítač s jedinou grafickou kartou. Při typickém polovičním vytížení může zdroj dosáhnout efektivity přes 85%. Jedná se tak o jeden z předpokladů, aby mohl být tento produkt označen certifikátem 80 Plus Bronze.

Pokud pomineme pasivní chlazení, není konstrukce bohužel příliš nápaditá. Obvody zpracování napájení zahrnují jedinou robustní 12 V větev s aktivním filtrováním. Příjemně nemůže překvapit ani kabeláž protože není modulární. Konektorů je v zásadě dostatek pro všechna běžná zařízení v počítači. Pro přídavné napájení je dostupný jeden 8 pinový a jeden 6 pinový konektor PCIe.

Nightjar ST50NF

Neobvyklá koncepce může vzbuzovat určité rozpaky ohledně životnosti. Výrobce zde uvádí životnost na 50 tisíc hodin provozu. Pasivní chlazení není určitě ideální, ale malé zamyšlení ukazuje, že to může fungovat. Pokud ze zdroje nebude odebíráno více než udávaných 500 Wattů energie, musí při dosahované efektivitě v extrémním případě pasivní chlazení odvést 65 Wattů tepla.

Nightjar ST50NF

V obchodech nalezneme tento unikát pod označením Nightjar ST50NF. Prodávat se začne už brzy, nelze ale čekat, že na něj budou prodejci poskytovat nějaké rozšířené záruky. Jelikož jsou kovové pasivy dražší než většina ventilátorů a výrobce si je vědom toho, že nemá konkurenci, cena bude s jistotou nad hranicí 3500 korun.

Radeon HD 6770 s pasivním chladičem

Také poslední novinka se zařadí do kategorie těch, které nezvyšují hlučnost počítače. Jde o grafickou kartu tentokrát vyráběnou pod logem společnosti Asus. Zdálo by se, že její cena nebude vysoká. Vychází totiž z cenově atraktivní řady grafických karet Radeon HD 6770.

Upravený Radeon zařadil Asus do katalogu jako DirectCu Silent. Jde tedy o pasivně chlazený model, který svým výkonem může postačit méně náročným hráčům. V případě Radeonů HD 6770 jde ale vždy o kompromis. Oproti svým předchůdcům přinesla současná generace jen minimum změn a hardwarový základ rozhodně nepatří k nejsilnějším.

Asus Radeon HD 6770 DirectCu

Skutečnost, že nebude karta s pasivním chlazením přetaktovaná, je zde očekávána. Asus tak dodržuje referenční specifikace z AMD, které nabízejí jádro a shadery taktované na 850 MHz. Mezi silné stránky karty, které ji odlišují od naprostého low-endu, lze zařadit přítomnost 800 shader procesorů.

Naproti tomu zázraky nemůžeme očekávat od paměti. Ta komunikuje s jádrem prostřednictvím 128 bitové sběrnice. Na kartě nalezneme osazen 1 GB paměti GDDR5 a její efektivní pracovní frekvence je 4000 MHz. Nutno podotknout, že většina výrobců zde nabízí i 800 MHz více.

Asus Radeon HD 6770 DirectCu

Samotný chladící systém jakoby byl připraven na montáž dvou ventilátorů. Jedná se o ucelený hliníkový žebrovatý blok. Protkán je čtyřmi heat-pipe, jež vedou k měděné plošce chladící grafické jádro. Na povrchu chladiče se pak nachází graficky zpracovaný plastový kryt, který lze ale snadno demontovat.

V otázkách ohledně ceny opět bohužel platí, že pasivně chlazená verze je dražší než většina karet s ventilátorem. Cena pro EU odpovídá v přepočtu částce, která se zastavila jen málo pod 4000 Kč. Srovnatelné karty s aktivním chlazením lze přitom pořídit i o polovinu levněji, přičemž některé nevyžadují dvě a půl volné pozice v počítači.


Zdroje: Asus, Dailytech, Digitimes, Hexus, Intel, MSI, NotebookCheck, SilverStone, TCMagazine & Xbitlabs


Témata: Intel, Loterie, Notebook