Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Vista sedm verzí chystá

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:18
Windows Vista pro nás sedm verzí chystá. Google spustil speciální vyhledávač k hurikánu Katrina. A jako perličku má na krku žalobu za GMail

Windows Vista bude mít sedm verzí
Stejně jako se blíží uvedení nového operačního systému od Microsoftu Windows Vista, tak postupně prosakují informace o něm. Doufejme, že Microsoft opět neposune datum vydání a my se Visty opravdu dočkáme v příštím roce.
Překvapením je, že Windows Vista budou dostupné pravděpodobně v sedmi verzích. Od nepoužitelné start verze až po serverové řešení.

 • Nejlevnější verze bude určená pro země třetího světa. Půjdou na ní spustit maximálně tři programy zároveň a pravděpodobně bude omezena možnost nastavit si rozlišení. Pokud vám to něco připomíná, tak se bude jednat o staršího bratříčka Windows XP Started Edition. Uklidňujícím faktem může být, že tato verze nebude v Evropě k dostání.
 • Druhá verze Visty by měla nést označení Home Basic Edition. Pro smysluplné využití ovšem není příliš vhodná. O jejím pořízení by měli uvažovat pouze ti, co používají počítač pro surfování na internetu a využívají kancelářské programy.
 • Rozumnější využití nabídne verze Home Premium Edition. Oproti předchozí verzi nabízí možnosti pro multimediální využití. Půjde na ní přehrávat filmy v HDTV kvalitě a počítá se i s podporou authoringu DVD/HD-DVD/Blue-Ray. Na této verzi by měly jít spustit hry, stříhat video, mixovat hudba a další multimediální věci.
 • Pro firmy a velké korporace bude určena verze Professional Edition. Využití najde všude, kde má uplatnění Windows XP Professional. Bude nabízet možnost využívat současně několik sítí, které nevychází ze standartu Microsoftu.
 • Perličkou je potom verze Ultimate Edition, která bude určena především pro hráče a další uživatele, kteří vyžadují maximum. Mezi vlastnosti této verze by měl patřit přístup k exkluzivním multimediím a službám pro zákazníky. Tuto verzi nebude možno zakoupit v korporátní licenci, což Microsoft zdůvodňuje snahou zabránit kopírování této verze, která bude u pirátů první na žebříčku z nových Windows.
 • Seznam potom doplňují dvě serverové verze Visty. První s názvem Small Business Edition, která bude určena pro menší firmy a malé sítě. Druhá verze Enterprise Edition bude určena pro nasazení ve velkých firmách s několika desítkami nebo stovkami počítačů, popřípadě pro provozování webových služeb.
 • S touto informací ovšem Microsoft zapomněl oznámit cenovou politiku.

  Google Katrina Search
  Není to tak dlouho, co New Orleans v USA zasáhl hurikán Katrina. Google nyní spouští službu, která je určena pro tuto událost.
  Google Katrina Search je vyhledávač, který umožní vyhledávat články o katastrofě a navíc umožňuje hledání pohřešovaných osob. Seznam pohřešovaných osob je pravidelně aktualizován z několika veřejných databází a hlavním zdrojem je databáze Červeného kříže.
  Katrina search najdete zde.
  Vše o hurikánu Katrina najdete ve speciální příloze na iDnes.cz.

  Google má na krku žalobu
  Google byl zažalován za svůj GMail. Konkrétně za jeho název. Když v roce 2004 Google spouštěl projekt freemailu, sklízel s ním velké úspěchy. Značka GMail je zkráceninou názvu portálu a slova mail. Nyní se ovšem ukázalo, že název G-Mail používá britská společnost Investment Research.
  Investment Research oznámila, že po neúspěšném patnáctiměsíčním vyjednávání se rozhodla podat na Google žalobu právě kvůli názvu jejich služby. Investment Research totiž označení G-mail používá pro své služby od roku 2004. Nutno dodat, že Investment Research používá označení G-mail pro své investiční výzkumy, nikoliv pro mailové služby.
  Možná vás napadlo, že Investment Research je americká společnost. Podobné žaloby jsou totiž zajímavostí v USA. Jedná se ovšem o britskou společnost, která má pobočku i v Německu. Podle předběžního opatření nesmí Google v těchto zemích označení GMail používat a musel jej nahradit označením Google Mail.
  V současné době se čeká na soud, který o známce G-Mail respektive GMail rozhodne.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

  Autor:  Nejčtenější

  První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...  OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

  Kingdom Come: Deliverance

  Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  Najdete na iDNES.cz