Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Vista sedm verzí chystá

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:18
Windows Vista pro nás sedm verzí chystá. Google spustil speciální vyhledávač k hurikánu Katrina. A jako perličku má na krku žalobu za GMail

Windows Vista bude mít sedm verzí
Stejně jako se blíží uvedení nového operačního systému od Microsoftu Windows Vista, tak postupně prosakují informace o něm. Doufejme, že Microsoft opět neposune datum vydání a my se Visty opravdu dočkáme v příštím roce.
Překvapením je, že Windows Vista budou dostupné pravděpodobně v sedmi verzích. Od nepoužitelné start verze až po serverové řešení.

 • Nejlevnější verze bude určená pro země třetího světa. Půjdou na ní spustit maximálně tři programy zároveň a pravděpodobně bude omezena možnost nastavit si rozlišení. Pokud vám to něco připomíná, tak se bude jednat o staršího bratříčka Windows XP Started Edition. Uklidňujícím faktem může být, že tato verze nebude v Evropě k dostání.
 • Druhá verze Visty by měla nést označení Home Basic Edition. Pro smysluplné využití ovšem není příliš vhodná. O jejím pořízení by měli uvažovat pouze ti, co používají počítač pro surfování na internetu a využívají kancelářské programy.
 • Rozumnější využití nabídne verze Home Premium Edition. Oproti předchozí verzi nabízí možnosti pro multimediální využití. Půjde na ní přehrávat filmy v HDTV kvalitě a počítá se i s podporou authoringu DVD/HD-DVD/Blue-Ray. Na této verzi by měly jít spustit hry, stříhat video, mixovat hudba a další multimediální věci.
 • Pro firmy a velké korporace bude určena verze Professional Edition. Využití najde všude, kde má uplatnění Windows XP Professional. Bude nabízet možnost využívat současně několik sítí, které nevychází ze standartu Microsoftu.
 • Perličkou je potom verze Ultimate Edition, která bude určena především pro hráče a další uživatele, kteří vyžadují maximum. Mezi vlastnosti této verze by měl patřit přístup k exkluzivním multimediím a službám pro zákazníky. Tuto verzi nebude možno zakoupit v korporátní licenci, což Microsoft zdůvodňuje snahou zabránit kopírování této verze, která bude u pirátů první na žebříčku z nových Windows.
 • Seznam potom doplňují dvě serverové verze Visty. První s názvem Small Business Edition, která bude určena pro menší firmy a malé sítě. Druhá verze Enterprise Edition bude určena pro nasazení ve velkých firmách s několika desítkami nebo stovkami počítačů, popřípadě pro provozování webových služeb.
 • S touto informací ovšem Microsoft zapomněl oznámit cenovou politiku.

  Google Katrina Search
  Není to tak dlouho, co New Orleans v USA zasáhl hurikán Katrina. Google nyní spouští službu, která je určena pro tuto událost.
  Google Katrina Search je vyhledávač, který umožní vyhledávat články o katastrofě a navíc umožňuje hledání pohřešovaných osob. Seznam pohřešovaných osob je pravidelně aktualizován z několika veřejných databází a hlavním zdrojem je databáze Červeného kříže.
  Katrina search najdete zde.
  Vše o hurikánu Katrina najdete ve speciální příloze na iDnes.cz.

  Google má na krku žalobu
  Google byl zažalován za svůj GMail. Konkrétně za jeho název. Když v roce 2004 Google spouštěl projekt freemailu, sklízel s ním velké úspěchy. Značka GMail je zkráceninou názvu portálu a slova mail. Nyní se ovšem ukázalo, že název G-Mail používá britská společnost Investment Research.
  Investment Research oznámila, že po neúspěšném patnáctiměsíčním vyjednávání se rozhodla podat na Google žalobu právě kvůli názvu jejich služby. Investment Research totiž označení G-mail používá pro své služby od roku 2004. Nutno dodat, že Investment Research používá označení G-mail pro své investiční výzkumy, nikoliv pro mailové služby.
  Možná vás napadlo, že Investment Research je americká společnost. Podobné žaloby jsou totiž zajímavostí v USA. Jedná se ovšem o britskou společnost, která má pobočku i v Německu. Podle předběžního opatření nesmí Google v těchto zemích označení GMail používat a musel jej nahradit označením Google Mail.
  V současné době se čeká na soud, který o známce G-Mail respektive GMail rozhodne.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

  Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
  RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

  Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.  Najdete na iDNES.cz