Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Vista SP2 nebo Windows 7?

aktualizováno 
Zlepší se Windows Vista po vydání opravného balíku? >> MSI nabízí vlastní X-Fi herní zvukovou kartu >> Levné procesory s frekvencí 3GHz

Budoucnost po Windows Vista

Vista SP2 nebo Windows 7?
Vypadá to, že Microsoft je již jen krůček od dokončení Windows 7. Ta se mají objevit letos v září a již od první betaverze se k nim upínají zraky mnoha uživatelů, kterým nevyhovuje práce v současných Windows Vista. Nehledě na názory uživatelů, Microsoft ani nad tímto systémem zatím neláme hůl. Prakticky na spadnutí je vypuštění opravného balíku Vista SP2, který bude brzy dostupný k vyzkoušení pro každého. Vyplatí se tedy čekat na naděje, které skýtá Windows 7 nebo má smysl věřit tvrzení Microsoftu, ze se Vista konečně změní k lepšímu?

Zabezpečení UAC ve Windows Vista a 7

Oficiálním stanoviskem Microsoftu je samozřejmě výrazné zlepšení systému, který zoufale potřebuje získat důvěru uživatelů. Hned ve specifikacích opravného balíčku tak můžeme pozorovat celou řadu změn, které by měly vést ke zrychlení práce se systémem. Je také dobré podotknout, že Vista se s SP2 stane mnohem multimediálnější a ve výčtu podpory se samotný operační systém s dodávanými aplikacemi nemůže vůbec srovnávat s Windows XP. Ten kdo by očekával snížení hardwarových nároků, je bohužel u Windows Vista SP2 na špatné adrese.

Vista dokáže při nečinnosti výtížit procesor Atom pŕes 10%

Je patrné, že vývoj Vista SP2 má hodně společného s Windows 7. Vývojáři se toho při přípravě nového systému hodně naučili a díky zjednodušení kódu některých prvků systému došlo k výraznému zrychlení. Především vizuální prvky umístěné v bohatém grafickém rozhraní systému by nyní neměly klást přemrštěné nároky na počítač. Podle dostupné dokumentace bylo do jádra Windows za pomoci SP2 zasaženo jen minimálně a tak lze o vyšší efektivitě využívání hardwaru hovořit jen v teoretické rovině. Přidělování systémového času spuštěným programům ani ovladače zařízení se nijak nemění. V zásadě lze tedy říci, že aplikace nedodávané s Vistou budou pracovat stejně rychle jako doposud, Vista SP2 vsak ukrojí o něco méně z výpočetního výkonu počítače.

Vista SP2 screen

Výhody lze spatřovat především ve škále nově podporovaných zařízení. Ve Vistě se totiž objeví konečně plnohodnotná podpora Blu-ray vypalování a na své si také přijdou uživatelé využívající bezdrátové technologie. Microsoft zavedl do Windows podporu pro rychlé Bluetooth přenosy, tedy verzi Bluetooth známou jako 2.1. Rychlé Bluetooth je nyní rozšířeno především na noteboocích a konečně nebude nic bránit jeho používání. Odstranit se také podařilo problém s rychlostí WiFi po přechodu z režimu spánku.

Dobrou zprávou je, že systém by neměl po nainstalování SP2 dále bobtnat. K hotovému nainstalovanému systému sice přibude asi půl gigabytu dat, ale Microsoft se konečně odhodlal k mazání nepotřebných souborů. Přímo při instalaci Vista SP2 tak budou odstraněny zastaralé verze souborů Windows, které se již nepoužívají.

IPv6 ve Windows Vista

Přes veškerou snahu zůstává ale i nadále ve Vistě několik základních problémů. Zpětná kompatibilita s Windows XP se nijak nezlepšila, hardwarové nároky jsou přibližně stejné a programy nemohou i nadále snadno přistupovat k hardwaru alespoň na takové úrovni, na jaké mohly před uvedením Vista SP1. V důsledku toho nefunguje řada šetřících technologií určených pro notebooky. Přesto se podařilo prodloužit provoz na baterie, o kterém Microsoft tvrdí, že je o 10% delší.

Asus F80Q

Například s notebookem Asus F80Q se standardně udávanou dobou provozu tří hodin lze s Windows Vista bez opravných balíčků dosáhnout bez větších problémů této hranice. Jeden z vývojářů spolupracujících s MSDN po nainstalování SP1 a SP2 však zjistil, že se doba provozu nikterak nezvýšila a došlo naopak k jejímu snížení o 17 minut. Systém přitom používal výchozí nastavení po instalaci.

Bylo by naivní doufat, že do vypuštění ostré verze Vista SP2 dojde k nějakým razantním změnám. V oblasti výdrže se však může ještě leccos změnit, jelikož betaverze servispacku obsahuje nejspíše i několik samotestovacích rutin, které zkoumají chování systému. Z pohledu uživatele by pak mohl být ServisPack 2 vhodnou cestou, jak si zpříjemnit práci v operačním systému a přitom z něj nic podstatného neztratit.

 Windows 7

Nové informace se vynořují také o Windows 7, kde můžeme očekávat úpravy v bezpečnostní politice Microsoftu. Podle informací z MSDN nebude nyní stačit jediná aktivace systému krátce po jejich nainstalování. Systém se bude samovolně aktivovat i průběžně po stažení každé větší aktualizace. Pokud nebude systém aktivován, bude uživatel v pravidelných intervalech informován. Má to ale háček - pokaždé, když uživatel výzvu k aktivaci odmítne, nebude moci celých 15 vteřin pracovat se systémem.


AMD uvádí Athlon II na 3GHz
Na internetu se objevily nové informace o plánovaných procesorech AMD. Brzy by se tak mělo na trhu objevit v prodeji nové čtyřjádro, tříjádro a dostane se i na rychlá dvoujádra. Oficiálně se ví zatím jen to, že procesory budou. Specifikace pocházejí ze zdroje serveru Fudzilla a lidé z laboratoří AMD je nevyvracejí. Přestože prodejní ceny se zatím nedozvíme, lze parametry nových procesorů považovat za důvěryhodné.

Všechny nové procesory budou vycházet z řady Athlon II a nabídnou tedy především velmi zajímavou cenu. Za poněkud dražšími procesory Phenom II zaostávají především v absenci tříúrovňové vyrovnávací paměti, která jim bere část výkonu při plném zatížení. Technologicky jsou na tom však velmi dobře - vyrábějí se na úsporné 45nm technologii a nabídnou i slušné taktovací frekvence.

Phenom II X3

Nejrychlejším mezi nově uváděnými procesory bude Athlon II X2 s modelovým číslem 250. Jedná se totiž o první 45nm dvoujádrový procesor AMD taktovaný na frekvenci 3GHz. Stejně jako u modelu Athlon II X2 245 obsahuje jádra Regor. Slabší model je taktován na 2,9GHz. O nějaké velké úspoře energie se 45nm dvoujádry AMD však hovořit nelze. Dvoujádrový procesor taktovaný na 3GHz má totiž spotřebu TDP 65Wattů.

S připraveností na Windows 7 a s lepšími vyhlídkami na výkon do budoucna přicházejí pak tříjádra založená na jádrech Rana a čtyřjádra obsahující jádra Propus. Nově se zde objeví Athlon II X3 400 a 405e s pracovními frekvencemi na 2,2GHz a 2,3GHz. Zajímavý může být především úsporný model s označením "e". Přesnou spotřebu se zatím od AMD bohužel nedozvíme.

Referenční základní deska s AMD 790GX

Čtyřjádrové Athlony II pak budou mít ke svým ekvivalentům z řad Phenomu výkonově zřejmé nejdále. Pokud se již podaří využít všechna čtyři jádra, bude při práci citelně chybět ona společná třetí úroveň vyrovnávací paměti. Každé jádro procesoru má vlastních 512kB L2. Prodávat se budou modely 605e a 600e, které budou taktovány na 2,3GHz a 2,2GHz. Jejich výhodou bude krásná spotřeba, která díky 45nm jádrům Propus a nižším frekvencím dosahuje jen k 45Wattům.


X-Fi herní zvuková karta od MSI
Mezi výrobce zvukových karet přibyla v závěru minulého týdne další velká společnost. Do výroby zvukových karet určených pro hráče se totiž nyní pustila MSI. Hráčům chce nabídnout kvalitu na podobné úrovni, jakou nabízí jen na oko konkurenční Creative Labs. MSI totiž postaví své zvukové karty na čipech od Creativu a tak pro ně není zapovězena ani technologie EAX.

Zvuková karta ponese název SyrenSound X-Fi a bude vyráběna výhradně ve verzi určené do PCI Express. Jejím základem je audio procesor vyvinutý v Creative Labs, který můžeme identifikovat podle označení CA0110. Ten se postará kromě převedení části práce z procesoru počítače na zvukovou kartu také o lepší čistotu zvuku. Podporován je EAX HD ve verzi 4.0 a podle MSI by neměl být žádný problém používat jej i ve Windows Vista. Karta přitom pracuje s 7.1 systémem zvuku a klasickými 24bitovými převodníky.

MSI SyrenSound

Kromě zvukové karty bude MSI nabízet také SyrenPhone Gaming, což je svým způsobem velmi specifický typ mikrofonu a sluchátek. Jsou navrženy opět pro hráče, což spočívá v nevšedním připojením prostřednictvím USB rozhraní. Mikrofon má zabudován rychlý převodník a speciální filtr, který odstraňuje šum do 100Hz. MSI přidává pozlacený USB konektor, který má v tomto případě spíše psychologický efekt. Dodávaný software pak umožňuje automaticky měnit citlivost mikrofonu přímo při hraní.

MSI Syren

Posledním spíše úsměvným zařízením, které se v řadě SyrenSound objeví, budou externí reproduktory. Ponesou přiléhavé označení SyrenSpeaker mini a budou se opět připojovat prostřednictvím USB konektoru. Uvnitř reproduktorů bude zabudován některý z běžných zvukových kodeků a také jednoduchý zesilovač. Maximální výkon reproduktorů bude okolo 5Wattů a vzhledem k jejich rozměrům nelze očekávat vysokou kvalitu zvuku. Podle MSI by měla být kvalita zvuku přitom ale stále lepší, než jakou jsou schopny produkovat běžné notebooky.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, MSDN, MSI, TG Daily, VR-Zone & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.