Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Výkon na hry s novými procesory AMD

aktualizováno 
45nm procesory AMD budou rychlé, musíme si na ně ale počkat >> ThinkPad (nejen) na hry >> Nejtenčí TV světa používá WiFi

45nm procesory do herníich počítačů

Výkon na hry s novými procesory AMD
Zpoždění se při uvádění nových produktů na trh stávají v oboru IT již zažitým pravidlem. Oddálení prodeje se tak nevyhnulo ani 45nm procesorům AMD, od kterých se očekávají zajímavé vlastnosti. Důvod je tentokrát naprosto zřejmý a za vším je marketing. AMD má zkrátka velké množství 65nm procesorů, kterých se musí zbavit. První procesory vyráběné 45nm architekturou se objeví na pultech obchodů nejdříve 8. ledna příštího roku. Za dlouhé čekání však AMD slibuje odměnu v podobě vysokého výkonu ve hrách.

Úplně prvními 45nm procesory tak budou čryřjádrové Phenomy X4, které bude AMD taktovat na vysoké frekvence. Podle plánu by měla být u čtyřjader hned zpočátku prodeje pokořena hranice 3GHz. Úplně nejslabší 45nm model bude pracovat na 2,8GHz.

Současná verze Phenom X4 v detailu

Přes vysoké pracovní kmitočty se ale nemusíme obávat nadměrné spotřeby nebo vytížení zdroje. Původní černé předpoklady o tom, že by čtyřjádrový procesor taktovaný na 3GHz mohl zkonzumovat až 250W energie, se rozplynuly. S příchodem 45nm je vše jinak a 3GHz procesoru bude stačit 125Wattů. Současné základní desky se socketem AM2+ by podle slov zástupců AMD měly být na tyto procesory povětšinou plně připraveny a tak při přechodu na novou architekturu nebude potřeba kupovat silnější zdroj ani novou základní desku.

Phenom AM3

AMD chce z počátku nabídnout jen dvojici procesorů Phenom X4 a to na 2,8GHz a 3GHz. Kromě pracovních frekvencí se bude na výkonu podílet tříúrovňová vyrovnávací paměť. Oba modely budou používat celkem 8MB cache, rozdělených po 512kB na každé jádro jako úroveň L2 a slušnou 6MB L3.

Velké změny nás čekají také v oblasti operačních pamětí. Ceny modulů DDR3 konečně padají na přijatelnou úroveň a tak uznala AMD za vhodné přidat do procesorů nový paměťový řadič. Ten bude umět jednak nové paměti DDR3, ale poradí si samozřejmě i se staršími moduly DDR2. Používání pamětí bude značně záviset také na základní desce, protože je jasné, že do těch současných moduly DDR3 prostě neosadíte. První DDR3 základní desky určené pro procesory AMD se již neobjeví se socketem AM2+, ale pod označením AM3. Stane se tak opět na začátku příštího roku.

45nm Phenom?

Do té doby chce ale AMD pokračovat v uvolňování 65nm modelů. Podle zástupců AMD se objeví i velmi levné dvoujádrové verze Phenomu, ale na jejich uvedení přijde až v listopadu. V průběhu září nás tak čeká levné dvoujádro v podobě Athlonu X2 6500 a hned čtveřice Phenomů X3. AMD již nejde na 65nm technologii za vysokými pracovními kmitočty a tak bude zmíněný Athlon X2 6500 pracovat pouze na 2,3GHz. Narozdíl od starších modelů má ale tři úrovně vyrovnávací paměti o celkové velikosti 3MB. Celé spektrum frekvencí pak nabídnou nové Phenomy X3 – uvolněny mají být modely 8750 (2,50GHz), 8550 (2,20GHz), 8450e (2,10GHz) a opravdu levný Phenom X3 8250e (1,90GHz).

Nejtenčí TV světa používá WiFi
Sony tento týden představila světu novou řadu multimediálních televizorů, které najdou své místo v nejedné moderní domácnosti. Nejen konzolovým hráčům tak nabídne několik zajímavých modelů, mezi kterými se objevil jeden z nejtenčích televizorů světa, který navíc pracuje s technologií WiFi. Dočkat bychom se měli i nových vylepšení kvality obrazu.

Po delší době uvádí Sony velmi zajímavý LCD televizor, který vychází z řady Sony Bravia. Nese označení ZX1 a jen těžko se dá srovnávat s běžnými herními displeji. Technologie v tomto oboru jsou na naprosto jiné úrovni. Narozdíl od výrobců displejů si je totiž Sony vědoma toho, že za své technologie dostane velmi dobře zaplaceno. Ukázalo se totiž, že lidé jsou obvykle ochotni investovat do kvalitního televizoru mnohem větší finanční prostředky, než do monitoru, který je součástí počítačové sestavy.

PS3 na Sony Bravia ZX1

Výsledkem je tedy televizor, který se skládá ze dvou zcela oddělených zařízení. Pro zobrazování slouží 40“ LCD panel, přičemž o zpracování obrazu se stará malý box se zabudovaným tunerem a podporou WiFi. Celá komunikace probíhá na 5GHz tak, jak jsme zvyklí u počítačů. Přímá bezdrátová komunikace mezi LCD a počítačem zatím bohužel možná není. Externí box přesto potěší jak konzolové, tak i počítačové nadšence. Z celé škály vstupních konektorů zde nalezneme HDMI a to hned třikrát. Odpadne tudíž věčné přepojování zařízení. Jeden HDMI je umístěn pak i na zadní straně LCD.

ZX1 je jednou z nejtenčích TV na světě

Aktivní LCD panel má povětšinou šířku pod 1cm, přičemž v nejširším místě se jedná o 2,5cm. Tajemství opravdu plochého displeje tentokrát tkví ve způsobu jeho podsvětlení. Zatímco u běžných LCD televizorů se používá podsvětlení plošného, Sony použil u modelu ZX1 podsvětlení boční. Celý systém je podobný způsobu osvícení displeje notebooků, kdy je v boční stěně zabudována výbojka a vysoce odrazivé prostředí pod displejem způsobuje téměř rovnoměrné osvětlení každého bodu.

Realita se Sony Bravia ZX1

Takovéto podsvětlení není ale úplně bez kazu a především při sledování multimédií má negativní vliv na kvalitu. Sony se tudíž rozhodla vyzkoušet nové pole supersvítivých diod. Podsvětlení není zabudováno pouze v jediném okraji obrazovky, čímž se dosáhne rovnoměrnější světlosti. Současně došlo výměnou výbojky za diody i k úsporám ve spotřebě energie.

Sony Bravia ZX1 - boční pohled

Kombinace doposud neprověřených technologií nemusí být ale ve výsledku tím nejlepším požitkem z her. Pokud pomineme poněkud odlišné podsvětlení LCD panelu, nemilé překvapení by nás mohlo potkat po připojení počítače nebo konzole. Bezdrátový přenos obrazu v HD rozlišeních je totiž vcelku náročný na datový tok. Přes ujištění, že k přenosu obrazu do LCD panelu dochází v reálném čase , existuje riziko, že v zarušeném prostředí bude docházet ke zhoršení odezvy. Zpoždění obrazu oproti skutečnosti by bylo určitě nepříjemné. Odtud je tedy jasné, proč SONY přidává jeden HDMI konektor přímo na LCD panel.

Při standardním sledování televize je několika milisekundové zpoždění samozřejmě nepostřehnutelné. Obraz budou navíc zlepšovat speciální filtry, které umožní zobrazení frekvencí 120Hz. Ostatní nové modely Sony Bravia budou mít maximální zobrazovací frekvenci dokonce dvojnásobnou a to v kombinaci s až o polovinu větší úhlopříčkou obrazu. Scházet jim však bude WiFi a budou samozřejmě o něco širší.

ThinkPad (nejen) na hry
Na první pohled je nový ThinkPad W700 běžný kancelářský notebook. Při pohledu na specifikace však rychle dojedeme k závěru, že se něco změnilo. Je to jen těžko uvěřitelné, ale Lenovo tentokrát připravilo notebook, který bude perfektním přenosným počítačem na hry. W700 se představí s rychlým čtyřjádrovým procesorem, pamětmi DDR3 a především s grafickou kartou ze specifické série nVidia Quadro.

Lenovo ThinkPad W700 - robustní konstrukce

Jako první zřejmě každého upoutá zamyšlení nad většími rozměry notebooku. Velké přenosné počítače přeci jen nejsou hlavní doménou Lenova. Velký 17“ širokoúhlý displej ale tentokrát hovoří za vše. Jedná se o světový unikát, protože Lenovo přináší jako první mezi notebooky možnost kalibrace barev LCD. Věrnost podání barev by měla stoupnout oproti předchozím ThinkPadům o 72%. Displej pracuje v nativním rozlišení WUXGA (tedy 1920x1200), což se dá považovat pro úhlopříčku 17“ za optimální. Svítivost displeje je také na slušné úrovni a to 400nit. U konkurenčních notebooků Acer a Asus je tato hodnota pro srovnání pouze poloviční.

Lenovo ThinkPad W700 - používání digitizeru

Zdrojem na mobilní poměry opravdu vysokého výkonu bude notebooku především procesor. Lenovo si zakládá hlavně na použitých čtyřjádrech Core 2 Extreme, z nichž nejrychlejší pracuje na 3,06GHz. K dispozici budou ale také dvě levnější dvoujádra Core 2 Duo s frekvencí 2,53GHz a 2,8GHz. Všechny procesory pak bude doplňovat vyrovnávací paměť o rozumné velikosti 6MB. Výkonově budou s procesorem držet krok i paměti. Přesně podle stanov Centrino 2 se zde totiž objeví moduly DDR3. V základu to budou 2GB paměti, maximálně podporuje W700 do 8GB Ram.

Lenovo ThinkPad W700 v plné palbě

O víceúčelovém zaměření notebooku, který Lenovo jinak označuje za multimediální, vypovídá i použitá grafická karta. Trochu nezvykle se tak v notebooku setkáme s opravdu profesionální grafikou. Na místě, kde obvykle najdeme poslední mobilní GeForce, se totiž tentokrát objevilo řešení nVidia Quadro 3700M. nVidia pracovní frekvence grafické karty úzkostlivě utajuje a nutno říci, že se jí to zatím daří. Přesto se už do internetu dostala informace o testech v 3DMark06. Ty naznačují, že výsledný výkon se pohybuje nad hranicí deseti tisíc bodů.

Lenovo ThinkPad W700 - Vista Experience

K dobrému výkonu grafice dopomáhá technologicky vyspělé jádro, které obsahuje celkem 128 CUDA procesorů. K jádru jsou pak připojeny prostřednictvím 256bitové sběrnice paměti. Ty odrážejí dlouhodobý vývoj nVidie a tak jsou typu GDDR3 o celkové velikosti 1GB. Grafika se osazuje do klasického slotu MXMII, takže ji bude za nemalou částku brzy možné instalovat i do starších notebooků. Kromě zobrazení na displeji je samozřejmě možný externí výstup. Lenovo použilo na ThinkPadu W700 konektory DVI a moderní DisplayPort.

Lenovo ThinkPad W700 a DisplayPort

Robustní konstrukce W700 umožnila Lenovu používat dvojici pevných disků. V nejlevnějším modelu se tak objeví dvojice magnetických pevných disků zapojených v RAID. Za příplatek bude ale dostupná i verze s dvěma SSD disky či kombinací těchto technologií. V šachtě pro slim mechaniku pak nenalezneme klasické DVD, ale Lenovo přidává rovnou Blu-ray vypalovačku.

V oblasti komunikačních rozhraní již lze dnes jen těžko přinést něco nového a tak se ve vybavení nachází klasický gigabitový ethernet, Bluetooth a WiFi. Do budoucna se počítá i s WiMaxem, zatím však fungovat nebude. Mezi lepším, ale dnes již přeci jen běžným, vybavením poté nalezneme plnohodnotnou klávesnici, čtečku otisku prstu a především novinku – digitizér. Nejedná se o nich jiného než tablet, který je poprvé umístěn přímo na těle notebooku. Původní účelem bylo pravděpodobně zaměření na pracovníky CAD systémů. Používání tabletu je ale například výhodné i při hraní strategií.

Lenovo ThinkPad W700 v plné palbě

ThinkPad W700 bude tedy opravdu dobře vybavený přenosný počítač. Je pozoruhodné, že se Lenovu i přes nutnost přidat do notebooku 9ti článkovou baterii podařilo udržet únosnou hmotnost. Ta činí u základního modelu se dvěma pevnými disky 3,8kg (vč. baterie).

Za kvalitu se ovšem platí a v případě Lenova dvojnásob. Cena pro ČR doposud nebyla stanovena, přesto nám leccos naznačí zahraniční e-shopy. Snad úplně nejlevněji lze pořídit W700 za 50tisíc korun. Bylo by naivní myslet si, že bude W700 stát v ČR méně. Svůj podíl na ceně má i operační systém, kde jsou standardně dodávány Windows Vista. Lenovo bude podle zatím oficiálně nepotvrzených informací nabízet W700 i s Linuxem, čímž by se dalo několik tisíc ušetřit.


Zdroje: AMD, Dailytech, Gizmodo, Fudzilla, HardSpell, nVidia, Lenovo, Sony, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:
Nejčtenější

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.