Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Vývoj na PS3 je příliš drahý

  12:00aktualizováno  17. října 11:36
Vývoj na PS3 je příliš drahý *** HP stahuje 135 000 baterií pro notebooky *** Pirát musí zaplatit milion dolarů *** AMD otevřelo novou továrnu

Vývoj na PS3 je příliš drahý
Souboj titánů se blíží. Před Vánocemi přijde na trh Xbox 360, příští rok PlayStation3. Mohlo by se zdát, že karty jsou již dopředu rozdány. PS3 nabízí o něco větší výkon než Xbox360. S tím samozřejmě Sony počítá. Nic ovšem není tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Na serveru The Inqurer se objevila zpráva, že vývojářským studiím se příliš nechce investovat do vývoje na PS3. Jedná se totiž o velmi komplikovanou věc, která činí vývoj několikanásobně dražší než na Xbox360. Zatímco Xbox360 vychází z architektury PC, PS3 má úplně odlišnou stavbu. Z toho důvodu je nutné investovat do nových vývojových technologií a školení zaměstnanců. Největším oříškem prý je správně naprogramovat srdce PS3 – procesor Cell.
Pokud bude chtít vývojářské studio vydat hru na PC a Xbox360, stačí jim pouze vhodně napsaný engine, který půjde velmi snadno portovat z PC prostředí do prostředí Xbox360. Pokud se ovšem studio rozhodne vydat hru pro PC a PS3, bude muset vytvořit dvě verze. Vnitřní způsob práce PC a PS3 je příliš odlišný na to, aby engine mohl být stejný.
Pokud se studio rozhodne vyvíjet pouze na PS3, nepřijde ho to také příliš levně. Počáteční investice do vývoje se má pohybovat kolem 17 milionů USD! A to se jedná pouze o investici do technologií. V této částce nejsou započítány další náklady na vývoj jako platy zaměstnanců a další věcí, bez kterých by to nešlo.
Mnoho studií se podle The Inquireru rozhoduje, zda má pro PS3 vyvíjet. Jedná se o problém s kterým Sony pravděpodobně příliš nepočítalo. Nyní se může stát, že velká část vývojářů emigruje na Xbox360 a Sony nebude mít dostatek kvalitních titulů.

HP stahuje 135 000 baterií pro notebooky
Společnost HP oznámila, že stáhne z oběhu kolem 135 000 baterií pro své notebooky. Důvodem je přehřívání baterií určité série. Jedná se o Li-on baterie pro notebooky řady HP Compaq, Compaq Presario, Compaq Evo a HP Pavilion.
V prodeji byly tyto baterie od března roku 2004 až do začátku roku 2005. Pokud jste koupili baterii nebo notebook dané řady, kontaktujte svého prodejce, který vám baterii bezplatně vymění za bezproblémové.
Jedná se o nepříjemnou záležitost. Obzvláště pokud si vezmete, že Li-on baterie se již nějaký ten rok používají a neměly by již trpět „porodními“ problémy. Uvidíme, jakých problémů se dočkáme s palivovými články.

Pirát musí zaplatit milion dolarů
Pirátství je věc špatná. Obzvláště pokud nelegální software dále prodáváte. Pokud si myslíte, že na vás nikdy nepřijdou a neodsoudí, tak jste na omylu.
Ponechme stranou zoufalé pokusy RIAA, které místo strachu většinou vyloudí úsměv na rtech. Nicméně jistému mladíkovy z Texasu úsměv trošku zmrzl. Když byl za softwarové pirátství odsouzen v roce 2001, musel napsat omluvu všem poškozeným a jako bonus „vyfásl“ několik stovek veřejně prospěšných prací. Chlapec se ovšem nepoučil a ruka zákona na něj dopadla znova. A tentokrát velmi tvrdě.
Za prodej nelegálních kopií softwaru si půjde posedět do chládku na 46 měsíců a poté bude dva roky pod dozorem. A jako bonus bude muset zaplatit pokutu 1,1 milionu USD. Menší problém je, že svými nelegálními obchody si vydělal „pouze“ 192 tisíc USD, takže nemá z čeho pokutu zaplatit.
Inu, jak praví jedno pořekadlo, Boží mlýny melou pomalu ale jistě. Uvidíme, zda se chlapec napraví a zda o něm nebudeme za pár let číst znova.

AMD otevřelo novou továrnu
AMD s velkou slávou otevřelo novou továrnu na procesory s označením FAB36. Nová továrna v německých Drážďanech bude produkovat procesory 90nm výrobním procesem, později i 65nm procesem. Procesory budou navíc vyráběny na 300mm wafery, které umožní lepší výtěžnost výroby a hlavně vetší produkci procesorů. Továrna má pro AMD zajistit dostatečnou výrobní kapacitu, která jí poslední dobou scházela.
V továrně začne ostrý výrobní proces začátkem příštího roku na 90nm, na 65nm se má přejít během roku 2007. A v roce 2008 by továrna měla chrlit 100 000 procesorů.

Zdroje: Tom´s Hardware, The Inquirer,

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz