Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Vzduchoprázdno u Intelu

aktualizováno 
Soustředí se Intel přespříliš na komerční úspěch Core i7? >> Počítač s Blu-ray za deset tisíc od Aceru >> nForce 730i jde opět do prodeje

Intel Leap ahead - Součást HW News

Vzduchoprázdno u Intelu
První polovina tohoto týdne se nesla v duchu uvolňování zajímavých informací pocházejících od společnosti Intel. Až na drobné výjimky se dají tyto zprávy považovat za špatné ne-li přímo tragické. Intel přiznal, že se s nVidií nedokázal dohodnout v oblasti SLI, nevidí prý žádný důvod pro vývoj jiných procesorů než Core i7 určených do osobních počítačů a ani zde nemá tak pevnou půdu pod nohama, jak původně tvrdil.

Oficiální loga Core i7

O procesorech Core i7 se toho již napsalo opravdu hodně a tak se pro připomenutí omezíme na to, že se bude jednat o čerstvě dokončená čtyřjádra postavená na pokročilé 45nm architektuře. Očekává se toho od nich opravdu hodně a samotný Intel ohlásil zvýšení užitečného výkonu oproti současné platformě Core více než o polovinu za použití stejné frekvence. Core i7 je také prvním stupněm v přechodu na používání fůzních čipů. Intel tak přidal poprvé jako přímou součást procesoru paměťový řadič a brzy chtěl integrovat do procesoru i grafické jádro, čímž by výrazně zkomplikoval nVidii situaci.

Intel CPU + GPU

Zástupci nVidie si ale zjevně žádné starosti dělat nemusí. Intel totiž v posledním plánu představeném minulý týden v tichosti odsunul počátek výroby procesorů s integrovaným grafickým jádrem na rok 2010. Současně tím nejspíš zažehnal všechny iluze o možném výkonu takto integrované grafiky. Zatímco pro hráče budou hned od počátku určena čtyřjádra, s podporou grafiky přijde kancelářské dvoujádro. Tento procesor Core i7 bude mít zkrátka pouze jedno jádro určené pro běžné výpočty a jedno jádro určené´pro grafiku. Vše bude poté zastřešovat 4MB společná vyrovnávací paměť. Přístup k operační paměti bude zajištěn za pomoci integrovaného řadiče a rozdělení sběrnice mezi grafiku a výpočty by mělo být podle serveru Fudzilla proměnné podle aktuálních potřeb. Vlastnosti grafického jádra zatím známy nejsou, je ale nanejvýš pravděpodobné, že bude vycházet z některé současné grafiky Intelu.

V honbě za co možná nejlepší komerční úspěšností Core i7 však Intel jakoby pozapomíná na své ostatní řady procesorů. VIA tak po dlouhé době sebrala Intelu jedno prvenství a to v oblasti procesorů Atom. Podařilo se jí totiž porazit jednojádrovou verzi tohoto procesoru se svým levnějším procesorem Nano. Zatímco ve společnosti VIA se slaví, Intel se k tomuto úspěchu staví skepticky. Po uvedení dvoujádrové verze prý nevidí žádný důvod zvyšovat frekvence Atomu nebo jej jinak upravovat. Do konce letošního roku se tak nových procesorů Intel Atom nedočkáme a na trhu tak zůstanou pouze Atom 230 a dvoujádrový Atom 330. Zástupci Intelu naznačili, že bychom se nemuseli nového Atomu dočkat ani v průběhu celého příštího roku.

VIA Isaiah

Šokující informace vyšly najevo také z reakcí na plánovanou technologii SLI2, která jak se nyní ukazuje, ponese spíše označení 3-way SLI. nVidia se již k vývoji tohoto zapojení grafických karet oficiálně přiznala a tak lze s jistotou říci, že se bude jednat o dvě klasické grafiky zapojené v SLI doplněné o třetí grafickou kartu určenou pro počítání fyziky. Ať už donutí nVidia zákazníky ke koupi třetí grafické karty jakkoliv, na pořadí dne je spíše podpora na základních deskách. Vzhledem k tomu, že toto nové zapojení bude k dispozici až poté, co dojde k vypuštění platformy Core i7, upínají se zraky opět k Intelu. Ten již (ne)dohodu mezi ním a nVidií uzavřel a nVidia je nyní odkázána na používání čipu nForce 200. Tento čip má dodat podporu SLI na základní desky postavené na čipsetech Intelu.

nVidia nForce 200

nVidia donedávna tvrdila, že se nejedná o velký problém a o podpoře SLI nemusí jednat přímo s Intelem, nýbrž bude stačit rozumná dohoda s výrobci základních desek. Ti by za drobný poplatek pak mohli implantovat podporu SLI přímo do BIOS. Zástupci Intelu však nyní otevřeli myšlenku, která nenechá patrně žádného zájemce o SLI klidným. Podpora SLI přes BIOS má mít prý mnohem nižší účinnost a bude ubírat kartám na výkonu. Zdálo by se, že používání čipu nForce 200 by tak mělo vést zpátky k plnému výkonu SLI, skutečnost je ale jiná. Podle zástupců Intelu by pro plnou podporu SLI totiž musely být na základní desce integrovány tyto čipy dva. Čip nForce 200 byl původně navržen pro specifikaci PCI Express 16x ve verzi 1. Moderní karty však používají verzi číslo 2, čímž mají k dispozici několik komunikačních linek navíc.


nForce 730i jde opět do prodeje
MSI připravuje pro uvedení na trh dvě nové základní desky. Tentokrát se nejedná o herní highend, ale o levné základní desky určené do malých domácích počítačů. Zajímavé jsou především proto, že za nízkou cenu přinášejí do malých počítačů podporu nnových procesorů Core 2. Desky jsou navíc založeny na kvalitním čipsetu nForce 730i od nVidie.

V nabídkách obchodů se tak během několika týdnů objeví základní desky označené jako MSI P7NGM Digital a P7NGM FID. Založeny jsou na shodném čipsetu, přesto nebudou mít úplně stejné vlastnosti. Verze FID se bude prodávat za lepší cenu, ovšem bude jí scházet podpora některých procesorů a poskytne nižší možnosti rozšíření. Obě desky také nejsou určeny pro uživatele, kteří uvažují o budoucím zapojením grafik SLI.

MSI

Základem je čipset nForce 730i, který se na našem trhu ještě ani neohřál. Charakteristická je pro něj dobrá podpora procesorů (FSB 1333MHz), pamětí (800MHz) i rozšiřovacích karet pracujících na referenčních kmitočtech a současně i grafické jádro. nVidia zde použila jádro označované jako GeForce 9300. Podle prvních odhadů na hry stačit nebude. Dokáže si sice přivlastnit velké množství operační paměti, pracovní frekvence a počet shaderů jsou však na mizerné úrovni. Výsledkem má být výkon odpovídající přibližně 1600bodům v 3DMark06. Výkon tak lze srovnat s nejlevnější DX10 grafickou kartou na trhu – GeForce 8400GS.

Z pohledu možností je zajímavější verze P7NGM Digital. Ta podporuje velkou část procesorů Core 2, limitní je pro ni však stabilita napájení procesoru. Podle oficiálních údajů tak dokáže pracovat v kombinaci s procesory, které mají spotřebu do 130 Wattů. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se takovéto zapojení někdy objevilo, může deska pracovat i v kombinaci se 45nm procesorem Core 2 Extreme taktovaným na 3GHz. Cena procesoru by přitom byla více než desetinásobná oproti ceně této desky.

MSI nForce 730i

Výběr procesorů, které je možno provozovat, je omezený především u modelu FID. Tato základní deska nemá právě nejlépe vyřešené napájení a podporuje procesory jen do příkonu 95Wattů. U dvoujader však nemůže nastat žádný problém a v případě nouze by bylo možné provozovat i pomalejší čtyřjádra.¨

Předpokládá se, že integrovaná grafika bude stačit jen malému počtu uživatelů. Desky jsou formátu microATX a tak je připraveno méně slotů pro rozšiřující karty. Grafiku je možné osadit i dedikovanou a to do jediného slotu PCI Express 16x ve verzi 2.0, pro ostatní karty jsou připraveny dva starší PCI a jeden slot PCI Express 1x. Paměťové moduly lze osadit u verze Digital ve čtyřech kusech, u FID pouze ve dvou.

3DMark Vantage - 2

Integrované příslušenství je spíše běžné. Na obou deskách tak nalezneme po šesti SATA řadičích, gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu a 9 USB portů. Na zadním headeru nalezneme dále PS2 porty a konektory grafiky v zastoupení VGA, DVI a HDMI. Integrace HDMI je však spíše formálního charakteru, protože použitý čipset nepodporuje technologii HD PureVideo.


Počítač s Blu-ray za deset tisíc od Aceru
Na internetu se objevily informace o tom, že Acer hodlá začít vyrábět novou řadu pracovních stanic určených do firem a domácností. Součástí této řady mají být i modely, které budou kombinovat vysoký výkon se zajímavou cenou. Acer poprvé zvolil kombinaci technologie Blu-ray, tříjádrových procesorů a velké operační paměti. Přímo k počítačům dodávat displeje sice tentokrát nebude, ale pokud pro případné zájemce má samozřejmě připraveno několik vlastních displejů stejné značky.

Opravdu zajímavým multimediálním počítačem pro domácnost tak může být například připravovaný model schovaný pod nic neříkajícím označením Acer AX3200-U3630A. Právě na tomto počítači totiž Acer ukazuje, jak lze spojit nízkou cenu se slušným hardwarovým vybavením. Způsob výběru komponent totiž spočívá ve volbě levnějších součástek, kterých je ale velké množství. Bez větších kompromisů se však ani zde neobešel.

Acer Aspire Desktop

Poté co se úspěšně podařilo přinutit některé uživatele k nákupu pamětí DDR3 pozvolna zlevňují moduly DDR2. Ve skutečném rozdílu výkonu pamětí není velký rozdíl a tak bylo pro Acer výhodné vybavit základní verzi tohoto počítače hned 4GB paměti DDR2. Podobná situace panuje i na poli pevných disků. Zde se výrobci snaží propagovat budoucí technologii SSD a staré magnetické disky se prodávají za přijatelné ceny ve stále vyšších kapacitách. V počítači se tak objeví pevný disk s kapacitou 640GB.

DDR3 a podpora ze strany AMD

Rozumný kompromis postoupil Acer v případě procesoru. Jelikož by měl počítač zapadnout spíše mezi mainstream, nelze očekávat žádná předražená čtyřjádra. Namísto toho se zaměřil Acer na procesory AMD, přesněji na Phenom X3. Tato tříjádra opět kombinují zajímavou cenu s vysokým výkonem. Z pohledu provozování současného softwaru jsou na tom jen o zlomek hůře než drahé čtyřjádrové procesory. Acer chce zákazníkům nabídnout počítač vybavený procesorem Phenom X3 8450, jehož jádra pracují na frekvenci 2,1GHz a využívají celkem 3,5MB vyrovnávací paměti. Velkoobchodní cena tohoto procesoru se pohybuje na hranici 1500Kč, samostatně jej lze pořídit od 2000Kč.

Phenom X3

Slabinou všech nových mainstreamových počítačů Acer bude bezesporu grafika. Zde se Acer spoléhá výhradně na integrovaná grafická jádra, což není úplně správné. V na běžné výpočty bezesporu výkonném AX3200-U3630A bude standardně obsažena pouze integrovaná GeForce 8200IGC. Zde se nemá o skutečném grafickém výkonu vůbec smysl bavit. Grafika je tak jen slabou oporou dodávané Blu-ray mechaniky a zabezpečuje plynulost přehrávaných médií v rozlišení 1080p.

Blu-ray RW

Dobrou zprávou je, že cena počítače bude velmi nízká. Soudě podle plánované ceny při uvedení, která byla vyčíslena na 680USD, se bude jednat o jedny z nejlevnějších značkových počítačů používajících Blu-ray. Zatím bohužel není jasné, jaké přesně bude Acer používat základní desky. Podle integrovaného jádra lze předpokládat, že to bude některý z nejlevnějších modelů a tak nebude možné dodatečně přidat žádnou verzi CrossFire nebo SLI. Jeden volný slot PCI Express 16x by však v počítači být přítomen rozhodně měl.Zdroje: Acer, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia, MSI, TGDaily, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net
Autor:


Témata: Acer, BIOS, Intel, software


Nejčtenější

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.