Killer Wireless-N 1102

Killer Wireless-N 1102

HW News: wi-fi konečně také pro hráče

  • 3
Bigfoot Networks uvádí podporu bezdrátové sítě s upřednostňováním herních paketů. MSI nabídne levnou desku se širokou možností rozšíření. Masivní chlazení pro fanoušky Asusu.

Wi-fi konečně stvořeno také pro hráče
Připojení do sítě prostřednictvím technologie wi-fi nepatří obvykle k těm, které bychom při on-line hraní upřednostňovali. Na vině jsou jednoznačně horší odezvy a také možná nestálost. Ani samotná rychlost moderního wi-fi nedokáže držet krok s drátovými sítěmi a fyzikální principy značně znemožňují tyto obtíže překonat. Přesto se najdou společnosti, které chtějí herní wi-fi technologii nabídnout.

Ať už se může zdát upřednostňování připojení přes wi-fi při hraní jakkoliv šílené, stojí za ním výrobce, který rozhodně ví, co dělá. Z laboratoří Bigfoot Networks tak vyráží do světa jedna z prvních wi-fi karet určených především pro hráče. Současným omezením hodlá čelit především inteligentním řízením paketů.¨

Killer Wireless-N 1102

Karta dostala označení Killer Wireless-N 1102 a pracuje v obou u nás standardně používaných bezlicenčních pásmech. Už základní specifikace prozrazují, že se zařadí k tomu nejlepšímu na trhu. Nabízí totiž podporu pro 2,4 GHz a 5 GHz a to v rámci wi-fi standardů 802.11a,b,g a n. Samozřejmostí je pak rozšířená podpora technologie MIMO.

Vrcholem možností karty je přenosová rychlost 300 Mb/s. Pokud jsou tvrzení zástupců společnosti Bigfoot pravdivá, poradí si karta také s přenosem na výrazně větší vzdálenosti, než je běžné. Osazený čip navíc disponuje lepšími možnostmi řízení spotřeby, a tak v případě dobrých podmínek uspoří i část energie.

Killer Wireless-N 1102

Klíčovou vlastností je ale bezesporu snížení latence při hraní. Zde ve spolupráci s ovladači karta rozlišuje pakety odesílané hrami a stahování na pozadí. Bigfoot se také zaměřuje na streamovaná multimédia. Na druhou stranu ale nelze od této technologie čekat úplné zázraky, protože současné stahování a on-line hraní klade značné nároky také na zařízení, se kterým wi-fi karta komunikuje.

Součástí ovladačů je aplikace, která v grafické podobě umožňuje snadno řídit datové toky. Použitelný by měl být také PC Monitor, což je utilita k ovládání výkonu a nastavení nejrůznějších moderních wi-fi zařízení. Ovladače jsou zatím největší slabinou tohoto řešení, protože je dostupná jen verze určená pro Windows 7. Uživatelé starších systémů nebo například distribucí Linuxu mají smůlu.

Killer Wireless-N 1102

Kartu Killer Wireless-N nabídne jako první ve svých noteboocích společnost Eurocom. Brzy by se však měla dostat do prodeje i samostatně. Bez zajímavosti není ani fyzické provedení. Jde totiž o kartu určenou do slotu miniPCI, má však jen poloviční velikost, než je obvyklé. Díky tomu by se neměla výrazně zhoršit cirkulace vzduchu v notebooku. Jen informace o prodejní ceně prozatím chybí.


MSI nabídne levnou desku se širokou možností rozšíření
Do kategorie levnějších základních desek zamíří v nejbližší době další novinka od MSI. Zástupci společnosti v tiskové zprávě oznámili, že má zaplnit vzniklou mezeru v jejich nabídce. Dočkáme se tak plnohodnotné základní desky v přijatelné kvalitě zpracování, která si však na nic nehraje.

Nová deska je určena pro procesory pasující do patice FM1, známé též jako platformu Llano. Vhodných desek je na trhu již celá řada, a tak si deska s označením A75A-G35 nebude hledat své místo lehce. Nabízí především kompromis ceny a možností. Pro přetaktování však vhodná nebude.

A75A-G35

Srdcem desky je čipset AMD A75. Ten se stal jedním z hlavních znaků platformy FM1, což způsobuje značnou podobnost desek bez rozlišení konkrétního výrobce. Integrované příslušenství si drží patřičnou úroveň, nenabízí ale takřka žádné speciality. Spolehnout se tak můžeme na slušnou podporu integrované grafiky, rychlé USB 3.0 a osvědčenou kombinaci HD zvukové karty a gigabitového ethernetu. Podporováno je šest zařízení SATA s propustností 6 Gb/s.

Pro rozšiřovací karty je připravena bohatá kombinace slotů. Na desce lze použít trojici PCI Express 1x a dva klasické sloty PCI. Nejen pro grafické karty jsou pak připraveny dva sloty PCI Express 16x. Kvůli povaze čipsetu a použitých procesorů, však jeden z nich pracuje jen v režimu 4x. Podporováno je zapojení grafických karet do CrossFire i SLI, přesto je díky užší podpoře sběrnice tato deska vhodná spíše pro jednu dedikovanou grafickou kartu.

A75A-G35

Se svou kvalitou zpracování se MSI A75A-G35 může směle zařadit do kategorie nadprůměrných desek. Osazené součástky jsou vybrány vhodně s ohledem na životnost a schopnost pracovat při relativně vysokých teplotách. Zato po stránce designu v MSI nic náročného nevymýšleli a v tomto ohledu si deska opravdu nedělá velké ambice zaujmout.

V zásadě lze na A75A-G35 najít dvě slabiny. Tou první je bezesporu napájení, které má tentokrát jen čtyři stabilizované větve. I přes zajímavou technologii napájení nejde o robustní záležitost. Slabším místem je osazení pouze dvou slotů pro RAM paměti. V době 64bitových operačních systémů to může znamenat potíž při postupném rozšiřování.

Deska tak bude vhodná především pro toho, kdo očekává relativně velkou životnost a používá počítač k mnoha rozmanitým úkonům. Díky rozšiřovacím slotům se pak tato deska může hodit zejména při upgradu dobře vybaveného staršího PC. Očekávaná prodejní cena by neměla přesáhnout 2600 korun.


Masivní chlazení pro fanoušky Asusu
Logo společnosti Prolimatech se na našem trhu vyskytuje na řadě zajímavých chladičů. Mnohdy jde o takřka šílené konstrukce, které jsou ale velmi efektivní. Nejde přitom jen o odvod tepla z procesoru. Vyskytují se také celé sety, které na své zajímavosti rozhodně neztrácejí.

Prolimatech

Ve stejném duchu se nese i poslední produkt od této společnosti, jež navazuje na tradiční řadu chladičů Megahalems. V obchodech jej nalezneme pod označením Camouflage a jeho oficiální vypuštění proběhlo na samém začátku července. Na své si tentokrát přijdou výhradně příznivci základních desek od Asusteku. Novinka bude sloužit jako líbivý doplněk k deskám ze série Sabertooth.

V rámci Camouflage nabízí Prolimatech černý kryt základní desky a poměrně robustní pasivní chlazení procesoru. Celá koncepce je navržena tak, aby při normálním provozu počítače nebyl potřeba jediný ventilátor. Jádro chladiče a dosedací plocha je měděná, rozměrné žebrování je však z hliníku. Důvodem je bezesporu cena, která by se v celoměděném provedení stala neúnosnou. Spojovací heatpipe jsou pak potaženy niklem.

Prolimatech

Přestože oficiální informace Camouflage nerozlišují jako dva rozdílné produkty, budou se vyskytovat dvě na první pohled rozdílné varianty. Ty se liší axiálním nebo radiální uložením části chladící plochy. Důvod je přitom prostý, jelikož jsou určeny pro rozdílný typ skříní.

Prolimatech

Přestože společnost Prolimatech již nové chlazení vypustila do prodeje, nelze jej zatím u nás koupit. Nejasná tak zůstává především cena, se kterou se objeví. Smysl čekat na tento nebo podobný produkt má především v případě, že Vám záleží na tom, jak vypadá počítač zevnitř. Po stránce účinnosti chlazení nejde o nic výjimečného.


Zdroje: Bigfoot Networks, Dailytech, Digitimes, Hexus, MSI, TechPowerUp, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Linux, Notebook