Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Windows XP se budou prodávat za 15 dolarů

aktualizováno 
Microsoft ovládne trh s netbooky >> Stereoskopická televize v tenkém provedení >> Intel nabízí dvě WiMax síťové karty do notebooků

Windows XP se zdála být věčná. | foto: Windows

Windows XP se bude prodávat za 15 dolarů
Úspěšnost počítačové platformy PC je s operačními systémy Microsoftu provázána již od jejího počátku. Ačkoliv máme už dlouho možnost šáhnout po některé z distribucí Linuxu, z pohodlí Windows se chce málokomu. Především začátečníci nejsou obvykle ochotni Linux akceptovat, což jasně potvrdilo fiasko s netbooky. Lidé příliš často po jejich nákupu počítač vrátili s tím, že na nich není nainstalován jejich oblíbený operační systém Windows a nemohou spouštět programy na které jsou zvyklí. Ač se může zdát situace jakkoliv absurdní, rozhodně se nejedná o ojedinělé případy.

MSI Wind - počítač na kterém jsme vyzkoušeli XP, Vistu i 7 beta

Malé notebooky prodává spíše než hardwarové vybavení a operační systém jejich cena. Ta byla až do nynějška důvodem, proč se výrobci snažili prodávat počítače výhradně s Linuxem. Microsoft však správně vytušil příležitost a nastalou krizi hodlá vyřešit masovou distribucí Windows XP. Výrobci na tuto hru očividně přistoupili a podle deníku Dailytech bude nyní až 96% všech netbooků prodáváno s Windows. Distribuce operačního systému ale cenou své licence zatím tyto počítače prodražuje.

Microsoft na rychlost WinXP vlastně sám upozorňuje již při instalaci

Microsoft tak sáhne k nevídanému kroku a v souvislosti s přípravou na Windows 7 zlevní OEM verzi Windows XP dodávanou k netbookům. Sleva bude velmi razantní a za plnohodnotný operační systém se bude k pořizovací ceně netbooku připlácet jen zhruba 350Kč. Je jasné, že Microsoft si tím zajistí téměř dokonalou odezvu od zákazníků, kteří hned po nákupu nepřijdou domů a nebudou měnit Linux za nelegální verzi Windows. Za tuto sumu bude totiž systém dostupný opravdu pro každého.

Nad tím, jak dlouho tato akce potrvá, však visí mnoho otazníků. Plánovaná cena 15 dolarů za licenci by totiž značně ohrožovala příchod novějších verzí Windows. Především se jedná o distribuce Vista Starter a připravované Windows 7 Starter. Za Vistu Starter se totiž platí dnes  přesně dvojnásobek, tedy 30USD. Narozdíl od Windows XP se však nejedná o plnohodnotně použitelný operační systém, ale umožňuje spouštět jen tři aplikace současně. Stejně budou řešena i Windows 7 Starter a o nějakých slevách v tomto ohledu se zatím nemluví.

Windows XP při nečinnosti vytíží procesor Atom maximálně na 4%

Je však také možné, že Microsoft již nad Windows Vista Starter zlomil hůl a soustředí se výhradně na dotažení Windows 7. S Vistou totiž běží netbooky slabších konfigurací obvykle velmi špatně a o nějakém uživatelském komfortu tak nelze hovořit. Z dosavadních pozorování vývoje Windows 7 lze usoudit, že nový systém bude přistupovat k prostředkům počítače střízlivěji.

XP SP3 instalace

A jak dlouho že s námi XPéčka vlastně zůstanou? Ještě před dvěma lety se tvrdilo, že v roce 2009 bude jejich podpora ukončena. Díky netbookům a nettopům však získal tento operační systém opět na významu. Nejzazší plány hovoří o stažení v roce 2011, pravděpodobně se tak stane ale dříve. Windows XP totiž hodně těží ze současné oblíbenosti procesorů Atom. V okamžiku, kdy se podaří posunout tyto procesory na 32nm a citelně jim vzroste výkon, budou Windows XP k ničemu.

WiMax téměř pro každého
Intel představil na začátku tohoto týdne novou síťovou kartu, která má konečně přiblížit technologii WiMax na uživatelskou úroveň. O používání připojení do bezdrátových sítí WiMax hovořili zástupci Intelu již v době, kdy se objevila nová platforma notebooků Centrino 2. WiMax měl být jejím hlavním přínosem mezi bezdrátové technologie a Intel chtěl jednoznačně pokračovat ve šlépějích původního Centrina. Logo Intel Centrino totiž stanovilo do té doby příplatkovou WiFi kartu jako povinný standard každého notebooku s certifikátem.

Profesionální WiMax karta

V případě rozšiřování WiMaxu však narazil Intel na problém. V době vypuštění Centrino 2 již sice tato technologie úspěšně fungovala, využití v nekomerční sféře ale nebylo. Mohla za to především licenční politika, která blokuje většinu vysílacích pásem. Bezdrátový signál nebyl původně šířen na 2,4GHz ani 5,7GHz a za používání WiMaxu se tvrdě platilo. Velkou překážkou je také skutečnost, že jednotlivé země na světě nemají přesně sladěné zákony o tom, která pásma lze zdarma nekomerčně využívat a která nikoliv.

Složitá cesta k WiMaxu ale rozhodně stojí za výsledek. Dosah použitelného signálu se totiž zvětší oproti WiFi z několika málo kilometrů k desítkám. S výkonnější WiMax stanicí funguje tato technologie bezpečně až na 70km. U notebooků se počítá zpočátku s dosahem okolo 10km, ale i to není ve srovnání s interními WiFi vůbec špatná hodnota. Dávno jsou také pryč doby, kdy WiMax potřeboval přímou viditelnost. Zlepšila se i odolnost vůči rušení. WiMax karty si navíc dobře poradí ve srovnání s WiFi s různými odrazy signálu, přičemž je dokáží využít ke zrychlení přenosu. Zpočátku ale ani zde nelze očekávat zázraky a stahovat data bude možné rychlostmi pod 20MB/s. Rychlost vysílaných dat pak bude přímo závislá na schopnostech použité síťové karty.

Dosah 802.11n

Intel zatím nabízí pro nekomerční použití dvojici síťových karet, které nesou označení WiMax/WiFi Link 5350 a 5150. Jedná se o kombokarty, které obsahují i klasický čip pro příjem WiFi signálu. Jejich specifikace dávají přitom najevo současné možnosti WiMaxu v noteboocích. Dosah bude slušný, vše je ale za cenu nižších rychlostí. Výkonná vysílací vysílací stanice WiMaxu by se totiž do notebooků nevešla a ani její spotřeba by nesplňovala požadavky na mobilitu.

Wimax síťová karta od Intelu

Z materiálů, které snadno nalezneme mezi manuály Intelu, tak vyplývá, že maximální rychlost příjmu dat je s novými síťovými kartami 13Mb/s (skutečně Megabitů, tedy 1,6MB/s). Priorita na co nejnižší spotřebě energie však ještě více omezuje rychlost vysílání dat. Ta bude maximálně 3Mb/s. Obě síťové karty přitom budou spolupracovat se zařízeními standardu 802.11n. Současná podpora běžného WiFi je zde tedy opravdu na místě a pokud to vzdálenost umožní, bude výhodnější u klasického WiFi zůstat.

Z pohledu uživatele bude použití WiMax stejně jednoduché, jako je používání WiFi. Intel připravil jednoduchého konfiguračního průvodce, který umožní vyhledání dostupných sítí a připojení do nich. V ČR tyto karty ale zatím nebude nejspíše možné legálně používat. Karta totiž pracuje jen s pásmy těsně nad 2,5GHz, která jsou chráněna rozdělením licencí od Českého Telekomunikačního úřadu. Na majitele, který by si postavil bez oprávnění na 2,5GHz WiMaxu síť, by totiž mohla čekat finančně velmi náročná pokuta.

Rozdělení frekvenčních pásem

Současnost WiMaxu v Česku není úplně bez chyby. Zatímco licencovaná pásma jsou prakticky rozebrána, jediné použitelné pásmo na 5GHz je používáno pro WiFi. Současný provoz WiMaxu i WiFi se vzájemně nevylučuje, nicméně na jeho nekomerční rozšíření si ještě počkáme. Licencovaná pásma mají pronajata nejčastěji mobilní operátoři, o budoucích plánech s WiMaxem však většinou neinformují a z jejich strany se jej tedy v brzké době nedočkáme.

Stereoskopická televize v tenkém provedení
Svůj poslední OLED displej předvedla v závěru minulého týdne společnost Sony. Stalo se tak na přehlídce Display 2009, která se koná pravidelně v Japonsku. Nový displej od Sony nepřináší jen perfektní obraz, tentokrát se snaží totiž simulovat i 3D efekt.

Sony na svém displeji používá 21“ OLED panel, který pracuje v nativním rozlišení 1366x768 pixelů. Zarážející je především jeho kontrast, který Sony označila hodnotou 1000000:1. Tato hodnota je v reálu jen těžko dosažitelná. To vše je podtrženo tloušťkou panelu, který má jen 1,4mm. Prototyp televizoru vybaveného tímto typem displeje má pak tloušťku mírně pod 1cm. Ve vývoji je prý dokonce OLED panel s tloušťkou 0,3mm.

Sony Bravia ZX1 - boční pohled

Nový televizor se má brzy objevit v řadě BRAVIA W5. Sony prezentovala na přehlídce technologii Integral Imaging 3D, která umožňuje přepnout displej do stereoskopického zobrazení. Jedná se vlastně o posunutí barevnosti pro každé oko, podobným způsobem, jako se tomu děje v 3D kině. Bez speciálních brýlí, které by se měly v budoucnu běžně k televizorům dodávat, se ale neobejdeme.

Stereoskopická televize

Rozdíl mezi 3D filmem v kině a na obrazovkách od Sony bude především v kvalitě zobrazení. Výhodou relativně malých televizorů je skutečnost, že dokáží zobrazovat velmi přesně a také změny v koncepci lze udělat i těsně před zahájením výroby. Zatímco velká kina technologicky zastarávají, výrobci přicházejí se stále lepšími filtry. Sony a kupříkladu také NEC v Japonsku prezentovali 3D filtry, které rozdělují jednotlivé obrazové kanály určené pravému a levému oku jen s minimální ztrátou barevnosti a ostrosti obrazu.

Pokroky pomalu přicházejí i v oblasti spotřeby. Od doby, co se OLED začalo na televizích používat, klesla podle Sony spotřeba o celých 40%. Výrobci se soustředí také na spotřebu v klidovém režimu, která je dnes již prakticky nulová a v pohotovosti drží přístroje nabité kondenzátory.

Zdroje: AMD, CDR-info, Dailytech, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, Sony, The Inquirer, Wikipedia, Xbitlabs &  ZD Net

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.