Windows XP se zdála být věčná.

Windows XP se zdála být věčná. | foto: Windows

HW News: XPéčka přežijí Vistu

  • 61
Jsou Windows XP věčná? Rok 2009 přežijí s jistotou >> Mizerný výkon se spoustou paměti – i takové jsou chystané Radeony >> DDR3 jen pro high-end

XPéčka přežijí Vistu
Rok 2009 měl být původně tím posledním, ve kterém jsme se měli oficiálně setkat s Windows XP. Podle posledních informací od Intelu a Microsoftu se však plánovaný odchod od tohoto operačního systému nekoná a XPéčka budou v nových počítačích minimálně do konce roku 2010.

Microsoft na rychlost WinXP vlastně sám upozorňuje již při instalaci

Za neustálým odkládáním ukončení prodeje Windows XP jsou i tentokrát ryze praktické důvody. Novější operační systém Microsoftu, Windows Vista, klade totiž příliš vysoké nároky na hardware některých počítačů. Problémy mají především netbooky, nettopy a v zásadě všechny počítače postavené na platformě Intel Atom. Tato platforma prochází bouřlivým vývojem a je možné, že jako první přejde na doposud nedosažitelnou 40nm technologii. Dohoda s Microsoftem ze strany Intelu tudíž nebyla složitá a je výhodná pro obě strany.

MSI Wind - počítač na kterém jsme vyzkoušeli XP, Vistu i 7 beta

Přestože hlavním záměrem pro další pokračování v prodeji Windows XP je podpora netbooků, nebude se zřejmě jednat o jedinou variantu operačního systému pro slabší počítače od Microsoftu. Podle informací, které přinesl server Fudzilla, začínají vývojáři uvažovat o vydání speciální verze Windows 7, která by byla pro potřeby netbooků přizpůsobena. Jednalo by se o podobný operační systém, jakým je dnes Windows Vista Starter.

Windows XP při nečinnosti vytíží procesor Atom maximálně na 4%

Do Windows 7 vkládají naděje také mnozí vývojáři her a programů. Windows Vista pro mnohé z nich nikdy neznamenaly operační systém, který by zajišťoval úspěch vyprodukovaného softwaru. Snaha Microsoftu odpovědět na oprávněné výhrady vůči Vistě a především první testy ale ukázaly potenciál, který se ve Windows 7 ukrývá.

Ve světovém tisku se často můžeme o Windows 7 dočíst, že svou rychlostí překonají Windows XP. Pokud jste ale úspěšné vyzkoušeli uvolněnou betaverzi, zřejmě jste také došli k závěru, že na průměrném počítači není mezi rychlostí Windows XP a Windows 7 při práci patrnější rozdíl. Nejhůře vychází z tohoto porovnání skutečně Windows Vista, což je dobře pozorovatelné především na slabších počítačích.

Vista dokáže při nečinnosti výtížit procesor Atom pŕes 10%

Dobrou zprávou je také, že Microsoft bude Vistu zdarma měnit za Windows 7, ovšem jen za přesně daných podmínek, kterými projde jen málo uživatelů. Pokud plánujete kupovat buďto samotný počítač nebo samostatný operační systém, bude v následujících měsících dobré sledovat informace na stránkách Microsoftu. Přechod na Windows 7 zdarma bude totiž podmíněn nákupem Windows Vista od verze Home Premium výše. Důležité bude datum zakoupení licence, které bude později stanovovat, zda máte na upgrade nárok.

Windows 7 beta si vyžádají při nečinnosti jen 1 nebo 2% z výkonu Atomu

Cena Windows 7 po uvedení na trh není známa. Lze ale logicky očekávat, že bude tou dobou o něco vyšší než cena za licenci Windows Vista. Při vhodném načasování zde vznikne prostor pro způsob, jak se dostat k legálnímu operačnímu systému o něco levněji.

Koupit Windows Vista s následným upgradem zdarma bude možné až těsně před definitivním vypuštěním Windows 7. Vypuštění anglické verze můžeme podle současného vývoje očekávat na přelomu srpna a září letošního roku. Všeobecné předpoklady také hovoří o tom, že zájem o Windows Vista bude poté zcela minimální.


DDR3 nebudou pro každého ani v roce 2009
Informace a odhady, které poskytují zástupci společností, které se velkou měrou podílejí na určování směru vývoje počítačů, začínají nabírat opět na zajímavosti. Ještě před několika měsíci se uvažovalo, že jasným favoritem operačních pamětí pro letošní rok budou moduly DDR3. Jejich cena spadla více než o tři čtvrtiny oproti cenám při uvedení. Světová ekonomická krize je však pro většinu výrobců opravdovým strašákem a tak se chystaný boom a nákupní horečka zaměřená na paměti DDR3 zřejmě konat nebude.

Vývoj ve všech odvětvích počítačového hardwaru začíná být problematický a oproti minulým letům se téměř zastavil. Tuto situaci můžeme dobře pozorovat právě na operačních pamětech. V loňském roce se podařilo Intelu přinést rychlé procesory Core i7 s integrovaným řadičem DDR3 a stranou nezůstala ani AMD se svou řadou procesorů Phenom II.

Phenom

Nové procesory podporující paměti DDR3 přinášejí především velmi slušný výkon pro herní počítačové sestavy. Nepřekonatelným problémem se ale stává jejich cena, která v případě čtyřjádrových Phenomů II u nás může začínat na 6000Kč. U procesorů Core i7 začíná dnes cena ještě o pětistovku výše. Zákazníků si tyto řady procesorů nenajdou mnoho dokonce ani mezi počítačovými hráči a rozhodně se nejedná o nikterak masový prodej. Kdo by však čekal, že AMD nebo Intel zlevní, hluboce by se pletl.

Víceprocesorový systém architektury Core i7

Zástupci Intelu se již před časem nechali slyšet, že procesory Core i7 budou po celou svou prodejní dobu výhradně záležitostí high-end počítačů. U AMD je na slevy zase příliš brzy, protože řada procesorů Phenom II na pultech obchodů fyzicky ještě není. Pro rychlé rozšíření DDR3 nevypadají slibně ani informace týkající se chystaných procesorů Core i5. Ty by měly být k dispozici nejdříve v září a nenabídnou velkou škálu modelů s odlišným výkonem.

Pořídit si herní počítač vybavený pamětmi DDR3 za rozumnou cenu, tak bude nadále problém. Jediným schůdným a nutno říci i levným prostředkem jak toho dosáhnout, bude využívání platforem Intelu, které nemají integrován řadič pamětí (tedy Core Duo). K procesoru se zkrátka dokoupí jen vhodná základní deska, jejíž čipset bude moduly DDR3 podporovat. Toto řešení může být levné a v případě dvoujádrového procesoru nemusí vyjít na více než na 4000Kč.

OCZ DDR3 2GHz 4GB RAM

Používání DDR3 namísto staršího typu pamětí DDR2 nemusí být ale vždy tou správnou cestou ke zvýšení výkonu. Zatímco u procesorů Core i7 se jedná o nutnost, u Core Duo máte vždy možnost volby podle použité základní desky. Nárůst výkonu se u DDR3 vůči DDR2 pohybuje jen v řádech jednotek procent, u nejlevnějších modulů bychom se dokonce mohli pohybovat i v záporných číslech.

Síla DDR3 a procesorů bez integrovaného paměťového řadiče, se tak nejvíce projeví v kombinaci s prémiovými paměťovými kity. Neintegrovaný řadič je většinou mnohem méně náchylný na taktování. Přesto kdo bude chtít v letošním roce ušetřit a neztratit mnoho výkonu, měl by i nadále sáhnout po operačních pamětech DDR2.


Mizerný výkon se spoustou paměti – i takové jsou chystané Radeony
Velkou past na zákazníky začíná připravovat AMD. Na své grafiky přidává stále více paměti. Na tom by nebylo nic tak špatného, ovšem pokud by se nezačaly objevovat grafické karty, které takto velkou paměť nevyužijí. Původně totiž nebyly určeny na hry, přesto však mají hráče přilákat.

Vše začalo poměrně nevinně. Při dokončení vývoje nové herní grafické karty je většinou nejdřív uvolněna do prodeje její 512MB verze a pokud se karta uchytí, následuje brzy i dražší verze s 1GB paměti. Paměť je potřeba při hraní především pro ukládání grafických textur a 1GB stačí na všechny byť nejnáročnější současné herní tituly. Dostatek paměti ještě ale nezaručuje, že bude grafika na herní titul dostatečné výkonná. Radeon HD 4870 s 1GB paměti je příkladem úspěšné grafické karty, která dokáže nabídnout dostatek paměti i skvělý výkon na hry. Ne každá karta ale musí být takto vyvážená.

Radeon HD4550 a GeForce 9400GT- dnešní lowend

AMD totiž na druhou stranu nabízí i celou řadu výkonem podprůměrných karet, které se prodávají s 512MB paměti. Samotná paměť je u těchto grafik levnější a na nižší úrovni, protože se jedná většinou o čipy typu GDDR2 nebo GDDR3. Situace se ale začíná měnit. Především cena čipů GDDR2 se začíná blížit nule a jejich výkon pro hry je velmi špatný. Poslední plány AMD ale hovoří jasně – budou se prodávat kancelářské grafiky s 1GB paměti.

Radeon HD4350 - karta která se na hry opravdu nehodí

Během února by se tak na trhu měla objevit levné 1GB grafické karty vycházející z řady HD4550 a HD4350. Obě karty budou mít přitom mizerný výkon ve hrách, jelikož mají malý počet stream procesorů. Velká paměť nebude mít na výsledném výkonu téměř žádný podíl, protože bude ke grafickému jádru připojena prostřednictvím úzké paměťové sběrnice.

V zájmu hráčů, kteří chtějí velké množství grafické paměti a současně nechtějí utrácet, by tak měl být spíše Radeon HD4650. Jádro této karty běží na 500MHz a obsahuje 320 stream procesorů. Paměť karty budou tvořit moduly GDDR2 taktované na 500MHz. Příjemná je především cena, která by se brzy měla ustálit na 1500Kč. První odhady ale hovoří o rozdílu výkonu mezi 512MB a 1GB verzí jen okolo 10%.



Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, Intel, OCZ, The Inquirer & Xbitlabs