HW News: začíná velká bitva procesorů Intelu a AMD

aktualizováno 
Revoluční procesory AMD a Intelu jsou za dveřmi, kdo vyhraje? *** GeForce 8800GT nebude jen tak nahrazena *** Dvě nové grafiky ATI příští týden
HW Minutky

HW Minutky

15 Penrynů, jeden pro domácnost
Tento týden v úterý provedl Intel oficiální uvedení 45nm procesorů Penryn na světový trh. V souvislosti s tím je nabízeno 15 nových procesorů.

Jen jeden z nich je však určen pro běžné uživatele, jelikož patnáct procesorů se zařadí do řady Intel Xeon. 45nm řada má nahradit doposud velmi oblíbené procesory postavené na jádru Conroe. Pro běžné uživatele tak bude dostupný procesor Core 2 Extreme QX9650. Informace o něm pronikly do médií již dávno a tak není žádným tajemstvím, že běží na frekvenci 3000 MHz a jako všechny procesory Extreme podporuje Hyper Threading. Přechod z jádra Conroe znamená také možnost osazení větší vyrovnávací pamětí.

Současné jádro Conroe totiž umělo pracovat maximálně s 4MB L2 cache. 45nm architektura však v základu poskytuje hned 6MB. Kromě Core 2 Extreme nemůžeme nechat stranou ani Xeony. Cena za nejlevnější by se měla pohybovat kolem 3500Kč a díky tomu budou dokonce levnější než obdobný procesor Core 2 Extreme. Všechny nové procesory budou mít rozšířenou instrukční sadu SSE4. Ta opět zvyšuje schopnost procesorů pracovat s multimédii, ovšem tentokrát v trochu jiném měřítku. Nové instrukce by měly být v budoucnu využívány především při "farmovém" renderingu a pro normálního smrtelníka ještě několik let žádnou významnou výhodou nebudou.

Core 2 Extreme

Po oficiálním uvedení by se zdálo, že nástupu 45nm procesorů nestojí už nic v cestě. Opak je ale pravdou a po konzultaci s pracovníky některých velkých českých e-shopů vyplynulo na povrch, že procesorů se u nás nedočkáme dříve než o Vánocích. Příliš dobře to nevypadá ani s dodávkami ze zahraničí, kde e-shopy hlásí nedostupnost, případně falešnou dostupnost. Předběžná cena QX9650 na našem trhu pro koncového zákazníka je navíc odhadována na 22 000Kč a více.

Phenom jde po ceně
Ačkoliv procesory Phenom ještě na trhu nejsou, redaktorům časopisu HKEPC a The Inquirer se podařilo vypůjčit od AMD první tři hotové procesory, které budou světu představeny až příští týden.

Všechny uvedené procesory AMD budou čtyřjádra s označením hodně podobným, které se dříve používalo pro grafické karty. Jednotlivé modely Phenomů totiž budou tvořit řadu 9500, 9600 a 9700. Jako nejvýkonnější procesor bude samozřejmě nabízen Phenom 9700 s taktem jader na 2,4GHz. Stejně jako Intel, i AMD tvrdí, že zvětšila vyrovnávací paměť. Bohužel o kolik MB se to skutečně podařilo, se nikde oficiálně nedozvíme. Jak se již v případě AMD stalo zvykem, cena by měla být příznivější než u Intelu a u modelu Phenom 9700 se bude pohybovat kolem 6000Kč. O něco levnější pak budou ještě modely 9600 a 9500, které poběží na jen o málo nižší frekvenci 2,3GHz a 2,2GHz.

AMD Opteron 65nm

Již jen podle frekvencí je jasné, že Phenomy budou oproti Penrynům mírně zaostávat. Zarážející je ale tvrzení serveru The Inquirer, který tvrdí, že Phenom 9700 je slabší než průměrný procesor Intel založený na jádru Yorkfield. The Inquirer tak usoudil podle vlastních testů procesoru. Zatím je však těžké říci, nakolik je tento předčasný test objektivní. Všechny procesory Phenom budou vybaveny vyrovnávací pamětí třetí úrovně a technologií Hyper Transport 3.0, která poslouží pro rychlejší komunikaci po systémové sběrnici. Jelikož jsou procesory postaveny na starší 65nm technologii, mají také vyšší spotřebu. Ta se má pohybovat přes 100W TDP.

Kam kráčí nVidia?
Zástupci společnosti nVidia konečně promluvili oficiálně o možnosti nasadit do jednoho počítače trojici grafických karet, které budou fungovat v kooperativním režimu SLI. Současně s tím však nVidia vypustila i informace o směru, kterým se bude v příštím roce ubírat.

Podle prohlášení generálního ředitele na středeční tiskové konferenci se nyní nVidia zaměřila výhradně na vývoj Triple SLI. Současně se nepouští do žádného dalšího výzkumu, který by si kladl za cíl přinést na trh high-end grafickou kartu. Tento trend by měl trvat zhruba do poloviny příštího roku, kdy bude vlajkovou lodí nVidie po celou dobu GeForce 8800GT. Karta s 600MHz taktem jádra a 1800MHz pamětí GGDR3 se má stát základem, který zkombinuje rozumný výkon s ještě vcelku přijatelnou cenou. Záměrem nVidie je, aby si každý hráč koupil právě tuto kartu.

Rozdíly ve výkonu totiž nebude rozlišovat rychlost GPU nebo pamětí, ale počet grafických karet. V nabídce tedy kromě jediné karty budeme mít zapojení SLI, Triple SLI a pro opravdu náročné hráče Quad SLI. Pokud vezmeme v úvahu, že po příchodu Triple SLI má stát průměrná GeForce 8800 GT okolo 5000Kč, zjistíme za pomoci jednoduchých kupeckých počtů, že za jakoukoliv variantu SLI zaplatíme nejméně 10000Kč. Nějaké výraznější zlevnění se většinou nekoná až do doby příchodu rychlejších grafických karet. Ten se ale nemusí konat ani v druhém pololetí roku 2008. Podle slov generálního ředitele GeForce 8800GT bude i v této době více než konkurovat kartám ATI. Další karta se tedy zatím ani neplánuje.

GeForce 8800GT

A co na to AMD? O GeForce 8800GT se příliš nevyjadřuje. Každopádně je jasné, že ani její nejlepší karty zatím na 8800GT nemají. Všechny high-end letošní trumfy pod značkou ATI již byly vyneseny, zbývá však dodat, že na rozdíl od nVidie, ATI chystá novou rychlou kartu i na příští rok. Na druhou stranu nic nebrání nVidii vyvíjet grafiku v tichosti, ačkoliv tvrdí opak.

Letem světem:
Sérii „zelených“ pevných disků připravila společnost Western Digital. Pomocí vhodné kombinace technologií se podařilo vyvinout pevné disky s o 35% nižší spotřebou. WD u nich použil inteligentní systém řízení otáček, který navíc disk stabilizuje a vydává tak menší hluk. Dostupné kapacity jsou 500GT, 750GB a 1000GB v klasické ceně od 3000Kč.

Příští týden se na světovém trhu objeví dvojice nových grafických karet společnosti AMD, které patří do řady Radeon HD 3800. Vše podstatné již bylo odhaleno a žádná větší překvapení se tedy neočekávají. O těchto kartách se můžete více dočíst v HW News z 8. 11. 2007 a v infoletáku AMD dole pod článkem.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia,The Inquirer &  Xbitlabs

Témata: Hluk, Intel

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví, když máte na výběr?

Assassin's Creed Odyssey

V mnoha hrách nejsou hlavní hrdina nebo hrdinka dány. Pokud máte na výběr, hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví?

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Najdete na iDNES.cz