Quad SLI nebude

Quad SLI nebude - HW News

HW News: Žádné další čipsety od nVidie!

  • 372
nVidia končí s výrobou čipsetů. Quad SLI už nebude! >> Herní notebook za zajímavé peníze od Toshiby >> Přetaktovaný Radeon HD4780 porazí GeForce GTX 280

Žádné další čipsety od nVidie!
Nejednomu fanouškovi nVidie minulý týden zatrnulo. Zástupci nVidie totiž přišli s definitivním rozhodnutím, a to že pod značkou této společnosti již nebude vyroben jediný čipset. Na čipsety nVidie je přitom vázána podpora dalšího výrobního odvětví této společnosti - grafických karet. Jedná se tedy o naprostý konec dvou grafických karet pod značkou nVidia v jednom počítači?

Celý problém začal již poměrně dávno. Na jeho počátku byla neshoda v oblasti patentů a používání technologií mezi nVidií a největším výrobcem procesorů, Intelem. Pokud by nedošlo k vyřešení situace do konce letošního roku, znamenalo by to, že čipsety nVidia přestanou být kompatibilní s procesory Intelu. Rozsáhlá řada čipsetů nVidia nForce tvoří zároveň podporu pro grafické karty nVidie a to v zapojení dvou, tří nebo dokonce čtyř karet. Bez nForce je pokročilé zapojení SLI zkrátka nemyslitelné. Před měsícem to již konečně vypadalo, že se situace uklidnila a nVidia přišla s tvrzením, že vše je zachráněno. K dispozici měl být čip označovaný jako nForce 200, který bude doplňovat čipsety Intelu o kompatibilitu s SLI.

Quad SLI

Tím se však krize nevyřešila a nVidia zůstala zcela připravena o možnost vyvíjet čipsety pro procesory Intel. Právě ty ale tvořily velkou část zisku společnosti a výroba čipsetů pro procesory AMD se ukázala jako neperspektivní. AMD vyrábí podle analytiků serveru Xbitlabs pouze 20% světové produkce procesorů. Pro dva výrobce je prý taková část trhu příliš malá a tak nemá nVidia vlastně vůbec na výběr. Znamená to, že výroba všech čipsetů nVidia nForce končí a s ní také jakékoliv plány na další technologie SLI. Zástupci nVidie nedávno potvrdili, že přes čip nForce 200 cesta ke Quad SLI nepovede a tak se zapojení čtyř grafických karet nVidia nejspíš již nikdy nedočkáme.

Tri-way SLI

Samotná nVidia se k odchodu od výroby čipsetů vyjadřovat již nechce. Za vše ale mluví kroky výrobců základních desek. Zatímco v průběhu minulého týdne se ještě ve velkém vyráběly základní desky postavené na čipsetech nForce780i a nForce790i, na začátku týdne dalšího se výrobní linky nerozjely. K velkému překvapení byly tyto desky staženy během několika hodin i z poutačů na webových stránkách výrobců. Mezi prvními výrobci, kteří se k tomuto kroku odhodlali, jsou Gigabyte, Foxconn a DFI.

Gigabyte ruší nForce 790i

Žádného stahování základních desek z obchodů se ale prý bát nemusíme. Ačkoliv se výrobcům zdá vývoj v tomto směru neperspektivní, rozhodně chtějí základní desky prodat. Novější čipsety nVidie se totiž vyznačují vysokým výkonem a dobrými možnostmi. U některých modelů se ovšem objevují neduhy v podobě ztrát dat nebo stability.

nVidia nForce 790i

Grafické karty nVidie však zůstanou i nadále v kurzu. nVidia používá právě toto odvětví, jako oficiální zástěrku krize. Podle slov vývojářů odchází společnost od výroby čipsetů proto, aby se mohla více soustředit na vývoj nových grafických karet. Nezbývá než věřit, že alespoň zde nalezne nVidia lék na své problémy. Pravdou zůstává, že nVida bude muset udělat nyní pro vývoj grafických karet maximum. Žádný další vývoj na světové úrovni totiž nemá.

CrossFireX

V konečném důsledku tak ztratí obě společnosti, které se nedokázaly dohodnout. Zatímco nVidia přijde o výrobu čipsetů, Intel přijde o velkou část zákazníků z oblasti hráčů. Kombinace komponent nVidia a Intelu byla totiž dlouhou dobu vnímána jako záruka kvality. Naopak jednoznačně získá AMD. Její grafická řešení tak budou prakticky všude, čipsety pod hlavičkou AMD jsou navíc levnější než ty od Intelu. Posledním místem, kde naleznou dožívající čipsety nVidie uplatnění bude platforma Mac. Apple by totiž rádo vidělo čipsety nForce jako součást svých počítačů.

Aktualizováno: nVidia dnes nad ránem dementovala informaci o tom, že by zcela odešla ze segmentu s čipsety. Její budoucnost v tomto oboru ale není vůbec jasná. Patentové neshody s Intelem nebyly doposud vyřešeny. Zástupce nVidie, Brian Burke, uvedl pro server Dailytech, že "se nVidia chystá do obchodů přinést nové a velmi zajímavé MCP produkty jak pro AMD tak i Intel". Z prohlášení bohužel není jasné jestli se bude jednat o kompletní čipsety nebo jen čipy pro kompatibilitu s SLI, které budou obdobou nForce 200. Pro druhou z těchto variant bohužel zatím hovoří kromě patentových neshod i to, že nVidia vůbec nenaznačila, jakým směrem chce své čipsety vyvíjet.

Radeon HD4870: taktováním za vyšším výkonem
Věčný souboj o nejrychlejší grafickou kartu nemá poslední dobou zcela jasného vítěze. Ačkoliv v testech původních verzí grafických karet vyhrála jednoznačně GeForce GTX 280, AMD slibovalo odplatu. Ta měla přijít v podobě přetaktované verze karty Radeon HD 4870. Ukázalo se ale, že cesta k přetaktované kartě nemusí být vůbec jednoduchá a tak se k opravdu výkonému řešení dostáváme teprve teď. Na trh se totiž blíží nová grafická karta obsahující GPU AMD od společnosti Diamond, která svým výkonem GeForce GTX 280 skutečně porazí.

Základem karty není nic jiného, než běžné jádro RV770, které je vyráběno na 55nm. Výrobní technologie jej přímo předurčuje k práci na vysokých kmitočtech, ale současně omezuje výrobce při volbě paměťové sběrnice. U běžných Radeonů HD 4870 je toto jádro taktováno na frekvenci 750MHz a kdo se jej již pokoušel přetaktovat, velmi rychle narazil. Vyšší frekvence jakoby těmto kartám zkrátka nesvědčily a zvýšení taktu byť o téměř zanedbatelných 5% může vést k poruchám v obrazu. Od frekvence jádra je u karet AMD navíc přímo odvozena frekvence shaderů. Karta má hned 800 shader jednotek.

RV770

U karty od Diamondu, která se celým názvem jmenuje HD 4870 XOC Black Edition, je takt nastaven hned 800MHz. Pro takovéto zvýšení kmitočtu však bylo potřeba provést několik změn. Ačkoliv jádro zůstalo původní, výrazně se změnil firmware karty. Podle Diamondu bylo nutné přepracovat především VideoBIOS, protože právě ten nedokázal s vysokými frekvencemi pracovat.

HD 4870

Vysoký pracovní kmitočet je pak náležitě využit i v oblasti pamětí. Diamond nepoužil nic jiného, než moderní paměti GDDR5 s efektivní frekvencí 4400MHz. U ostatních Radeonů HD4870 vyráběných podle klasických stanov AMD pracují paměti pouze na 3600MHz. Pochopitelně je pak citelný rozdíl v energetické spotřebě a zahřívání. Karta prý bude mít dokonce přidány další napájecí konektory, chladič však zůstane původní.

Změna firmwaru karty umožní i další následná přetaktování. Doma by poté neměl být problém nastavit pracovní kmitočet jádra až na 950MHz a efektivní frekvenci pamětí na 4800MHz. Jak už to při přetaktování bývá, vše záleží na použitém systému chlazení a je potřeba i nutná dávka štěstí. O cenových vyhlídkách se bohužel nedá říci, že by byly dobré. Přesná cena doposud zveřejněna nebyla, ale hojně se objevují informace o tom, že má být HD 4870 XOC Black Edition dražší než GeForce GTX 280. Cena by se tak vyhoupla určitě přes 6500Kč.

Opravdový herní notebook se zajímavou cenou
Velmi zajímavý notebook především pro hráče uvádí nyní na světový trh Toshiba. Počítač vychází ze slavné série Qosmio a kombinuje zajímavé možnosti multimédií s nevšedním grafickým výkonem. Svým designem je však poněkud zvláštní. Přesto se bude jednat o vysoký výkon na cesty za zajímavé peníze.

Qosmio X305

Na první pohled působí notebook ukrývající se pod názvem Qosmio X305 velice extravagantním dojmem. Obrovská konstrukce zahrnuje 17“ širokoúhlý displej, plnohodnotnou klávesnici a speciální bateriový balíček. To nejdůležitější se však ukrývá uvnitř. Toshiba totiž začala jako součást Qosmio X305 nabízet poslední grafiky nVidie. Hned v základní verzi tak nalezneme mobilní GeForce 9700M GTS, pečlivě vybraný dvoujádrový procesor, velký pevný disk a hlavně 4GB operační paměti DDR3.

O výpočetní výkon notebooku se zatím bohužel nestará nové čtyřjádro Intelu, ale běžný 45nm procesor Core 2 Duo s označením P7350. Ten pracuje na poměrně nízkých 2GHz při 1066MHz frekvenci systémové sběrnice. Nespornou výhodou tohoto procesoru je však spotřeba, která odpovídá pouhým 25Wattům TDP. Vývojáři Toshiby nejspíše dobře věděli, že energie bude potřeba někde úplně jinde.

Qosmio X305

Náročná na napájení bude především grafická karta. Už u základní použité GeForce 9700M GTS se podle testu čínského serveru HKEPC může vyhoupnout spotřeba k 60Wattům. Na oplátku se ale grafika dokáže odměnit výkonem, který odpovídá hranici 8000 bodů v 3DMark 2006 a stačí na drtivou většinu herních titulů. Grafika má 512MB vlastní paměti, která je typu GDDR3. Komunikace mezi grafickým jádrem a pamětmi probíhá prostřednictvím 256bitové sběrnice. Grafika si pak může přivlastnit ještě další 1791MB operační paměti. Ta je přiřazena pomocí technologie TurboCache a přistupuje se k ní prostřednictvím 64bitů sběrnice. Grafické možnosti poté podtrhuje 17“ displej s nativním rozlišením 1440x900 pixelů a technologií TruBrighte.

Kromě velkého displeje potěší všechny multimediální nadšence také zabudovaný systém zvuku. Součástí notebooku je totiž čtveřice reproduktorů a subwoofer. Tam, kde se nelze kvůli konstrukci vypořádat s kvalitním zvukem, má nyní pomoci software ovladačů. Ten interpretuje zvuk na několik částí tak, aby bylo dosaženo optimálního rozložení na reproduktory. Jako každý správný multimediální notebook, má i Qosmio X305 zabudovánu webkameru a čtečku paměťových karet.

Qosmio X305

Pevný disk je v základní verzi pouze jeden. Jeho kapacita je 200GB, což není v současnosti nic výjimečného. Přesto má alespoň malý pozitivní dopad na výkon, jelikož jeho plotny rotují rychlostí 7200ot/m. V základní verzi se objeví také WiFi, Bluetooth a gigabitový ethernet. Blu-ray či HD DVD mechanika se tentokrát nekoná a na jejím místě nalezneme klasickou DVD vypalovačku.

Zásobu energie zabezpečuje Li-ion akumulátor s kapacitou 4000mAh. Toshiba v propagačním materiálu slibuje délku provozu na baterie až 2,5 hodiny, při hraní to bude ale méně. Dobrou zprávou je, že článek dodávaný s notebokem bude možné nabíjet zrychleně. Doba nabíjení má být podle Toshiby výrazně kratší, čemuž odpovídá i lépe dimenzovaný zdroj dodávaný s notebookem (ten má 180Wattů). Rozměry zdroje jsou bohužel větší a při cestování budou nepohodlné.

Toshiba bude Qosmio X305 nabízet za 1549USD, což je v přepočtu méně než 25000Kč. V nabídkách českých obchodů bychom jej zatím hledali marně. Objevit se má u nás až na konci měsíce a tuzemská cena bude bohužel značná. Objednání ze zahraničí, se tak i přes ve většině e-shopů nově zavedenou nutnost hradit dopravu, zřejmě vyplatí.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, nVidia, The Inquirer, Toshiba, Xbitlabs, ZD Net


Témata: Intel, Notebook, software, Zisk