Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Základ plnohodnotného počítače pro šetřílky

aktualizováno 
Základní desky ECS ucházející kvality v kombinaci s APU čipy od AMD. Dvakrát Radeon HD 6870 s chlazením WindForce. Prodán milion hybridních HDD, dlouhodobá praxe je však nelichotivá.
ECS A55F-M3

ECS A55F-M3

Základ plnohodnotného počítače pro šetřílky

Hned trojici základních desek pro platformu točící se kolem socketu FM1 vypouští do obchodů společnost ECS. Desky si tentokrát nedělají velké ambice a jejich zásadní výhodou bude především dobrý poměr ceny a kvality zpracování. Stačit by přesto měly pro většinu počítačů. O velký luxus však nepůjde.

Nové desky jsou vhodné především pro cenově atraktivní APU čipy od AMD. Vývojářům ECS bylo hned jasné, že ne každý majitel bude kupovat klasickou grafickou kartu. Všechny tři modely tedy nabídnou podporu grafického jádra integrovaného na procesor.

ECS A55F-M3

Na nejnižším modelu s označením A55F-M3 si ECS troufale dovoluje vyvést jediný grafický konektor a to stařičký D-Sub. Zbylé dva modely označené jako A55F-M2 a A55F-A již nabízejí kombinaci D-Sub, DVI a HDMI.

ECS A55F-A

Nejatraktivnějším modelem bude A55F-A, který jako jediný odpovídá plnohodnotnému formátu ATX. Nabízí alespoň částečnou podporu pro dvě grafické karty ve slotech PCI Express. Kromě dvojice PCI Express 2x jsou k dispozici hned tři starší sloty PCI.

ECS A55F-M2

Varianta s označením A55F-M2 je o poznání chudší. Desku snadno napasujete i do microATX skříně, v důsledku čehož již nezbylo místo pro dvě grafické karty. Problémy mohou nastat při budoucím rozšíření, protože jsou připraveny jen dva sloty pro paměti DDR3. Pokulhávat bohužel začíná také kvalita. Napájení procesoru je vcelku na úrovni, ale na desce již nalezneme i několik čínských kondenzátorů, které se mohou stát desce časem osudné.

Poslední deska se zařadí k tomu nejlevnějšímu, co na trhu nalezneme. Světlou stránkou je zachování kvality napájení, slabé příslušenství však může leckoho odradit. Čtveřice USB portů v kombinaci se zvukovou kartou omezenou na systém 5.1 a zastoupení všech běžně používaných slotů po jednom lze označit za absolutní minimum. Přesto může být takové řešení v nouzi použitelné.

ECS A55F-M3

Nedílnou součástí těchto desek je čipset AMD A55, který se brzy stane znakem nejnižší kategorie produktů. Přes pokrokovou snahu AMD o co největší rozšíření rychlého rozhraní USB 3.0, zde podporováno není. Desky tak nabízejí prostřednictvím různých doplňkových headerů až 14 portů, ale jen standardu USB 2.0. Rychlejších SATA portů se také nedočkáme.

Všechny tři desky budou vhodné především pro méně náročné uživatele. V nouzi je ale lze použít i jako základ herního počítače. Bude rozhodně nutné přizpůsobit výběr ostatních komponent a zapomenout na přetaktování. Omezení však může vynahradit lákavá cena. S přihlédnutím k pořizovací ceně podporovaných procesorů půjde o jedno z nejlevnějších řešení s obstojným výkonem vůbec.


Dvakrát Radeon HD 6970 s chlazením WindForce

Vývoj grafických karet pod vedením společností nVdiia a AMD nepřináší již nějaký čas žádné zásadní změny. Výrobci karet začínají být zoufalí a docházejí jim nápady, kterými by své karty odlišili od konkurence. Podobně jsou na tom zřejmě už i v Gigabytu, kde se dnes soustředí na řadu grafických karet od AMD. Přesto se nám snaží tato společnost nabídnout dvě novinky. Očekávat můžeme léty prověřený chladící systém a kvalitní zpracování.

v Gigabytu si pro své úpravy tentokrát zvolili cenově dobře dostupné karty. V obou případech jde o Radeon HD 6870, který se již stal ikonou jako karta určená pro masy. Karty budou označeny shodně jako GV-R687UD-1GD. Lišit se bude jen revize, takže v ceníku budou těžko rozeznatelné. Mezi novými kartami nebude žádný výkonový rozdíl.

Gigabyte Radeon HD 6870

Karty se odlišují především v kvalitě osazených součástek. Revize označená jako 2.0 nabízí oproti 1.0 silnější napájení a jedny z nejdražších kondenzátorů, které lze dnes sehnat. Teoreticky by měla být schopna karta pracovat na vyšších frekvencích. V praxi půjde ale především o delší životnost.

Po stránce specifikací nejsou Radeony HD 6870 nejrychlejší herní karty, přestože ve většině moderních her s nimi nenarazíte na problém. Výkon drží nad vodou především 1120 shader procesorů, jež jsou společně s jádrem taktovány na 900 MHz.

Paměťová sběrnice je 256bitová. Stalo se pravidlem, že výrobci na Radeon HD 6870 osazují 1 GB paměti nebo 2 GB paměti GDDR5. Velká paměť není příliš důležitá, a tak se v Gigabytu rozhodli osadit základní 1 GB. Efektivní pracovní frekvence pak odpovídá 4200 MHz.

Karta disponuje dnes již klasickým sortimentem grafických rozhraní. Najdeme zde duální DisplayPort, DVI a jeden HDMI konektor. Robustní chlazení je známé jako WindForce a díky počtu ventilátorů si vysloužilo označení 3X. Kromě trojice ventilátorů se chlazení skládá z robustního hliníkového pasivu, jenž je pomocí heatpipe spojen s měděnou ploškou dosedající na grafické jádro.

Gigabyte Radeon HD 6870

Pokud nebude Radeon HD 6870 od Gigabytu dále taktován, půjde o velmi tichou kartu. Rychlost ventilátorů je totiž inteligentně řízena pomocí pulzně-šířkové modulace. Velká aktivní chladící plocha pak dokáže nahradit rychle se točící hlučný ventilátor i při hraní.

Nejbližší budoucnost obou verzí této zajímavé karty je zatím neznámá. Gigabyte zatím neoznámil cenu ani odhad, kdy by se měla karta objevit v prodeji. Vzhledem k řadě podobných modelů není ale těžké udělat si o ceně představu. Mírně optimistické odhady by mohly začínat na částce 4100 korun.


Prodán milion hybridních HDD, dlouhodobá praxe je však nelichotivá

Pokud vybíráte nový pevný disk, možná jste také narazili na poslední tiskovou zprávu společnosti Seagate. Ta oznámila, že se jí již podařilo prodat na jeden milion hybridních pevných disků řady Momentus XT. Přestože je tento disk v prodeji takřka rok a půl, jde o bezkonkurenční unikát. Současně lze ale konstatovat, že jde přinejmenším o kontroverzní hardware.

Seagate Momentus XT

Situace v oblasti pevných disků směřuje k tomu, že SSD disky nejspíše nikdy nebude mít každý. Klasická magnetická technologie je však výraznou brzdou moderních počítačů. Velmi lákavým kompromisem se tak stal hybridní disk kombinující malé a rychlé SSD s přijatelnou úložnou kapacitou na magnetických plotnách. Ve své nejprodávanější verzi nabízí Momentus XT rychlé 4 GB v technologii SLC SSD a 500 GB v magnetickém záznamu.

Jako majitel disku Momentus XT, který jej vlastní od samého začátku prodeje, si nemohu odpustit několik postřehů z praktického používání. Seagatu nelze rozhodně upřít přínos v oblasti rychlosti. SSD a ploty rotující 7200ot/m značně zlepší reakční dobu ve Windows a pomáhájí i při načítání ve hrách. Jelikož 4 GB SSD zde slouží jako vyrovnávací paměť, drží si disk svou rychlost jen krátce a především při načítání od něj nelze čekat zázraky. Problémem je však poruchovost.

Vzhledem k tomu, že disk v notebooku často vystavuji náročnému prostředí plnému vibrací, mohu potvrdit dobrou mechanickou odolnost. I po roce a půl se však Seagate potýká s problémy okolo firmwaru disku, kter vedly k nutnosti disk už dvakrát reklamovat. S třetí a snad stále aktuální verzí firmwaru se chování disku teprve zlepšilo. I tak se ale Momentus XT chová nelogicky při práci s plotnami. Ty jsou občas zastaveny navzdory tomu, že s nimi počítač potřebuje pracovat.

Seagate Momentus XT

Zástupcům společnosti Seagate se dlouhou dobu úspěšně dařilo tajit skutečnou spotřebu disku. Vzhledem k tomu, že je Momentus XT určen především pro notebooky, jde o věc zcela zásadní. Pokud jste zvyklí na rychlý magnetický disk s 7200ot/m, nepostřehnete ve výdrži baterie velký rozdíl. S Windows 7 jsem nikdy pozorovatelného nárůstu výdrže na baterii však nedosáhl a myšlenka, že magnetická část se při práci ve Windows úplně zastaví a energie jde jen do SSD, v praxi bohužel zatím nefunguje.

Potíže ale nelze dávat za vinu jen výrobci disku. V nemalém měřítku za ni mohou také operační systémy, které nejsou na hybridní disk vůbec připraveny. Nedokáží jej zkrátka efektivně používat. Veškerou podporu musel Seagate vyřešit přímo v rámci svého disku, což stále není optimální.

Ve výsledku lze jen těžko uvěřit tvrzení Johna Rydninga, vývojáře Seagatu, že disky jako Momentus XT mají být do roku 2015 instalovány takřka ve čtvrtině přenosných počítačů. Hybridní SSD disk je zkrátka stále spíše doménou počítačových fandů, kteří jsou ochotni přehlédnout i jistou nedokonalost.

Momentus XT ve variantě s 500 GB prostoru se dnes prodává za cenu do 2500 korun. Řadí se přesně tam, kam patří. Je dražší než drtivá většina magnetických disků, současně ale mnohem levnější než plnohodnotné SSD. Vyrábí se také ve 320 GB a 250 GB verzích, které jsou ale pro nepoměr mezi výrobní cenou SSD a magnetické části méně výhodné.


Zdroje: AMD, ECS ,Gigabyte, Hesux, HKEPC, Seagate, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:


Témata: Dům roku, Notebook


Nejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.