Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Základní deska pro nejrychlejší herní procesory

aktualizováno 
základní desku pro nejrychlejší herní procesory - Asus představuje základní desku Rampage III Black Edition. Tichá myš pro nenáročné. Levný Radeon HD 6970 je tady!
Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition

Dávno jsou pryč doby, kdy jsme slýchali o novinkách mezi procesory určenými do socketu LGA 1366. Přesto právě tato platforma patří stále k tomu nejlepšímu, co si lze pro herní počítač přát. Výkon, zdá se, není jedinou prioritou, a tak procesory Core i7 určené do tohoto socketu zůstávají neprávem poněkud zastíněny mainstreamovou řadou procesorů postavených na mikroarchitektuře SandyBridge.

Změnu v propagaci LGA 1366 lze už čekat jen stěží. Přesto se výrobci základních desek této platformě nevyhýbají a stále jsou ochotni připravovat nepřehlédnutelné skvosty. Za jedním takovým stojí nyní i společnost Asus, která navazuje na tradiční sérii základních desek Rampage. Nový model vychází z pořadí třetí generace a brzy se bude prodávat pod názvem Rampage III Black Edition.

Asus Rampage III Black Edition

Jen letmý pohled na novou základní desku prozradí, že nabízí rozsáhlé možnosti. Vychází z kvalitního čipsetu Intel X58. Ten je z dnešního pohledu již trochu zastaralý, což Asus více než kompenzuje přidáním dalších speciálních řadičů. Cena bude poměrně vysoká a v této kategorii již nezůstává moc prostoru pro kompromisy. Očekávat můžeme tedy i náležitě kvalitní zpracování.

Asus Rampage III Black Edition

Deska je navržena především pro procesory Core i7 Extreme Edition, čemuž odpovídá patřičně dimenzované napájení. Počítá se s přetaktováním takřka všeho, co jen přetaktovat lze. Deska má proto 17 oddělených napěťových větví, kde osm z nich je vyhrazeno pro procesor. Samostatné napájení složené ze tří větví mají také například paměti a northbridge.

Posílené napájení pro paměti má rozhodně svůj smysl. Integrované paměťové řadiče podporují sice maximálně 48 GB RAM, tuto velikost je ale možné rozložit do šesti modulů. Pro platformu LGA 1366 je to typické, jelikož její procesory obsahují tříkanálový řadič pamětí. Nárůst výkonu oproti dvoukanálové variantě je ale fakticky takřka neznatelný.

Grafické karty je možné osadit do čtyř slotů PCI Express 16× ve verzi 2.0. Dva z těchto slotů mají přiveden plný počet linek, přičemž zbylé sloty mohou pracovat jen v režimu 8×. Samozřejmostí je poté podpora zapojení karet do různých variant CrossFire nebo SLI.

Asus Rampage III Black Edition

Integrované příslušenství vychází částečně přímo z čipsetu X58, větší podíl na něm má ale můstek ICH10R a kombinace řadičů společností Marvell, NEC a JMicron. Každopádně v této kombinaci deska nabízí celkem deset SATA řadičů, z toho dva v režimu 6 Gb/s. Stejný počet je také USB konektorů včetně verze 3.0 s možností vyvedení na čelo počítačové skříně.

Mezi příslušenstvím nalezneme podporu pro WiFi, která se v poslední době často neobjevuje. Hodit se může také integrovaná technologie bluetooth. Na rozdíl od jiných modelů je zde jediný ethernet pro drátové připojení. Integrován je standardní HD zvukový kodek.

Pro dosažení lepší kvality zvuku a kvalitnějšího připojení k drátové síti se bude k desce dodávána speciální kombo karta. Ta se osazuje do slotu PCI ×1 a kromě stabilnějšího přenosu dat při hraní přidá podporu X-Fi a malý vestavěný zesilovač. Ten je však vhodný spíše pro sluchátka než nějaké pasivní reproduktory.

Asus Rampage III Black Edition

Rampage III Black Edition bude tedy opravdu dobrá základní deska. Přináší snad jen jediný zneklidňující prvek a to fakt, že Asus se zde oprostil od všeho zastaralého. Žádný slot PCI, podporu PATA disků nebo starých portů zde tudíž nečekejte. Jediným dílčím kompromisem bylo zachování sdruženého konektoru PS2 pro klávesnici a myš.

Zatím nemáme informace o tom, že by bylo rozhodnuto o prodejní ceně. Stejně tak není úplně jasné, kdy přesně se Rampage III BE objeví v prodeji. Nezbývá než doufat, že se tak stane brzy. Cena pak bude jistě úměrná kvalitě zpracování a možnostem, které deska nabízí.

Tichá myš pro nenáročné

Název společnosti Nexus by si u nás asi jen málokdo spojil s výrobou myší. Jeho pracovníci se spíše zaměřují na počítačové zdroje, chladiče a občas se objeví i nějaká ta kompletní počítačová skříň. Přesto právě tato společnost se snaží o výrobu jedné z nejtišších počítačových myší. Cílem je odstranit nepříjemné lupání tlačítek.

Na úvod se sluší podotknout, že Nexus již při výrobě myší svou první šanci dostal. Nejen v obchodech v ČR se totiž objevila myš označovaná jako SM-7000. Velmi záhy po uvedení se však ukázalo, že kvalita zpracování je mizerná. Tlačítka byla sice naprosto tichá, ale v ostatních parametrech odpovídala myš spíše těm, které lze běžně pořídit za 99 Kč.

Nexus SM-8000

Nexus tudíž logicky ohlašuje, že nová generace bude mnohem lepší a rozdíl je vidět hned na první pohled. Nový model nese označení SM-8000 a jeho koncepce zahrnuje mnohem lépe tvarovaný design, který padne dobře do ruky. Myška je bezdrátová, stejně jako předchozí model komunikuje na 2,4 GHz. I přes malé zvýšení počtu tlačítek je ale stále patrné, že nejde o herní kousek.

Schopnosti myši lze považovat spíše za současný standard vhodný pro kancelář nebo prohlížení internetu. Snímacím prvkem je dioda, což neslibuje vysoké snímací schopnosti. Přesto myš umožňuje práci ve dvou rozlišeních a to 1000 dpi a 1600 dpi. Schopnost vyrovnat se s nějakou konkrétní hladinou přetížení výrobce raději neudává.

Nexus SM-8000

Když se Nexus chlubí tím, že přidal další tlačítka, nemyslí v žádném případě na nějaká multimédia či herní komba. Tlačítka jsou pouze čtyři a k tomu stisknutelné kolečko. Původní myš měla totiž pouze klasická dvě tlačítka s kolečkem. Posledním ovládacím prvkem je malý přepínač, kterým se volí pracovní rozlišení.

Co do konstrukčních vlastností má myš rozměry 117 ×76 × 42 mm. Její hmotnost je bohužel neznámá a do značné míry bude záviset na použitém typu akumulátorů. Napájí se z dvojice klasických AA článků, které jsou součástí balení. Nexus SM-8000 by měl být k dostání za cenu okolo 600 Kč.

Radeon HD 6790 je tady!

Ještě na konci minulého týdne firma AMD potvrdila existenci grafické karty Radeon HD 6790. Ta se s největší pravděpodobností stane novým hitem na poli levných grafických karet. Ačkoliv to ceny v předprodeji moc nenaznačují, bude opravdu levná. Její výkon není dokonalý, ale spoustu her si na ní v nižších rozlišeních zahrajete.

Radeon HD 6790 není žádným překvapením a technickým detailům této karty jsme se věnovali v HW News již minulý týden. Jeho největším konkurentem je v současné době GeForce GTX 550 Ti, kterou ale spolehlivě porazí cenou. K dispozici již jsou i první testy a praktické zkušenosti, které mohou o kartě prozradit více.

HD 6790

Skutečnost je taková, že Radeon HD 6790 není vůči GeForce GTX 550 Ti rychlejší nijak výrazně. V nových hrách se rozdíl v hardwaru Radeonu projevuje schopností vykreslovat často jen o pět až deset snímků za vteřinu více. Bohužel se ale pohybujeme v kategorii, která má při vyšších rozlišeních problémy, a tak je i tento rozdíl na hratelnosti dosti znát.

Radeon je tedy lepší za předpokladu, že hrajete s DirectX do verze 10.1 a rozlišením výrazněji pod 1080p. S tím, jak se rozlišení zvyšuje, dochází GTX 590 i HD 6790 v mnoha enginech dech. Radeonu však o něco rychleji. V případě hraní s DirectX 11 jsou obě karty takřka srovnatelné, GeForce GTX 550 se však jeví o nějaký ten zlomek procenta lépe.

S definitivní platností se potvrdilo, že i pomalá karta může vyžadovat napájení dvěma přídavnými konektory. Radeon tudíž bude vyžadovat zdroj rozumné kvality. Větší je i co do rozměrů. Na druhou stranu takřka žádná společnost nezačala vyrábět Radeon HD 6790 přesně podle specifikací AMD. Vybírat tak můžeme z nepřeberného množství chladičů a brzy se jistě přidají i přetaktované verze.

HD 6790

Radeon HD 6790 prozatím trápí drobný problém s ovladači. Současná verze ovladačů si s některými enginy neporadí, což se má ale ve velmi krátké době spravit. Aktuálně nelze na HD 6790 hrát například Mafii 2, přestože uděláte u Radeonů nezbytný krok a vypustíte PhysX.

Celkově lze očekávat, že se cena Radeonu HD 6790 u nás brzy ustálí na hladině 2700 Kč. Vše bude samozřejmě záležet na konkrétním výrobci a typu karty. První grafiky by měly být k dostání v průběhu příštího týdne a v případě, že chcete na svém počítači ušetřit, nelze než je doporučit. Konkurenční GeForce GTX 550 Ti je v současnosti přibližně o 500 Kč dražší.


Zdroje: Asus, AMD, Dailytech, Engadget, Fudzilla, Hexus, Inpai, nVidia, TechPowerUp & VR-Zone

Autor:


Témata: Asus, Intel


Nejčtenější

Outlast (PlayStation 4)
Stahujte brutální horor Outlast na PC zdarma. Ale pospěšte si

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma brutální horor Outlast v deluxe edici, tedy i s rozšířením Whistleblower....  celý článek

Resident Evil: Revelations
Zaoceánská plavba s mutanty potřetí. Recenze Resident Evil Revelations

„Tati, já nechci zase na zaoceánskou plavbu,“ postěžoval si mladý hráč. „Kušuj,“ řekl otec Capcom a naservíroval mu tu samou hru už potřetí.   celý článek

Marvel vs. Capcom: Infinite
Nebaví vás učení komb? Marvel vs. Capcom Infinite je bojovka pro vás

Jestli rádi bezmyšlenkovitě bušíte do ovladače, je bojovka Marvel vs. Capcom: Infinite něco pro vás.   celý článek

Pokkén Tournament DX
Povedená bojovka Pokkén Tournament je v DX verzi ještě o fous lepší

Přímočará, snadno pochopitelná, ale rozhodne ne mělká bojovka Pokkén Tournament vyšla ve vylepšené verzi DX na konzoli Switch. Povedenou hru s Pokémony...  celý článek

Fallout: New Vegas
Ve Falloutu měla být svatba ve vegaském stylu, nezbyly na ni peníze

Vývojáři z Obsidian původně plánovali, že hra bude mít podtitul Sin City, že umožní hráčům vybrat si rasu hlavní postavy a dokonce chtěli ve hře zorganizovat...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.