HW News: Základní deska pro nejrychlejší herní procesory

základní desku pro nejrychlejší herní procesory - Asus představuje základní desku Rampage III Black Edition. Tichá myš pro nenáročné. Levný Radeon HD 6970 je tady!
Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition

Dávno jsou pryč doby, kdy jsme slýchali o novinkách mezi procesory určenými do socketu LGA 1366. Přesto právě tato platforma patří stále k tomu nejlepšímu, co si lze pro herní počítač přát. Výkon, zdá se, není jedinou prioritou, a tak procesory Core i7 určené do tohoto socketu zůstávají neprávem poněkud zastíněny mainstreamovou řadou procesorů postavených na mikroarchitektuře SandyBridge.

Změnu v propagaci LGA 1366 lze už čekat jen stěží. Přesto se výrobci základních desek této platformě nevyhýbají a stále jsou ochotni připravovat nepřehlédnutelné skvosty. Za jedním takovým stojí nyní i společnost Asus, která navazuje na tradiční sérii základních desek Rampage. Nový model vychází z pořadí třetí generace a brzy se bude prodávat pod názvem Rampage III Black Edition.

Asus Rampage III Black Edition

Jen letmý pohled na novou základní desku prozradí, že nabízí rozsáhlé možnosti. Vychází z kvalitního čipsetu Intel X58. Ten je z dnešního pohledu již trochu zastaralý, což Asus více než kompenzuje přidáním dalších speciálních řadičů. Cena bude poměrně vysoká a v této kategorii již nezůstává moc prostoru pro kompromisy. Očekávat můžeme tedy i náležitě kvalitní zpracování.

Asus Rampage III Black Edition

Deska je navržena především pro procesory Core i7 Extreme Edition, čemuž odpovídá patřičně dimenzované napájení. Počítá se s přetaktováním takřka všeho, co jen přetaktovat lze. Deska má proto 17 oddělených napěťových větví, kde osm z nich je vyhrazeno pro procesor. Samostatné napájení složené ze tří větví mají také například paměti a northbridge.

Posílené napájení pro paměti má rozhodně svůj smysl. Integrované paměťové řadiče podporují sice maximálně 48 GB RAM, tuto velikost je ale možné rozložit do šesti modulů. Pro platformu LGA 1366 je to typické, jelikož její procesory obsahují tříkanálový řadič pamětí. Nárůst výkonu oproti dvoukanálové variantě je ale fakticky takřka neznatelný.

Grafické karty je možné osadit do čtyř slotů PCI Express 16× ve verzi 2.0. Dva z těchto slotů mají přiveden plný počet linek, přičemž zbylé sloty mohou pracovat jen v režimu 8×. Samozřejmostí je poté podpora zapojení karet do různých variant CrossFire nebo SLI.

Asus Rampage III Black Edition

Integrované příslušenství vychází částečně přímo z čipsetu X58, větší podíl na něm má ale můstek ICH10R a kombinace řadičů společností Marvell, NEC a JMicron. Každopádně v této kombinaci deska nabízí celkem deset SATA řadičů, z toho dva v režimu 6 Gb/s. Stejný počet je také USB konektorů včetně verze 3.0 s možností vyvedení na čelo počítačové skříně.

Mezi příslušenstvím nalezneme podporu pro WiFi, která se v poslední době často neobjevuje. Hodit se může také integrovaná technologie bluetooth. Na rozdíl od jiných modelů je zde jediný ethernet pro drátové připojení. Integrován je standardní HD zvukový kodek.

Pro dosažení lepší kvality zvuku a kvalitnějšího připojení k drátové síti se bude k desce dodávána speciální kombo karta. Ta se osazuje do slotu PCI ×1 a kromě stabilnějšího přenosu dat při hraní přidá podporu X-Fi a malý vestavěný zesilovač. Ten je však vhodný spíše pro sluchátka než nějaké pasivní reproduktory.

Asus Rampage III Black Edition

Rampage III Black Edition bude tedy opravdu dobrá základní deska. Přináší snad jen jediný zneklidňující prvek a to fakt, že Asus se zde oprostil od všeho zastaralého. Žádný slot PCI, podporu PATA disků nebo starých portů zde tudíž nečekejte. Jediným dílčím kompromisem bylo zachování sdruženého konektoru PS2 pro klávesnici a myš.

Zatím nemáme informace o tom, že by bylo rozhodnuto o prodejní ceně. Stejně tak není úplně jasné, kdy přesně se Rampage III BE objeví v prodeji. Nezbývá než doufat, že se tak stane brzy. Cena pak bude jistě úměrná kvalitě zpracování a možnostem, které deska nabízí.

Tichá myš pro nenáročné

Název společnosti Nexus by si u nás asi jen málokdo spojil s výrobou myší. Jeho pracovníci se spíše zaměřují na počítačové zdroje, chladiče a občas se objeví i nějaká ta kompletní počítačová skříň. Přesto právě tato společnost se snaží o výrobu jedné z nejtišších počítačových myší. Cílem je odstranit nepříjemné lupání tlačítek.

Na úvod se sluší podotknout, že Nexus již při výrobě myší svou první šanci dostal. Nejen v obchodech v ČR se totiž objevila myš označovaná jako SM-7000. Velmi záhy po uvedení se však ukázalo, že kvalita zpracování je mizerná. Tlačítka byla sice naprosto tichá, ale v ostatních parametrech odpovídala myš spíše těm, které lze běžně pořídit za 99 Kč.

Nexus SM-8000

Nexus tudíž logicky ohlašuje, že nová generace bude mnohem lepší a rozdíl je vidět hned na první pohled. Nový model nese označení SM-8000 a jeho koncepce zahrnuje mnohem lépe tvarovaný design, který padne dobře do ruky. Myška je bezdrátová, stejně jako předchozí model komunikuje na 2,4 GHz. I přes malé zvýšení počtu tlačítek je ale stále patrné, že nejde o herní kousek.

Schopnosti myši lze považovat spíše za současný standard vhodný pro kancelář nebo prohlížení internetu. Snímacím prvkem je dioda, což neslibuje vysoké snímací schopnosti. Přesto myš umožňuje práci ve dvou rozlišeních a to 1000 dpi a 1600 dpi. Schopnost vyrovnat se s nějakou konkrétní hladinou přetížení výrobce raději neudává.

Nexus SM-8000

Když se Nexus chlubí tím, že přidal další tlačítka, nemyslí v žádném případě na nějaká multimédia či herní komba. Tlačítka jsou pouze čtyři a k tomu stisknutelné kolečko. Původní myš měla totiž pouze klasická dvě tlačítka s kolečkem. Posledním ovládacím prvkem je malý přepínač, kterým se volí pracovní rozlišení.

Co do konstrukčních vlastností má myš rozměry 117 ×76 × 42 mm. Její hmotnost je bohužel neznámá a do značné míry bude záviset na použitém typu akumulátorů. Napájí se z dvojice klasických AA článků, které jsou součástí balení. Nexus SM-8000 by měl být k dostání za cenu okolo 600 Kč.

Radeon HD 6790 je tady!

Ještě na konci minulého týdne firma AMD potvrdila existenci grafické karty Radeon HD 6790. Ta se s největší pravděpodobností stane novým hitem na poli levných grafických karet. Ačkoliv to ceny v předprodeji moc nenaznačují, bude opravdu levná. Její výkon není dokonalý, ale spoustu her si na ní v nižších rozlišeních zahrajete.

Radeon HD 6790 není žádným překvapením a technickým detailům této karty jsme se věnovali v HW News již minulý týden. Jeho největším konkurentem je v současné době GeForce GTX 550 Ti, kterou ale spolehlivě porazí cenou. K dispozici již jsou i první testy a praktické zkušenosti, které mohou o kartě prozradit více.

HD 6790

Skutečnost je taková, že Radeon HD 6790 není vůči GeForce GTX 550 Ti rychlejší nijak výrazně. V nových hrách se rozdíl v hardwaru Radeonu projevuje schopností vykreslovat často jen o pět až deset snímků za vteřinu více. Bohužel se ale pohybujeme v kategorii, která má při vyšších rozlišeních problémy, a tak je i tento rozdíl na hratelnosti dosti znát.

Radeon je tedy lepší za předpokladu, že hrajete s DirectX do verze 10.1 a rozlišením výrazněji pod 1080p. S tím, jak se rozlišení zvyšuje, dochází GTX 590 i HD 6790 v mnoha enginech dech. Radeonu však o něco rychleji. V případě hraní s DirectX 11 jsou obě karty takřka srovnatelné, GeForce GTX 550 se však jeví o nějaký ten zlomek procenta lépe.

S definitivní platností se potvrdilo, že i pomalá karta může vyžadovat napájení dvěma přídavnými konektory. Radeon tudíž bude vyžadovat zdroj rozumné kvality. Větší je i co do rozměrů. Na druhou stranu takřka žádná společnost nezačala vyrábět Radeon HD 6790 přesně podle specifikací AMD. Vybírat tak můžeme z nepřeberného množství chladičů a brzy se jistě přidají i přetaktované verze.

HD 6790

Radeon HD 6790 prozatím trápí drobný problém s ovladači. Současná verze ovladačů si s některými enginy neporadí, což se má ale ve velmi krátké době spravit. Aktuálně nelze na HD 6790 hrát například Mafii 2, přestože uděláte u Radeonů nezbytný krok a vypustíte PhysX.

Celkově lze očekávat, že se cena Radeonu HD 6790 u nás brzy ustálí na hladině 2700 Kč. Vše bude samozřejmě záležet na konkrétním výrobci a typu karty. První grafiky by měly být k dostání v průběhu příštího týdne a v případě, že chcete na svém počítači ušetřit, nelze než je doporučit. Konkurenční GeForce GTX 550 Ti je v současnosti přibližně o 500 Kč dražší.


Zdroje: Asus, AMD, Dailytech, Engadget, Fudzilla, Hexus, Inpai, nVidia, TechPowerUp & VR-Zone

Autor:
Témata: Asus, Intel
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...