HW News: Základní desky LGA 1155 má také MSI

Přichází celá řada nových desek, na vhodné procesory si ještě počkáme * Nejrychlejší procesory od AMD * Galaxy představuje zeštíhlenou GeForce GTX 460

MSI a LGA 1155

Základní desky LGA 1155 má také MSI
Zástupci společnosti MSI ohlašují závěrečné přípravy na vypuštění základních desek pro procesory s architekturou SandyBridge. MSI se připojí k dalším výrobcům, kteří už jen čekají na to, až se začne nová generace procesorů prodávat. Marketingový plán společnosti odhaluje tři nepříliš komplikované modely, které budou odstupňovány především podle prodejní ceny.

Pod logem MSI se můžeme těšit na jednu desku pro fanoušky. Jak se záhy ukáže, i na takové lze ušetřit. Na své si přijdou také příznivci HTPC. Jak lze logicky očekávat, všechny ohlášené desky jsou navrženy pro použítí s procesory LGA 1155 a čtyřmi paměťové moduly DDR3. Jen jedený model je však připraven současně na integrovanou grafiku.

MSI P67A-GD65

Nejlepší z ohlášených modelů se bude prodávat pod označením MSI P67A-GD65. Tato základní deska se může stát vhodným základem pro počítač vybavený dvěma grafickými kartami. S plnými rozměry formátu ATX nabízí dostatek volných slotů pro rozšiřující karty. Pro grafiky jsou připraveny dva sloty PCI Express 16x, jež pracují fyzicky jako 8x/8x. Pro osazení ostatní karet lze využít třech slotů PCI Express 1x a díky integraci speciálního řadiče jsou dostupné dva zpětně kompatibilní sloty PCI.

Integrované příslušenství a podpora dalších zařízení by měla vycházet z použité čipové sady. Už podle modelového označení je patrné, ze na desce je použit čipset P67. Jeho význam není velký a jde dnes především o určitá omezení v komunikaci po sběrnici PCI Express a podporu nejnutnějších periferií. Přestože se u něj předpokládá podpora SATA s propustností 6Gb/s, v MSI spoléhají spíše na integraci dalších řadičů tzv. třetích stran.

Ve výsledku je podporováno připojení až 14 USB zařízení přes klasické USB 2.0. Díky dedikovanému řadiči si deska poradí s dvěmi zařízeními pro USB 3.0 a dvěma zařízeními schopnými pracovat se SATA 6Gb/s. Pokud vezmeme v potaz i externí porty vyvedené na zadním headeru, lze k desce připojit až 8 pevných disků přes rozhraní SATA 2.

MSI P67A-GD55

Druhý z modelů s označením P67A-G55 je velmi podobný. Na první pohled se může dokonce zdát, že jde o jednu a tu samou desku. P67A ve verzi G55 a G65 totiž využívají naprosto stejného PCB. Rozdíl je pouze v osazení a tak se i zde můžeme těšit na podporu dvou grafických karet v režimu 8x/8x. Důvodem vzniku této desky má být přeci jen o něco přijatelnější cena.

Škrty můžeme vidět především na zadním headeru. Počet SATA řadičů na desce klesl o dva, zmizely porty eSATA. Ačkoliv to není dobře patrné, drobnými změnami prošlo chlazení. Narozdíl od vyššího modelu G65 totiž nejsou jednotlivé bloky na G55 propojeny. Stále půjde ale o zajímavou desku. Obě varianty mají podporovat SLI a CrossFire, najdeme zde osmikanálovou HD zvukovku s digitálním výstupem a srovnatelnou kvalitu napájení vhodnou i pro přetaktování.

MSI H67MA-ED55

Spíše zaměřená na cenu bude deska MSI H67MA-ED55. Hlavním rozdílem oproti vyšším řadám je podpora grafiky integrované na procesoru a samozřejmě mnohem menší rozměry odpovídající formátu microATX. Chlazení ani napájení nijak výrazné neutrpělo a tak by deska měla zvládnou i nějaké to přetaktování. Drobné škrty můžeme pozorovat přímo na oficiální fotografii.

Co vidět není, je rozdílné zapojení slotů PCI Express 16x. Na desce jsou sice dva, spíše se ale počítá s nasazením jediné grafické karty. Z tohoto důvodu pracují v režimu 16x/4x. Co je důležité, ani snaha o přívětivější cenu desce nevzala podporu jindy příplatkových technologií jako je SATA 6Gb/s a USB 3.0. Podpora klasických karet do PCI však chybí.

Podle slov zástupců společnosti je MSI připravena na distribuci desek do obchodů v ten okamžik, kdy Intel vypustí první kompatibilní procesory. Pokud se nevyskytnou žádné velké komplikace, mělo by se tak stát na samém začátku příštího roku.


Nejrychlejší procesory od AMD
V příštích několika týdnech se má na pultech objevit nová várka procesorů. Tentokrát je připravila AMD a lze od nich očekávat opravdu vysoké taktovací frekvence. Se zajímavou cenou, která je pro AMD typická, budou jistě lákavou nabídkou v nejednom katalogu. Při nakupovaní bychom ale neměli zapomínat jak moc se na výkonu podílí jejich architektura.

Vše se dnes točí kolem highendových procesorů založených na mikroarchitektuře Thuban. Jde výhradně o šestijádra vyráběná na 45nm technologii. Řady čtyřjádrových procesorů aktualizuje AMD už jen sporadicky. Zde nabídne jediný nový procesor založený na architektuře Deneb. Hlavní výhodou těchto procesorů je, že pasují do dnes dobře rozšířeného socketu AM3.

Phenom II x6 Thuban

Za zmínku rozhodně stojí dvě nová šestijádra s označením Phenom II X6 1100T a 1065T. Procesory založené na shodné architektuře nabízejí celkem 9MB vyrovnací paměti. Nezanedbatelně se odlišují ale v taktovacích frekvencích a spotřebě. Jádra prvního modelu 1100T budou pracovat na frekvenci 3,3GHz, v případě 1065T to bude 2,9GHz.

Pro procesory Thuban je charakteristická možnost pracovat v Turbo režimu. Podobně jako u Intel Core i7/5 je i zde možné zvýšit frekvenci na úkor snížení počtu využívaných jader. Díky tomu lze přinutit Phenom II X6 1100T k práci až na 3,7GHz. Podíl nárůstu rychlosti v režimu Turbo Core je u modelu 1065T ještě větší a lze ho tak dostat až na 3,4GHz.

Z pohledu spotřeby je zajímavý spíše Phenom II X6 1065T. Jde totiž asi o nejvýkonnější procesor, který má oficiálně stanovenu nejvyšší možnou spotřebu na 95Wattů. Poradit by si s ním měly bez problémů i levné základní desky v případě, že jejich výrobce myslel na podporu šestijader. Phenom II X6 1100T se svou spotřebou zařadí mezi typické výkonné procesory a jeho TDP je stanoveno na 125Wattů.

Phenom II x6 Thuban

Se stejnou spotřebou, ovšem o dvě jádra chudší, bude nabízen Phenom II X4 975. Jediný úplně nový zástupce architektury Deneb má být taktován na 3,6GHz. Narozdíl od šestijader, tato generace procesorů žádnou technologii jako Turbo Core nepodporuje. Architektura přitom není úplně špatná, protože stále nabízí 8MB vyrovnávací paměti.

Začátkem týdne se objevily první náhledy prodejních cen. V oblasti procesorů u AMD stále platí, že nenabízí nekompromisní výkon za horentní sumy. Její nejlepší procesor, Phenom II X6, bude nabízen za cenu kolem 6000Kč. Pro dva levnější modely zatím ocenění bohužel nemáme.


Galaxy představuje zeštíhlenou GeForce GTX 460
Zatím co GeForce GTX 580 v posledních dvou dnech povýšila ze spekulací na zcela oficiální grafiku, cenově přijatelnější GeForce GTX 460 ještě není mrtvá. Samotná již mnoho výhod vůči konkurenčním Radeonům nenabízí. Výrobci se přesto snaží najít způsob, jak by pravě svou kartu nějak zviditelnili.

GeForce GTX 460

Další z takovýchto grafických karet pochází od Galaxy. Už na první pohled je evidentní, že se změnily rozměry. Narozdíl od referenčního modelu je karta pouze jednoslotová. Nové chlazení ale není dostatečně dimenzováno na velké přetaktování. Specifikace tak hovoří neúprosně.

Galaxy GTX 460

Po stránce výkonu půjde o zcela tuctovou záležitost. Jádro karty je totiž taktováno na 675MHz. Jako všechny GeForce GTX 460 má i tato grafika 336 shader procesorů. Ty běží na 1350MHz. V Galaxy se rozhodli použít silnější z variant jádra GF104, což se projeví na rozumném přístupu k paměti.

Přesně v souladu s referenčními specifikacemi najdeme na kartě 256bitovou sběrnici a 1GB paměti GDDR5. Velikost paměti je 1GB. Není tudíž náhodou, že se spotřeba nijak nezměnila a je stanovena na 160Wattů. Karta pak potřebuje přivést dodatečné napájení v podobě dvou šestipinovych konektorů.

Galaxy GTX 460

Ptáte se, v čem je vůbec jednoslotová varianta lepší než klasické dvouslotové grafické karty? Faktem je, že jediným krokem kupředu jsou menší rozměry. Využít se to dá především v případě používání v SLI. Bez ohledu na to, jak je toto řešení (ne)efektivní, zbude v počítači celkově více prostoru pro cirkulaci vzduchu. Cenu prozatím zástupci Galaxy neoznámili.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, DonanimHaber, Galaxy, Fudzilla, HKEPC, Inpai, MSI, nVidia, TechPowerUp, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: Intel
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...