HW News: Zařízení které vypálí na jakékoliv médium

  12:00aktualizováno  12. července 12:06
Zařízení které vypálí na jakékoliv médium *** Procesor se 32 jádry *** NVIDIA DualTV *** Paměťovka na USB v prodeji

Zařízení které vypálí na jakékoliv médiumBlu-ray & HD DVD
Obě technologie jak Blu-ray tak i HD DVD prošly dlouhým vývojem. Ten byl ovšem tak odlišný, že až do teď  nepřipadala v úvahu myšlenka na zařízení, které by bylo schopné číst média obou formátů. Tato představa se ale v brzké době zřejmě změní. Společnost Ricoh vyvinula zařízení, jenž dokáže přečíst Blu-ray a HD DVD. Dokáže toho však mnohem více. Na tato média lze totiž i zapisovat. Zpětně jsou podporována i média DVD a CD (včetně DVD+  a DVD- technologie). V zařízení je použito kombinace velkého počtu technologií. Hlavní je použití modrého laseru, který ale musí mít dostatečný výkon. Tato technologie není nepraktičtější, jelikož její cena je dosti vysoko a energetické požadavky nejsou také nízké.  Zařízení by mělo být představeno v druhé polovině tohoto týdne na přehlídce těchto zařízení Internetional Optoelectronics Exhibition 2006, která se koná  v Japonsku.  I přes tento pozitivní fakt má však formát Blu-ray co dělat, jelikož Microsoft se rozhodl, že ho podporovat nebude a do toho přicházejí i další obtíže.  Společnost Sony totiž připravuje zakázky na diody, které potřebují  lasery v Sony Playstation 3 a vypadá to, že na Blue-ray zařízení jich mnoho nezbude.  Je proto možné, že se Blu-ray do konce letošního roku již nerozšíří.

Procesor se 32 jádryDvouprocesorová základní deska
Intel plánuje do roku 2010 vyrobit procesor, který by měl 32 jader. Je tato možnost vůbec reálná? Jak tento výkon využít? A jedná se zde skutečně o krok kupředu? Snaha zapojit více jader do jednoho systému je již záležitostí poměrně starou. Připomenu například první desky, které umožňovaly osadit více procesorů se socketem 370. Mohli jste počítač osadit až čtyřmi procesory a dostat tak na svou dobu velmi slušný výkon (dodnes si pomatuji tvrzení, že 2x700MHz je vlastně 1,4GHz). Pravda byla však trochu jinde. I když pracovali oba procesory na 700MHz, neexistovaly téměř žádné programy, jenž by dokázaly toto spojení využít a svou činnost rozdělit mezi oba procesory současné a rovnoměrné. Podobný problém se vyskytl i s příchodem novějších dvoujádrových procesorů. Zde se však po nějaké době objevil zázračný aktualizovaný operační systém od Microsoftu, jenž něco málo napravil. Stále však zdaleka není pravda, že procesor s dvěmi jádry na poloviční frekvenci je stejně rychlý jako procesor s jedním na frekvenci, která je dvakrát vyšší. Dnes se pomalu stávají standardem procesory s jádry dvěma, se čtyřmi se polemizuje. Až se objeví na trhu procesory s jádry čtyřmi, minimálně rok pro ně nebude existovat software, který by zkrotil jejich výkon. Procesory s 32 jádry jsou proto pro uživatele a to i profesionála naprosto nepoužitelné. Myslím, že by bylo pro Intel lepší pracovat na nových technologiích, zvyšovat frekvence a vyrovnávací paměť procesorů.

NVIDIA DualTVNVIDIA DualTV
Chcete mít moderní domácnost 21. století? V tom případě je zde pro vás nová karta od společnosti NVIDIA. Jmenuje se DualTV MCE. Běžný TV tuner vám samozřejmě dovoluje sledovat televizní stanici a nahrávat ji. Lepší vám umožní totéž ale v kvalitě HD TV.  Tuner od NVIDIE však umožňuje zaznamenávat jednu televizní stanici a dívat se na další úplně jinou. Zajímavé je i to, že můžete nahrávat dvě stanice zároveň, přičemž na jednu se ale musíte dívat. Karta dále umožňuje výstup na kvalitní zvukovou soustavu a disponuje technologií NVIDIA PureVideo. Ta slouží pro dosažení lepšího obrazu. Přibalené CD obsahuje kromě ovladačů také software Sonic MyDVD, v němž lze převést zaznamenaný materiál a vypálit na DVD. Karte je určena pro operační systém Windows XP Multimedia center a koupit se dá přímo z e-shopu NVIDIE.

Paměťovka na USB v prodejiPaměťová karta Sandisk Ultra II
Výrobce Sandisk, jenž vyrábí nejen flash paměti, přinesl před krátkým časem na světový trh nové paměťové karty s USB konektorem. Prozatím jsou dostupné paměťové karty SD a to o kapacitách 512MB, 1GB a 2GB. Jejich cena není o mnoho vyšší než u naprosto běžných paměťových karet bez USB konektoru. Nejlevnější 512MB model stojí v přepočtu okolo 1300Kč, střední 1GB pak 2000Kč a model na který se toho vejde opravdu hodně s kapacitou 2GB pak pod 3500Kč. Zakoupením tak získáte jakýsi flashdisk, který je kompatibilní s fotoaparátem či mobilním telefonem. Celá konstrukce paměťové karty je bohužel z plastu a tak si nelze dělat iluze o velké odolnosti. Konstrukce má na první pohled velký problém ve vyklápění USB konektoru. Namáhání této části může lehce kartu poškodit. Na druhou stranu nejdražší kartě o kapacitě 2GB nechybí podpora USB 2.0, což umožňuje velké datové toky okolo 10MB/s a tak bude práce s nimi rychlá a pohodlná.

Zdroje: Ricoh, Intel, TG Daily, NVIDIA, Sandisk

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Najdete na iDNES.cz