Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Zvuková karta Auzen X-Meridian 7.1 2G

aktualizováno 
Netradiční kompromis kvalitního zvuku je stále vyráběn pro PCI * Oblíbené externí disky zvyšují kapacitu * Nové procesory si poradí s 32GB RAM

Auzen X-Meridian 7.1 2G

Zvuková karta Auzen X-Meridian 7.1 2G
Vcelku známý výrobce zvukových zařízení, společnost Auzentech, oznámila, že během několika dní přinese na pulty obchodů další ze svých karet. Tentokrát půjde o model z řady X-Meridian, který je převážně založen na technologiích vyvinutých uskupením CMI. Těšit se můžeme na příjemný zvuk. Přestože cena není přemrštěná, pro každého tato karta nejspíše nebude.

Nová zvukovka dostala přesné označení X-Meridian 7.1 2G a jak název prozrazuje, bude vhodná hlavně k vícekanálovým aparaturám. Přirozeně je možné použít X-Meridian na klasické stereo, což ovšem neumožní využít plný potenciál této karty. Kvalitní zvuková karta se vyplatí i ve hrách, jelikož může v součinnosti s DirectX částečně odlehčit procesoru. Základ karty je přitom podobný s tím, co se dnes běžně integruje na základní desky.

Auzen X-Meridian 7.1 2G

Auzentech postavil svou zvukovku na čipu C-Media CMI8788 Oxygen HD, čímž se zařadil mezi několik málo výrobců, kteří již nasazení tohoto hudebního procesoru vyzkoušeli. Jeho síla tkví v jednoduché podpoře ze strany operačního systému (standardní kodek AC 97) a kombinaci digitálního jádra s kvalitními analogovými zesilovacími stupni osazenými přímo na kartě.

Zpracování je na u Auzenu obvyklé úrovni a tak se hodnota odstupu signál-šum drží na pěkných 115dB. Používány jsou 24bitové převodníky se vzorkováním 192kHz. Na tom ale není nic divného, jde o již zažitý standard. Kromě součástek osázených na kartě se na výsledném zvuku podílí také výstupní konektory, jež jsou pozlacené.

Auzen X-Meridian 7.1 2G

Standardně je X-Meridian 7.1 2G dodáván jako karta se základním příslušenstvím. Všechny potřebné konektory pro sestavu 7.1 tak musely být umístěny na zadní header, kde můžeme vidět 7x3,5mm JACK pro repro a mikrofon. Výstup je také možné provést pomocí kvalitních koaxiálních konektorů. Optický výstup zdánlivě schází a dostupný je až prostřednictvím dodávané redukce.

Auzen dělá vše proto, aby se výsledná kvalita zvuku mohla blížit konkurenčním kartám ze série Xonar. Přestože svou cenou X-Meridian 7.1 2G mezi karty Xonar skutečně zapadá, přímý konkurenční model není lehké najít. Prodávat se má totiž nejméně za 2800Kč. Prozatím jde o sporadicky se vyskytující zboží a tak je nutné vzít v potaz vypočítavost některých obchodníků, kteří kartu výrazně předražují. Ve skutečnosti byla karta ohlášena již dříve, do prodeje se ale dostává teprve nyní.

Auzen technologies

Trochu problematická je také perspektiva. Čip CMI8788 je vhodný výhradně pro karty postavené pro starou sběrnici PCI. Karta se tudíž bude vyskytovat také výhradně v provedení starého PCI, a jak je známo, časy této sběrnice jsou pomalu sečteny. Na nové platformě Intelu se socketem LGA 1155 bude její podpora jen za příplatek. Jak se k situaci postaví se svými příštími čipsety AMD, se zatím čeká.

Auzen X-Meridian 7.1 2G

Na druhou stranu se softwarovou podporou by neměl být žádný problém, jelikož je vcelku přímočará. Prostřednictvím ovladačů lze využívat audio technologie Dolby Pro Logic II (řeší přepínání mezi sestavami s různým počtem kanálů), Dolby Digital Live (zabezpečuje reprodukci v reálném čase) a Dolby Headphone (virtuální 3D zvuk pro stereo sluchátka). K X-Meridian 7.1 2G je navíc možné přikoupit další rozšiřující kartu přidávající výstupy, pod názvem Auzen X-Tension. Pořizovací cena se poté vyšplhá minimálně na 3500Kč.


Oblíbené externí disky zvyšují kapacitu
Neuplynul ani týden od okamžiku, kdy společnost Hitachi představila světu nejtenčí 2,5" pevný disk. Kapacitně nejvyšší model z této řady přitom disponoval prostorem o velikosti 500GB. Ukazuje se ale, že ani větší kapacity nemusí znamenat pro rozměrově malé disky výraznější problém. Společnost Transcend tak odpovídá uvedením vlastních disků s kapacitou až 750GB.

USB 3.0

Transcend patří všeobecně v našich končinách k velmi oblíbeným dodavatelům přenosných disků. Zákazníky oslovuje především zajímavou cenou a také poměrně kvalitním zpracováním. Tentokrát přidává vyjma vyšších kapacit i podporu rychlého rozhraní USB 3.0. Jistě, USB 3.0 poskytuje teoreticky lepší rychlosti pro čtení a zápis. Ve skutečnosti ale může také významně pomoci ke stabilnímu napájení disků.

StoreJet 25M3

Představeny byly zatím dva 750GB modely a to v rámci od pohledu známých řad StoreJet 25D3 a StoreJet 25M3. Přestože se obaly disků vzhledově liší, fyzických rozdílů mnoho nebude. Použité HDD jsou totiž identické a tak shodně nabízejí, dle slov zástupců společnosti Transcend, reálné přenosové rychlosti až do 90MB/s. To platí samozřejmě jen v módu s USB 3.0. Zpětná kompatibilita s možností připojení na starší USB 2.0 má přenosový strop kolem 34MB/s.

Provedení obou disků má klasický rozměr 2,5" a pokračuje v tradici přijatelné odolnosti. Disky jsou dodávány s příslušenstvím, mezi kterým tentokrát nalezneme kromě přepravního obalu také patřičný kabel pro připojení na USB 3.0. Pokud budete chtít disk připojit na starší USB 2.0, bez použití druhého kabelu pro dodatečné napájení se bohužel neobejdete.

StoreJet Elite

Softwarová podpora je u Transcendu celkově řešena prostřednictvím jediné utility. Portabilní prográmek s názvem StoreJet Elite Vám pomůže udržet na externím disku pořádek a současně umožňuje díky komprimačním algoritmům část dat zmenšit a tím uspořit dostupnou kapacitu. Užitečnou vlastností je pak možnost pravidelné synchronizace vybraných dokumentů s počítačem.

StoreJet 25D3

Cena disků StoreJet 25D3 a StoreJet 25M3 bude stejně tak podobná, jako jsou možnosti, které nabízejí. Předpokládá se, že 750GB varianty budou nabízeny za ceny kolem 2000Kč. K dispozici jsou pak již nějakou dobu i varianty s kapacitou nižší, které by mohly v reakci na příchod nových disků mírně zlevnit. Dostupnost lze očekávat spíše až v novém roce.


Nové procesory si poradí s 32GB RAM
S tím, jak se blíží rok 2011, vyhlíží fandové Intelu netrpělivě nové procesory založené na architektuře SandyBridge. Hodně z jejich podstaty již bylo vyzrazeno a nyní z Intelu unikla velmi seriózní informace týkající se velikosti podporované paměti. Původně se hovořilo o tom, že stropem bude 16GB nebo dokonce jen 8GB.

Pokud se Vám zdá podpora operační paměti do velikosti 8GB málo, můžete si být jisti, že skutečnost bude nyní daleko více přijatelná. Řadič integrovaný na procesorech SandyBridge si totiž poradí s až 32GB operační paměti. Jen je zde třeba dodat, že správná funkčnost není úplně samo sebou. Nic by tak alespoň teoreticky nemělo bránit tomu, abychom si mohli na domácích počítačích vytvářet relativně velké a rychlé RAMdisky.

Intel SandyBridge

S informací o podpoře 32GB paměti přispěchala v polovině tohoto týdne společnost MSI, jelikož ji potvrdila na své desce P67A-GD65. Zároveň ale poukazuje na skutečnost, že tuto kapacitu bude nutné osadit do pouhých čtyř paměťových modulů. Integrovaný řadič je totiž dvoukanálový a se šesti moduly si neporadí. Prodej 8GB modulů v dvoukanálových paměťových kitech by nemusel být do budoucna nic neobvyklého.

Gaming moduly DDR3

Pro správnou funkčnost bude třeba zvolit vhodný operační systém. Skutečnost, že s běžným 32bitovým systémem s více než 4GB paměti rozhodně nepochodíte, je již dobře známá. Méně uživatelů ale tuší, že i 64bitové systémy nemusí být zárukou bezproblémové podpory. V případě Windows je totiž možné spravovat více než 16GB paměti pouze s verzemi Professional, Ultimate potažmo pro hráče nepříliš vhodnou distribucí Server. Na 64bitových distribucích Linuxu se strop liší bohužel distribuce od distribuce.


Zdroje: Auzentech, Dailytech, Digitimes, Inpai, MSI, The Inquirer, TechPowerUp, Transcend, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Intel, Linux, virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.Najdete na iDNES.cz