Asus Xonar D2X

Asus Xonar D2X - Součást HW News

HW News: Zvuková karta ještě žije

  • 372
Poslední skutečné zvukové karty Asusu zlevňují >> GeForce 9500GT - náhražka náhražky >> Alienware a herní počítač z jiného světa

Zvuková karta ještě žije
Říká se, že klasické zvukové karty jsou takřka na vymření. U drtivé většiny základních desek dnes nalezneme zastoupen integrovaný zvukový kodek, který dokáže klasickou kartu nahradit. Integrované HD kodeky již dosáhly takové úrovně kvality, že zastaralé karty předčí. Stále ale existuje hrstka výrobců, kteří věří, že zvukové karty mají budoucnost.

Mezi těmi v současnosti nejčinnějšími nalezneme bezesporu Asus, který vyrábí divizi karet Xonar. Situace na trhu pro něj není jistě lehká, protože musí na svých kartách poskytovat lepší možnosti než má konkurence hned na základních deskách a zároveň musí mít karty takovou cenu, aby se uživatelům vůbec vyplatilo je koupit. Dostáváme se tak k v současnosti pravděpodobně nejlepší 7.1 zvukovce dostupné pro běžné uživatele. Její jméno je Asus Xonar DX a přináší opravdu více než jen zpracování zvuku.

Základem nového Xonaru DX je vhodná kombinace matematického procesoru podobného CPU a velmi kvalitních převodníků z analogové formy zvuku do digitální a opačně. Asus používá procesorový čip AV100, který umožňuje více než čtyřnásobnou vzorkovací frekvenci zvuku, se kterým pracujete. Vzorkovací frekvence má velký podíl na věrnost podání zvuku. Při digitalizaci totiž dochází k tzv. kvantování, kdy je signál přibližně rozčleněn do schodů a ty poté teprve převedeny do digitální podoby. Schody jsou voleny za normálních okolností jako kompromis datového toku a úrovně, kdy není rozdíl mezi analogově a digitálně uloženým zvukem citelně patrný. V případě Xonaru se ale o žádný kompromis nejedná a naprosto čistý zvuk lze produkovat přímo ze zvukové karty do 119dB.

Asus Xonar DX

V kombinaci s čipem AV100 se na kartě ještě objevil převodník od společnosti CirrusLogics. Nese označení CS4398 a většina výrobců do něj vkládá naděje na snadný přechod kvalitního zvuku ve hrách pod Windows Vista. Asus se totiž narozdíl od Creativu s Windows Vista srovnává vcelku dobře a díky tomuto čipu má pod Vistou podporu EAXu. Verze kterou karta podporuje je prezentována jako EAX 5. Kromě toho je samozřejmě přítomna podpora DirectSound a Asus přidává i vlastní poněkud méně důležitá vylepšení pod souhrnným označením VocalFX. Zde stojí za zmínku především VoiceEX, což je inteligentní úprava hlasů ve hrách tak, aby při komunikaci většího počtu hráčů mezi sebou nevznikal zmatek a hlasy se nepřekrývaly. Obdobné funkce pak lze použít i na klasický videochat nebo při nahrávání ze zdroje hudby mimo počítač.

Karta je vybavena jak analogovými, tak i digitálními výstupy a v prodeji by u nás měla být velmi brzy. Dříve byly karty Asus Xonar známy spíše vysokou cenou, než skutečnými kvalitami. To se ale nyní mění, protože konkurence a především nízká cena dolaru dostává ceny na stále přijatelnější úroveň. Prodávat se tak bude od 1100Kč.

GeForce 9500GT bude náhražka náhražky
Poté co nVidia uvedla nejsilnější kartu řady GeForce 9000, začíná plánovat i méně výkonné modely. Mezi nimi se tento týden objevila GeForce 9500GT, která v budoucnu zamíří do nejlevnějších herních počítačových sestav. Co se od takovéto karty dá očekávat a bude mít vůbec její koupě smysl?

GeForce 9500GT jde přesně ve stopách současného modelu 8500GT. Za minimální finanční náklady se snaží poskytnou ještě přijatelný grafický výkon s podporou všech nových technologií. Je ale do očí bijící, že vedle plnohodnotných HT karet tato série nikdy ani neležela. nVidia speciálně za účelem výroby 9500GT vyvinula upravené jádro s kódovým označením G96, spíše je ale známo jako D9M. Mezi "pětistovkové" grafiky se tak konečně dostane 65nm výrobní proces. G96 obsahuje jen 32 shaderů taktovaných na frekvenci 1650MHz. Samotné jádro poběží na 550MHz.

9500GT - jádro

O něco lépe na tom budou paměti, kde nVidia nechala výrobcům dostatek prostoru pro individuální výběr. Cenově odstupňovány se tak budou prodávat karty s pamětí GDDR2, GDDR3 a GDDR4. Verze s pamětmi typu GDDR2 bude přímo úděsná. Levné paměti totiž nepoběží ani na 1GHz. Mnohem lépe by na tom měly být GeForce 9500GT vybavené GDDR3 a 4. Zde se totiž očekávají takty 1,6GHz a 1,8GHz. Všechny paměti budou k čipu připojeny přes 128bitovou sběrnici a budou dosahovat maximálně velikosti 512MB. Oproti starší GeForce 8500GT zde přibude podpora slotů PCI Express 16x 2.0 a Hybrid SLI. Samozřejmostí jsou pak všechny moderní vymoženosti jako DirectX 10, Shader Model 4, Pure Video a 16x antialiasing.

8500GT předchůdce 9500GT

Nejlepší verze GeForce 8500GT nestojí ani 2500Kč, mají základní frekvenci jádra a shaderů nastavenu jen o zlomek níže a hlavně jsou mnohdy dodávány i s bohatou 1GB pamětí. Jejich nevýhodou je vyšší spotřeba energie¨(80nm technologie) a hlavní slabinou špatná propustnost pamětí. Vzhledem k tomu, že u levnějších GeForce 9500GT zůstane přístup k pamětem v podstatě totožný, není velká naděje na změnu. Dobrou zprávou je, že ceny GeForce 9500GT budou hned od počátku prodeje začínat na 3000Kč. Oficiální datum uvedení prozatím neexistuje, ale lze předpokládat, že se tak stane na přelomu dubna a května. Koupi do herního počítače lze však doporučit jen v případě absolutní nouze a ve verzi s GDDR3 nebo GDDR4.


AlienWare - technologie z jiného světa
Pokud neváháte utrácet tisíce za nejmodernější hardware, který dodá vašemu počítači výkon potřebný k provozování veškerých her, poté slyšte! Alienware opět vylepšil své počítače a tentokrát s překvapivou rychlostí reaguje na poslední trendy.

Vše se točí kolem herního počítače s názvem Area 51, který bude brzy tím nejrychlejším, co si můžete do své domácnosti koupit. Neuplynulo totiž ani 24hodin od oficiálního uvolnění GeForce 9800GX2 a Alienware právě prostřednictvím tohoto počítače již novinku nabízí. V dostupných konfiguracích se ale objevilo takovýchto překvapení více.

Alienware Area 51

Kromě grafiky na té nejvyšší úrovni přichází Alienware také s podporou nových procesorů Intelu, kde pravděpodobně nejvýznamněji lze vnímat příchod Core 2 Extreme QX9770. Horká novinka je v základu taktována na 3,2GHz a Alienware uvažuje i o distribuci přetaktované verze. Procesor navíc přichází s podporou rychlejší FSB a to 1600MHz. Vyrovnávací paměť je klasicky dvouúrovňová a má velikost 12MB. Všechny systémy jsou v základu doplněny o 250GB pevný disk a 2GB operační paměti.

Samostatnou kapitolou v případě Alienwaru je bohužel cena. Za kvalitní hardware i značku si tak pěkně zaplatíme a v té nejvýkonnější verzi se cena může vyšplhat na opravdu těžko uvěřitelných 190 tisíc korun. Takovýto počítač nejen že nekoupíte v ČR v žádném z kamenných obchodů, ale také neexistuje žádná přímá distribuce. Utěšující může být to, že levnější modely s cenou "jen" kolem 60 tisíc se u nás prodávat určitě budou.


Zdroje: Alienware, Dailytech, Digit-life, HardSpell, HKEPC, NordicHardware, Toms Hardware, Xbitlabs & ZD Net