IL-2 Sturmovik: Zapomenuté bitvy

  12:00aktualizováno  18. srpna 9:08
Nikoli „druhý díl“, ale spíše rozšíření, navíc kompletně v češtině. Je lepší než originál? A co kvalita českého překladu? O tom všem již referuje naše podrobná recenze na tento očekávaný letecký simulátor.

Zapomenuté bitvy Il-2 Sturmovik byl bezpochyby vynikající a průlomový simulátor – nejen mírou realismu, ale především tím, že porušil herní „monopol“ západní fronty a místo prohánění Lightningů, Mustangů či Flying Fotressů nad Německem v nekonečných bombardovacích a doprovodných misích či „kotlářských“ útocích s Tajfuny na německé lokomotivy ve Francii jsme se přesunuli na východní frontu, tedy mnohem větší a rozlehlejší válečná jatka, která nebyla mimoto předtím v žádném pořádném simulátoru kvalitně zpracována. Možnost létat s ruskými stroji, jako byl například La-5, MiG-3 či několik verzí populárního bitevního Sturmovika spojena s nadprůměrnou (nikoli však výbornou) statickou singleplayerovou kampaní určitě stála za to, aby si milovník simulátorů Sturmovika opatřil.

Il-2: Zapomenuté bitvy není druhý díl populárního simulátoru Sturmovika, jak by se dalo čekat – spíše se jedná o rozšíření původní hry, ostatně původně jej firma Maddox Games vyvíjela jako prostý datadisk. Zapomenuté bitvy Zapomenuté bitvy neobsahují často kritizovanou původní kampaň ze Sturmovika, kterou nahrazují novou dynamickou kampaní. Vybrat si můžete kromě obligátního německého a sovětského letectva i maďarské a finské a samozřejmě řadu nových letadel. Nejvýraznějším přídavkem jsou bombardéry všeho druhu, včetně vícemotorových. Opomenut nemohl být tak univerzální He-111 a další typy populární Stuky na německé straně, kterým v rudé armádě sekunduje zcela bizarní TB-3, čtyřmotorový skutečný a nefalšovaný kabrio-let (nemá krytou kabinu a většinu střelišť) o váze přes deset tun. Tento sovětský vynález trpí příšernými letovými vlastnostmi, pilotovat jej je skutečný kumšt a při představě výcviku na ovládání takového silostroje se průměrnému středoevropanovi musejí nutně klepat kolena. V Il-2 nejenže jej můžete zkusit pilotovat, rovněž lze zalézt k jakémukoli z jeho kulometů, nechat zbytek letounu a splnění mise na AI a pokusit se ubránit letadlo proti zuřivě nalétávajícím stíhačům. Totéž je možné ostatně u všech letadel, která mají více postů (Stuka, Sturmovik, He-111 atd.).

Zapomenuté bitvy Kromě bombardérů přidal Maddox Games do Zapomenutých bitev i další stíhačky, mnohdy typy, o které zavadíte ve válečné literatuře skutečně jen letmo. Patří mezi ně beznadějně zastaralý dvojplošník Il-153, tzv. Čajka či finský derivát v Pacifiku nepopulárního Brewstera Buffalo B-239, se kterým nicméně zruční seveřané vybojovali nejedno slavné vítězství nad svými rudoarmějskými nepřáteli, ze známějších si zalétáte na pozdních verzích Me-109 (K-4), slavné Doře (FW-190 D-9) a neméně skvělém Me-262. Kromě ruských stíhaček můžete pilotovat i americké letouny dodávané Rusům v rámci programu Lend&Lease (P-39, 40, 47). Zamrzel mne naopak fakt, že není možné létat s Hs-129, což byl úspěšný protipól Sturmovika na německé straně. Zkusit si střílet z jeho 75mm protitankového kanónu by byl jistě milý zážitek, počkat si ale budeme muset zřejmě na další díl Il-2 či případně patch, který by doplnil mise pro toto pozoruhodné letadlo. Kromě letounů, které můžete pilotovat, je tu řada dalších, již jsou pouze ovládané umělou inteligencí, včetně Me-323 „Gigantu“, obřího šestimotorového transportního superstroje.

Zapomenuté bitvy Zapomenuté bitvy měly – a mohly – být simulátorem, který by se líbil fandům hardcore realistického létání na východní frontě za druhé světové, i nováčkům, kteří se děsí nastavení magneta, obohacení směsi, listů vrtule a podobně. Dvě stránky přepínačů pro nastavení realismu napovídají, že se autoři skutečně snažili, obávám se ale, že na špatném místě. Je pěkné, že si můžete nastavit nekonečné množství munice, paliva, létání bez nutnosti startu a přistání, to ale nic nemění na tom, že s původním Il-2 sdílí Zapomenuté bitvy některé zvláště otravné chyby.

Především se musíte prokousat neuvěřitelně dlouhými časy nahrávání mise, které se mohou vyšplhat až ke dvěma minutám, což mi připomnělo příšerného Mechcommandera 2, jistě tak sáhnete k nějakému kvalitnímu čtivu (osvědčená je osmisetstránková bichle doc. Vlnase o životě prince Evžena Savojského) a poběžíte dokoupit si nějakou tu RAMku do nejbližšího obchodu. 512MB je pro Zapomenuté bitvy optimem. Když už konečně odkládáte literaturu a chcete se chopit kniplu, zjistíte, že vás čeká ještě let k cíli (s osminásobným maximálním Zapomenuté bitvy urychlením průměrně kolem pěti až sedmi minut). Pro někoho je to jistě povznášející pocit, létat po waypointech půl hodiny, než nastane nějaká akce – kolega Codr mi například před několika dny nadšeně sděloval, jak si vyzkoušel „jeden den pilota British Airways“ ve Flight Simulatoru 2004 a jedenáct hodin létal v reálném čase přes celou Evropu, většina hráčů ale přece jen preferuje akci před jednoduchým letem vpřed, při kterém se nic neděje. „Akční“ tlačítko, které by umožnilo přeskočit nudný let až do akce (podobně jako například ve starých Aces over Europe), by bylo rozhodně namístě, ale bohužel chybí. Hodilo by se rovněž lepší označení cílů mise jako „cílů“ (nějaký křížek, čtvereček, či něco takového) – bitevní loď Marat či sovětské tankery poznáte jednoduše, naopak zničení tankové kolony může být problém prostě proto, že ji nenajdete.

Dynamická kampaň, která nabízí všechny důležité oblasti operací mezi lety 41-45, naštěstí netrpí až tak brutální nudností jako je u dynamické kampaně obvyklé, nelétáte tedy stále ty samé mise dokola a dokola a Zapomenuté bitvy hra na vás vždy pošle alespoň nějaké nepřátele. Samozřejmě nemůžete ovlivnit běh dějin (např. odrazit kompletně Němce v červnu 1941), ale v závislosti na výkonu, který předvedete, můžete zpomalit ústup či naopak zrychlit postup, získat kompletní vzdušnou nadvládu a podobně. Odmyslím-li si dlouhý čas, který je nutné protrpět, než se dostanete do akce, je akce samotná mimořádně zábavná a výborně ztvárněná. Útok na formaci Stuk, zatímco se vás pokoušejí dostat stíhačky a činí se i zadní střelci je libový zážitek, vzdušné souboje finských pilotů s ruskými protějšky jakbysmet a útoky na pozemní cíle neztratily nic ze své poutavosti už od dob původního Sturmovika. Jedinou chybu vidím v nesmyslném navádění na cíl – například měl-li jsem chránit vlastní divizní velitelství před útokem Stuk, pozemní kontrola mne stále posílala do výšky 1.500 stop a za bombardéry jsem tak musel sáhodlouze šplhat – což ve stíhačkách z počátku války (LaGG a podobně) není nic, co byste stihli za pár vteřin.

Zapomenuté bitvy Součástí hodnocení kompletní české verze hry musí být samozřejmě i hodnocení kvality překladu a proměny anglických Forgotten Battles v české Zapomenuté bitvy. Překlad hry jako takové musím hodnotit spíše neutrálně, protože ač neobsahuje velké chyby, je z něj v mnoha brífincích „cítit“ originální text, ještě ale v mezích normálu. Překlad manuálu a hlavně pak historické části je na druhou stranu jednoznačně špatný. Možná, že jsem postižen tím, že se zajímám o moderní historii, ale veletoče, které jsou v textu obsaženy, se skutečně nedají prominout. Veselé je zaměnění letky a letecké armády, což je něco takového, jako když si spletete kadibudku s Empire State Building, stejně tak nepřekládání anglických názvů zeměpisných jmen – dozvíte se tak, že „sovětské jednotky postoupily až k Vistule“ (míněna je pochopitelně řeka Visla) a že si „sovětská a americká vojska potřepala (sic!) rukou u Torgau na řece Elbě“ (to jako na Labi, že...). Patvary jako „...protože SSSR byl vždy dost neochotný v otázkách vojenské síly.“ je zbytečné komentovat. No, příště by možná mohli Playmani najmout někoho, kdo o druhé světové slyšel alespoň něco víc, než kdy byla a kdo proti komu bojoval, a tolik Zapomenuté bitvy neplave ve svém mateřském jazyce.

Zapomenuté bitvy jsou nicméně výborný simulátor, který by byla chyba minout, zvláště pokud máte rádi původního Sturmovika, ale i pokud bude tento titul prvním virtuálním vzletem na východní frontě. I když je to stále mnohem více realistická než akční hra, i piloti-zelenáči, překousnou-li dlouhý čas, kdy se nic neděje, se u ní mohou výborně bavit. Mezi přednosti patří kromě skvělého letového modelu i neméně kvalitní grafika, oproti Sturmoviku v mnohém vylepšená a pochopitelně i multiplayer, u kterého většina „profi“ letců stejně skončí – ostatně ti mají už Zapomenuté bitvy jistě dávno doma...

P.S.: Technická poznámka – na kartách nVidia a ve Windows 2000/XP můžete mít problém s obnovovací frekvencí, která se bez ohledu na rozlišení nastaví na blikacích 60Hz, což je vstupenka do světa epilepsie. Stačí manuálně změnit refresh v registrech nebo použít prográmek nVidia Refresh Rate Fix a nastavit něco rozumnějšího (např. 85Hz-100Hz), samozřejmě pouze v případě, že to podporuje monitor.

Il-2 Sturmovik: Zapomenuté bitvy
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 1500, 512 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Maddox Games / UbiSoft
Distributor v ČR: Playman
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Příjemné rozšíření výborného simulátoru. I přes některé chyby jsou Zapomenuté bitvy vedle CFS 3 tím nejlepším na trhu.
Hodnocení: 82%
Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

Fanoušci oživují prokleté LawBreakers, střílečku, kterou skoro nikdo nehrál

Po pěti letech od vypnutí oficiálních serverů je opět možné zahrát si online střílečku LawBreakers...

90 %

RECENZE: Skvělé Balatro je žolík v letošním balíčku indie her

Pokerové Balatro nás překvapilo svou chytlavostí. Relativně nenápadná indie hra vzala základ z...

80 %

RECENZE: Loutkové sci-fi Harold Halibut působí jako balzám na duši

Více než deset let trvala tvorba výroba adventury Harold Halibut, na výsledku je to ovšem vidět....

Někteří hráči strávili s demem na Stellar Blade už přes 50 hodin

Očekávaná playstationová exkluzivita Stellar Blade zaujala hráče natolik, že ji procházejí znovu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...