Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Import Tuner Challenge – pimp my ride in Tokyo

  12:00aktualizováno  25. října 11:27
Horečka okolo závodních her zaměřených na tuning se nevyhnula ani next-gen konzolím, a tak jsme se na X360 dočkali nového titulu zaobírajícího se tímto tématem.

Import Tuner Challenge Nenechte se zmást názvem. O Import Tuner Challenge (dále jen ITC) jste možná již slyšeli jako o Shutoku Battle X. Vydavatel Ubisoft se rozhodl pro změnu názvu, takže spoustě hráčů ujde fakt, že hra je nástupcem série Tokyo Highway Challenge (v USA známé jako Tokyo Xtreme Racer). Záměr? Nevylučujeme, protože byť byly první díly pro Dreamcast relativně úspěšné, tak se PS2 následovníkům nikdy nepodařilo obhájit renomé série. ITC přináší staré známé závody po tokijských dálnicích, vytvořených dle reálných předloh a opravdu široké možnosti tuningu. Obstojí však mezi silnou konkurencí na X360, kde se žánru závodních her více než daří?

Budete se tak muset uchýlit i ke špinavým taktikám, soupeře za každou cenu blokovat a nevyhnete se i úmyslnému bourání do jeho vozidla.

Import Tuner Challenge Hlavním lákadlem hry je Quest Mód, v němž si budete budovat respekt mezi ostatními ilegálními závodníky, kupovat nové vozy, náležitě je vybavovat novými součástkami a podle Ubisoftu se i náramně bavit. Samozřejmě že je k dispozici i režim Time Attack a volné jízdy, ale popravdě - v které dnešní závodní hře ne? Zpět tedy ke Quest Módu. V něm budete začínat jako absolutní nula s velmi omezeným rozpočtem na pořízení nějaké té káry. Po zakoupení prvního kousku vás čeká jakýsi úvod, ve kterém máte zapůsobit na člena jednoho místního nelegálního závodního spolku. Ono je vlastně úplně jedno, jak dobře pojedete, zapůsobíte na něj tak i tak. Naštěstí se hned po tomto vcelku trapném úvodu zpřístupní všechny možnosti režimu, včetně onoho očekávaného tuningu.

Počátky vaší závodnické kariéry budou tuhé, na to se připravte. Křivka obtížnosti se totiž pohybuje ve stejných výšinách jako Import Tuner Challenge akcelerace McLarenu. Vzhledem k tomu, že za první pořízené auto utratíte skoro většinu svých financí, tak na jakýkoliv rozsáhlejší tuning zpočátku zapomeňte. Problém však je, že všichni vaši počáteční protivníci si svoje vozidla řádně vylepšili. Obvykle je tak uvidíte jen na začátku závodu, než vzápětí zmizí na horizontu. Základní princip Quest Módu je totiž náhodná výzva kolemjedoucích protivníků. Průběh jízdy je přitom pojat velmi zajímavě. Vy i soupeř budete obdarování dočasnou stupnicí, která znázorňuje úspěch závodu. Pokud se ujmete vedení, tak se ukazatel vám začne doplňovat a soupeři klesat. Jednoduché a snadno pochopitelné pro všechny hráče. To samé se děje i v případě, že vy i soupeř nabouráte. Pokud tak jedete před soupeřem a budete jako pod vlivem alkoholu narážet do všeho možného, tak se s výhrou můžete rovnou rozloučit.

Jakmile překlenete těžké začátky, tak začne ta pravá zábava.

Import Tuner Challenge Budete se tak muset uchýlit i ke špinavým taktikám, soupeře za každou cenu blokovat a nevyhnete se i úmyslnému bourání do jeho vozidla. Poškození se (bohužel) bát nemusíte. Byť se při bouračkách dočkáte záplavy jisker, tak vaše vozidla budou vypadat jako kdyby právě vyjela z autosalonu. Stále nablýskaná a v žádném případě poškozená. Pokud vás již v tuto chvíli napadá přirovnání k Need For Speed, tak se rozhodně nemýlíte. Obě hry mají mnoho společného.

Náhodné vyzývání soupeřů na dálnici však není jedinou náplní Quest Módu. V různě rozmístěných garážích naleznete jezdce z konkurenčních klanů snadněji než potkana v holešovické tržnici. Závody s nimi se nesou už v jiném duchu, ať už jde o zmiňovaný time attack, či klasický závod, kterého se účastní i větší počet jezdců, než dva.

Import Tuner Challenge Podobně jako u série Midnight Club máte na výběr, v kterou noční dobu budete závodit. Navečer závodí skoro všichni – amatéři i zkušení jezdci. Čekejte hustý provoz a kolísající obtížnost závodů. O půlnoci je situace totálně odlišná. Provoz není tak hustý, ale na silnice vyjíždějí již opravdoví profesionálové. Osvětlení silnic je slabší a jezdci se nevyžívají tolik ve vizuálních úpravách svého vozidla. Pokud byste zvolili možnost jezdit při rozbřesku, tak vězte, že při něm je provoz už opravdu slabý a narazit na konkurenční ilegální závodníky již není tak lehké. Jejich úroveň však slabá není ani náhodou, byť s frajery z půlnočního provozu se měřit nemohou.

Street Supremacy

A máme tady další zmatek v názvech. Street Supremacy (původně znám jako Tokyo Xtreme Race: Zone of Control ) je nejnovější přírůstek do série Shutoku Battle/Tokyo Extreme Racer, jenž je určen výhradně pro PSP. Hra byla vyvíjena zároveň s ITC a obsahuje celou řadu totožných prvků. Japonci a Američané si hru již nějaký ten pátek užívají, přičemž evropští hráči se jí dočkali teprve nedávno. Pokud tedy toužíte po tuningu na přenosné konzoli a ostatní tituly vás moc nezajímají, tak můžete zkusit i tuto variantu. Nám se však hra příliš nezamlouvá a její kvality se pohybují hluboko pod ITC.

Import Tuner Challenge Jakmile překlenete těžké začátky, tak začne ta pravá zábava. S narůstajícím kontem se zvyšuje i hratelnost. Budete si totiž moci dovolit koupit konečně nové součástky pro svůj vůz a naplno vyzkoušet svoje schopnosti řízení. Hra obsahuje přes pět miliónů variant, jak si svůj vůz nakonfigurovat. Od výkonu motoru přes nápravy, řazení až po tvrdost gum a kosmetické změny a v podstatě všeho co vás napadne. Důležité je však nenechat se unést nejrůznějšími na oko dobře vypadajícími serepetičkami, které sice dobře vypadají, ale jinak jsou naprosto, ale naprosto k ničemu. Naštěstí se za nový barevný lak ani vinyly neplatí, takže si i hračičky přijdou na své. Pořídit si však za 200 000 vertikální dveře, které vám v ničem nepomůžou, je naprosto opravdová a nefalšovaná blbost. Upgrady jsou znázorněny pomocí číselné úrovně s krátkým popiskem, k čemu to vlastně je. Tuning je opravdu hlavním tématem celé hry. Samotné jízdní vlastnosti arkádového ražení sice nejsou úplně špatné, ale chvíli na osvojení vyžadují. Import Tuner Challenge Díky tuningu vaše auto naštěstí pojede přesně jak chcete. Vozový park se skládá výhradně z vozů asijských značek Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru a Toyota. Vozů je tedy sice jen několik desítek, ale požadavkům hry dostačují.

Jejich modely jsou totiž opravdu věrohodně zpracovány a nevypadají věru špatně. Ano, tratě na tom nejsou úplně špatně, ale celkově vzato by se díky svému vzhledu hodila hra spíše na původní Xbox, než na X360. Pixelových kostiček na silnici se sice nedočkáte a dojem rychlosti je hezky vytvořen pomocí blur efektů (oproti Test Drive Unlimited je nelze nastavit), ale na X360 jsou prostě hezčí závodní hry. Grafiku tedy označujeme jako pěknou. Ne více, ne méně.

Zvuková stránka je na tom tak nějak všelijak. Zvuky motorů jsou v pořádku, ale nárazy, ať už do čehokoliv, znějí, jako kdybyste

Klady a zápory

Plus Obrovské možnosti tuningu
Plus Reálné tokijské dálnice
Plus Ta nejlepší asijská auta

Mínus Zpočátku opravdu těžké
Mínus Některé zvuky a hudba
Mínus Nic moc multiplayer

hodili plechovku do plastového koše. Korunu všemu nasazuje příšerný hudební doprovod, o kterém vám však více nepovíme, protože jsme zhruba po pěti minutách hraní sáhli po tvorbě vlastního soundtracku. Hra podporuje multiplayer maximálně pro dva hráče, což není žádná sláva. Bohužel to platí i pro Xbox Live, což už je horší. Popravdě jsme však v lobby čekali hodně dlouho, než se do hry vůbec někdo připojil. Díky tomuto faktoru lze doporučit ITC tedy spíše samotným hráčům, než online komunitě. ITC je dobrá hra, o tom není žádných pochyb. Bohužel, nebo spíše bohudík existují daleko lepší závodní tituly, hodné vašeho zájmu. Pokud je však You’ll Be Under My Wheels od Prodigy vaše soukromá hymna, Rychle a Zběsile: Tokijská Jízda jste viděli minimálně desetkrát a vyznáváte výhradně tuning, tak vám můžeme ITC jen a jen doporučit.

Import Tuner Challenge
Výrobce/Vydavatel Genki/Ubisoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 184 kB
Verdikt: Solidní závody, jež zaujmou převážně milovníky tuningu. Ostatní nechť zváží dle recenze.
Hodnocení: 65% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.Najdete na iDNES.cz