Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Industry Giant 2 – E3 preview

  12:00aktualizováno  2:07
Oblíbené sérii Tycoonů začíná vyrůstat zdatný konkurent v podobě Giantů. Po veleúspěšném Industry Giantu a Traffic Giantu, který se dočkal i remaku pro konzole PlayStation, přichází na naše monitory Industry Giant 2 – a měl by být ještě větší, propracovanější a zábavnější než jeho předchůdce.

Industry Giant 2

Jedna stará oprýskaná tovární hala, zaprášený obchod kdesi na periferii a pár vozů – právě takhle začala na přelomu devatenáctého a dvacátého století kariéra nejednoho pozdějšího průmyslového magnáta. Právě vzletnou kariéru pozdějších kormidelníků světového hospodářství si do hledáčku vzali vývojáři pracující pod křídly JoWooDu ve hře Industry Giant. Famózní úspěch této ekonomické strategie, které se celosvětově prodalo přes dva miliony kusů, nemohl zůstat bez patřičné odezvy, a tak se začalo pracovat na druhém dílu. Na letošní E3 vývojáři představili první hratelnou verzi, která přitáhla k monitorům nejen sklaní příznivce prvního dílu.

Příběh zůstane i tentokrát beze změn. Začnete v Americe na úsvitu dvacátého století s několika starými nákladními auty, jednou výrobní halou a prodejním skladem. Začíná tak nekonečný kolotoč nákupů surovin, jejich zpracování do polotovarů, finálních úprav výrobků a konečných prodejů spotřebitelům. Právě výběr nejvhodnějších obchodních partnerů, strategická volba zaměření továren a nalezení vhodného odbytiště jsou klíčovými faktory úspěchu ve hře (jak sami tvůrci dodávají – nemyslete si, že v Industry Giant 2 dostanete dotace od EU, když nebudete moci prodat na malé vesnici pět set počítačů). Industry Giant 2 Samostatnou kapitolu představuje transport jednotlivých výrobků – tady je kromě volby vhodného dopravního prostředku nutné i pečlivé naplánování trasy, aby byla co nejefektivnější. Postupem času se dopracujete přes doznívající průmyslovou revoluci až k éře informatiky a nahlédnete i za tajemnou oponu globalizace. To už ale budete řídit (vy nebo vaši soupeři) mamutí impérium významem srovnatelné s největšími podniky moderní doby.

Velkých změn oproti minulému dílu tentokrát doznal ekonomický a výrobní model. Nabídka výrobků a surovin byla podstatně rozšířená a přibyly i produkty, které jsou kromě „klasických“ materiálů závislé i na dostupnosti kvalitní vody. Výměna zboží teď může probíhat pouze prostřednictvím skladu, ve kterém neustále vidíte stav zásob – tato změna byla podle vývojářů implementována v rámci zpřehlednění hry. Příjemnou inovaci, která otevře netušené možnosti dalšímu obchodování, představuje možnost přerušení výrobních procesů – není tak problém prodat například obilí hned po zpracování bez toho, aby se s ním musel hráč tahat do mlýna a posléze s moukou do pekárny. Nově bude mít na odbyt zboží vliv změna ročních období (nepočítejte s tím, že v zimě prodáte nafukovací lehátka) i výkyvy počasí (o tom, jak dokáže vlna veder zlepšit hospodářský výsledek výrobce nápojů, se dá napsat menší publikace) – Industry Giant 2 promyšlené strategické plánování spolu s trochou příslovečného štěstí může katapultovat příjmy společnosti do nehorázných výšin. Ani milovníci dopravy nepřijdou zkrátka – své zboží mohou přesunovat mezi továrnami a dodávat k zákazníkům pomocí padesáti různých dopravních prostředků od lodí všech velikostí, přes vlaky až po nákladní auta a kamiony. To už je trochu rozdíl oproti „jedničce“, co říkáte?

Grafika hry zůstane stejně jako u minulého dílu isometrická. Již na první pohled je však vidět, že došlo k razantnímu zlepšení jednotlivých modelů - a to jak staveb, tak „přírodních produktů“. Domečky jsou vyvedeny v mnohem větším detailu (včetně prosklených čelních stěn některých továren) a jejich tvůrci byli tentokrát mnohem originálnější než minule – stačí se podívat na městskou zástavbu, ve které se střídají roztomilé dřevěné rodinné domky se zděnými činžáky a (zejména v centru) kancelářskými budovami s majestátními sloupy a skleněnými kopulemi. Narozdíl od podobných strategií zde na sebe jednotlivé objekty navazují celkem plynule (nejlépe je to vidět na pobřeží a v lesích), ostatně jak sami tvůrci pyšně rozhlašují – Industry Giant 2 díky alpha a texture blendingu zapomenete na to, že hrajete isometrickou hru. Součástí hry bude i několik desítek renderovaných artworků a animací zobrazujících jednotlivé dopravní prostředky a produkty, které můžete vyrábět. Animace se samozřejmě postupem času mění – například na téma „první vlak dorazil do stanice“ existuje nejméně šest verzí primitivními parními lokomotivami počínaje a moderními nákladními diesely konče.

Příjemnou změnu by mělo představovat i nové „týmové“ pojetí hry. S protivníky tak nebude nutné bezpodmínečně soutěžit, ale půjde s nimi vytvářet i obchodní kartely a spolupracovat na úplném zlikvidování konkurence. To je prvek, který jsme zatím ve většině ekonomických strategií postrádali (jinde se dala podobná spojení realizovat většinou pouze nepřátelským převzetím firmy, nebo odkoupením konkursní podstaty). Zatím jsme neměli možnost vyzkoušet, zda umělá inteligence hry může být důstojným spoluhráčem člověka, ale již samotný nápad se zdá být více než zajímavý.

Industry Giant 2 by se měl na pulty obchodů dostat ke konci letošního roku.

Autor:



Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...



O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Mobilní Fire Emblem Heroes vydělal za první rok téměř 300 milionů dolarů

Fire Emblem Heroes

Free 2 play mobilní taktická hra na hrdiny Fire Emblem Heroes vydělala za první rok 295 milionů dolarů.

K doplňku do simulátoru přibalili autoři i malware. Prý pro boj s piráty

The FSLabs A320

Autoři doplňků do leteckých simulátorů přibalili k hernímu obsahu škodlivý software, který mohl z počítače ukrást...

Remake kultovního System Shocku se odkládá na neurčito

System Shock 2

Autoři chystaného remaku jedné z nejlepších her všech dob se stali oběťmi vlastních ambicí. Musí proto vývoj přerušit a...

Najdete na iDNES.cz