Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intel brzy zlevní Pentia 4 o 50 %!

  12:00aktualizováno  12:30
V dubnu nás velmi pravděpodobně čekají dvě snížení cen intelovských procesorů, jimiž budou obzvlášť drtivě zasažena Pentia 4. Ani Pentium III nesmí stát prosazení P4 v cestě – z toho také vychází cenová strategie Intelu. Na trhu se tento týden objevil nový Celeron 850, který ovšem nepřináší nic zajímavého.

Procesory Pentium 4 půjdou s cenou pěkně dolů
Pravidelné mírné zlevňování Intelu, které jsme znali z dob jeho totální dominance, se pomalu ale jistě stává minulostí. Intel je stále více nucen operativně reagovat na kroky svého konkurenta, firmy AMD – snižovat ceny a uvádět nové procesory dříve, než předtím ohlásil. Vzhledem k (podle Intelu) nedostatečné poptávce po jeho „nejrychlejších procesorech x86 na světě“ se na konci dubna zřejmě dočkáme zvláštního kola zlevňování, které bude obzvlášť drastické.

Již do dvou týdnů by se mělo objevit Pentium 4 1,7 GHz a jeho cena bude zpočátku jen o něco nižší než se očekávalo – 701 dolarů místo avizovaných 776. Jenže už o týden později, 29. dubna, jeho cena spadne na těžko uvěřitelných 361 dolarů!! Obdobné věci se budou dít i se staršími P4 – 1,5GHz model bude ze současných 637 zlevněn nejprve na 519 a posléze na 256 dolarů, zatímco Pentium 4 1,4GHz postihne ze současných 423 sestup na 375 a následně na 193 dolarů! Jinými slovy, Pentia 4 zastihne květen zhruba o 50 procent levnější, než jsou v době psaní tohoto článku! Zlevnění se dočkáme i u Pentií III a Celeronů, ale zdaleka ne tak razantních.

Budoucnost Pentia 4
Ke konci roku 2001 dosáhne frekvence Pentia 4 hodnoty 2 GHz. Tou dobou už budou na trhu „péčtyřky“ založené na dvou různých jádrech – starším Willamette (0,18mikronový výrobní proces) a novějším Northwoodu (0,13mikronový proces, dvakrát větší cache L2, tj. 512 KB). Obě řady procesorů budou stále koncipovány pro patici Socket478. Dva gigahertzy bude pro jádro Willamette konečná stanice; tento procesor bude vypuštěn ve třetím čtvrtletí a měl by zpočátku stát 562 dolarů. Northwoodovské Pentium 4 se objeví ve čtvrtém kvartálu a bude mít frekvenci 2,2 GHz.

Pentium III Tualatin – jen demonstrace výhodnosti P4?
Co se týče Pentií III s jádrem Tualatin, uvidíme je ve třetím čtvrtletí, ale cenová politika Intelu (= vše pro prosazení Pentia 4) tyto nadějné overclockerské procesory zřejmě dokonale zazdí – tou dobou už totiž budou „péčtyřky“ podstatně levnější. Tualatiny budou prodávány s frekvencemi 1,13 GHz, 1,2 GHz a 1,26 GHz, ačkoli schopnosti jádra by měly dosahovat až někam k 1,6 GHz – další ochranářské opatření ve prospěch P4.

Celeron 850 – nic nového pod sluncem
Nejnudnější kapitolou intelovských procesorů je již dlouhou dobu Celeron, kdysi populární overclockerský čip, nyní dožívající stařeček, jehož nové modely založené na stále stejném jádře nepřinášejí nic zajímavého, a nedávné zvýšení frekvence FSB z 66 na 100 MHz už nemohlo úpadek zájmu o tyto čipy nijak zvlášť povzbudit. V pondělí Intel ohlásil dostupnost Celeronu 850, který se od svého předchůdce liší jen o 50 MHz vyšší frekvencí – ostatní, dnes už nepříliš dostatečné parametry (např. cache L2 o velikosti 128 KB) zůstávají stejné. Zahnívat se zde zřejmě bude ještě dlouho: teprve ke konci roku bychom se měli dočkat Celeronu 950, a jsem věru zvědav, jak to bude v té době konkurenceschopný procesor.

Závěrem
Netřeba jistě podotýkat, jak výrazně se výše uvedeným zlevněním sníží zisky Intelu. Rázem bude po klasickém „mastění si kapsy“ na novém produktu – Pentia III se tím stanou pro Intel dokonce ziskovějším artiklem než jeho vlajkové Pentium 4! Ovšem existence firmy stojí a padá na prosazení P4 mezi široké masy, a tomu Intel podřizuje všechno.

Zdroj: The Register, X-bit labs

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz