Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intel Czech Game Expo 2004

  12:00aktualizováno  3. července 10:43
Dlouho očekávaný herní festival Intel Czech Game Expo 2004 je za námi. Co se na něm dělo a jak dopadl, ale i co se nepovedlo, to všechno se dnes dozvíte v tomto článku.

Národní kvalifikace World Cyber Games 2004
Bezesporu nejpodstatnější část Expa tvořila Národní kvalifikace na olympiádu v elektronických hrách World Cyber Games 2004. Dá se říci, že ty probíhaly tak, jak měly. Celkem devíti lidem společnost E-Sports zaplatí cestu do amerického San Francisca a dá se předpokládat, že někteří další e-sportovci využijí možnosti uhradit si náklady za cestu sami. V každém případě nás odletí reprezentovat tato devítka (CS tým tvoří pět hráčů):
Starcraft Broodwar: CDS)Crow a neph.Destroyer
Unreal Tournament 2004: mikake
Warcraft 3: nEph.Giacomo
Counter-Strike: NecroRaisers
Doufejme, že všem se bude dařit a přejme jim mnoho štěstí.

Mistrovství České republiky v elektronických sportech
Druhou nejvýznamnější část tvořilo Mistrovství České republiky v elektronických sportech. Zde se bohužel některé turnaje odehrály se zpožděním, nicméně i přesto se všechny dohrály do úspěšného konce a my tak tedy známe vítěze, jež si rozdělili ceny v hodnotě cca 300 000 Kč. Zde jsou:

Starcraft Broodwar: CDS)Dark_Caleb
Warcraft 3: nEph.Giacomo
Counter-Strike: AMD Cyber Team
Unreal Tournament 2004: mikake
Tactical Ops: LAMY.NEJVĚČÍ:
Medal of Honor: TORTUGA
Call of Duty: infrag
Day of Defeat: Fear Factory
Vietcong: NecroRaisers
Samsung Bowling: Ben

Prezentace vývojářů
Další částí, jež zde zmíním, budou prezentace vývojářů. Nakonec se Expa zúčastnilo deset týmů, byť Mayhem Studios zaslali materiály k prezentaci až těsně po skončení Expa, takže jste je nemohli vidět přímo na festivalu, ale jsou k vidění pouze na e-Sports webu. Přesto i přímá účast devíti týmů je značným úspěchem. K vidění byla spousta dosud nepublikovaných videí, screenshotů a artworků z chystaných titulů. Celkem čtyři studia vyslala na Expo své zástupce osobně, takže návštěvníci měli možnost slyšet jednotlivé prezentace od reprezentantů těchto týmů: Pterodon, Altar Interactive, Cauldron, Another Division. Zástupci všech čtyř zmíněných studií se zúčastnili i výjimečného turnaje vývojářů v taktické akci Vietcong. Původně se tedy měl hrát Painkiller, ale kvůli časovým/technickým problémům se od něj muselo ustoupit. Ovšem i přes tuto výměnu se většina vývojářů bavila a s chutí si zahrála. Tři nejlepší si z tohoto turnaje odnesli kromě zážitků i originální hry od Cenegy. Málokoho překvapí, že těmi třemi šťastnými byli členové Pterodonu.

Výprodej
Mnozí hráči a návštěvníci ocenili výprodej her, kde již za 100 Kč byly ke koupi kvalitní tituly. Kdo nestihl zakoupit hry přímo na festivalu, má stále možnost koupit je hlavně v pražské e-Sports Areně.

Co se nepovedlo
Nutno říci, že ne všechny věci šly tak, jak měly jít, ať již vinou dodavatelů, malého počtu adminů, atd. Doufejme, že příště již všechno klapne dle předpokladů. A zde jsou konkrétní věci, jež nevyšly: chyběla konzole Xbox a Kofola zdarma, byla nízká kvalita zvuku u prezentací, očekávala se daleko větší návštěvnost, jídlo v místním bufetu nebylo příliš kvalitní, došlo k několika časovým skluzům.

European Nations Championship
Electronic Sports League připravují European Nations Championship, což je v podstatě Mistrovství Evropy ve hrách Counter-Strike a Warcraft 3. Této soutěže se účastní 24 evropských států, ty jsou rozděleny do čtyř skupin, z každé skupiny postoupí dva nejlepší na offline finále, které se odehraje v Kolíně nad Rýnem. Vítězové si mezi sebe rozdělí 20 000 euro.

Čeští Counter-Strike reprezentanti mají za sebou zápas s Bulharskem, k naší radosti jsme vyhráli. Střetli jsme se rovněž se Slovenskem, kterému jsme ovšem podlehli. 18.5.2004 jsme svedli urputný boj s Tureckem, vyhráli jsme. Dne 6.6.2004 jsme válčili se Srbskem a Černou horou, vyplnily se předpoklady našich reprezentantů, dokázali jsme zvítězit 17:13, blahopřejeme! Jak je vidět, naší reprezentanti si vedli skvěle a měli velkou šanci postoupit z prvního místa ve skupině. Leč o tuto šanci po prohře s Řeckem přišli, zajímavostí je, že zápas s Řeckem hráli takřka ve stejnou dobu, v jakou s Řeky bojovali naši fotbalisté. Přejme nyní tedy našim CSkářům hodně štěstí, ať dokáží postoupit na LAN finále z baráže, jež je teď čeká.

Counter-Strike Champions League
Electronic Sports League se rozhodli uspořádat novou prestižní Counter-Strike ligu. Pozváno do ní bylo mnoho známých evropských týmů, namátkou jmenujme: a-Losers.MSI, nEophyte, OCRANA.ATI, The Titans, atd., takže liga by měla mít prestiž zajištěnou. Věřme, že se Counter-Strike Champions League podaří úspěšně nahradit upadlou ligu ClanBase EuroCup.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Najdete na iDNES.cz