Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intel kontra AMD: pořád se něco děje

  12:00aktualizováno  23. července 10:28
Velcí výrobci počítačů jako Compaq a IBM se začínají dost zajímat o procesory od AMD – nemohou si samozřejmě dovolit ignorovat přání zákazníků, kteří Athlony a Durony chtějí. Intel však na podzim a zimu letošního roku chystá nové procesory a další cenové zemětřesení, které by mohlo zamíchat karty zase trochu jinak. Budou Celerony zase stát za to?

Compaq, IBM i Hewlett-Packard se začínají kamarádit s AMD
Velcí výrobci počítačů, pro které před relativně nedávnou dobou neexistovaly jiné procesory než značky Intel, již dnes zpívají zcela jinou písničku. Naprostá většina z nich do svých sestav nyní montuje vysoké procento procesorů od AMD a u některých firem, jako je Compaq nebo IBM, je to dokonce fifty-fifty – 50 % procesorů Intel, 50 % AMD. Mezi firmy, které do svých počítačů ve větší míře vpustily procesory AMD, patří i Hewlett-Packard, u nějž je podíl Athlonů a Duronů třetinový. Je však nutné dodat, že se jedná pouze o tzv. spotřebitelské (consumer) počítače; do PC určených pro podnikovou sféru ani do přenosných počítačů si velké firmy zatím procesory AMD nepustily. Důvod je zřejmý: „prostí“ zákazníci se zdaleka nejvíce zajímají o co nejlepší poměr cena/výkon, proto se v tomto segmentu AMD prosazuje, zatímco podnikům, bankám a státní správě na pár procentech výkonu dolů a pár dolarech ceny nahoru zas tolik nesejde – jménu Intel se zde stále věří nesrovnatelně více než AMD.

Dell je jediným z velkých výrobců, který zůstal zatím stoprocentně věrný Intelu, ani on však nezůstává k rostoucí popularitě AMD hluchý a slepý. Na počátku července dal na svoje webové stránky dotazník pro zákazníky (překvapivě brzy ho však zase stáhl), ve kterém se jich ptal, jestli by v jeho počítačích měli raději procesory Intelu, nebo AMD. Čtenáři měli porovnat čipy AMD a Intelu z hlediska spolehlivosti, výkonu, hodnoty a obsažených inovací. Kladeny byly otázky jako například tato: „Předpokládejme, že si hodláte domů zakoupit nový počítač, a že máte na výběr dvě stejné sestavy, které se liší pouze v procesoru a ceně – v jedné sestavě je Intel Pentium III 1 GHz (cena 1 099 dolarů) a ve druhé Athlon 1 GHz (cena 1 049 dolarů). Kterému počítači byste dali přednost?“

Intel chystá další velký pád cen
AMD hodlá do konce tohoto roku získat 30 % světového trhu s procesory, ale Intel se nebude chtít nechat jen tak vytlačit – co se týče miniaturizace výrobního procesu, má se svými 0,13 mikronu před AMD náskok a hodlá ho co nejdříve využít. Jak? Inu, bude v předstihu oproti plánu vrhat na trh vysokofrekvenční Pentia 4 a starší modely P4 prudce zlevňovat, aby spolu s čipsetem i845 tvořily kombinaci přístupnou každému. Po předběžných informacích o této strategii se objevily další zprávy, které naznačují opravdu významné kroky chystané Intelem pro zbytek letošního roku.

Ve třetím čtvrtletí se dočkáme Pentia 4 na frekvenci 2 GHz a ještě před Vánoci přijde Pentium 4 2,2 GHz. Pentium III bude samozřejmě zastaveno na pouhých 1,2 GHz, aby nemělo šanci ohrozit své mladší bratry s číslem 4 – jeho cena bude po 26. srpnu vyšší než cena Pentia 4 1,8 GHz (!), což ho odsune zcela mimo hru. Povzbuzení naopak dostane řada starých dobrých Celeronů: ve třetím čtvrtletí budou uvedeny modely s frekvencemi 950 MHz, 1 a 1,1 GHz, všechny ještě na stávajícím jádře Coppermine-128, a před koncem roku přijde Celeron 1,2 GHz s jádrem Tualatin.

Cenové skoky opravdu velkého rozsahu se chystají na 26. srpna a 28. října. Pentia 4 by měla znovu zlevnit, a to až o neuvěřitelných 55 % (u modelu s frekvencí 1,8 GHz)! Celerony se budou také prodávat za podstatně konkurenceschopnější ceny než nyní – od 64 dolarů za 900MHz model po 103 dolarů za 1,2GHz model.

Návrat Celeronů na scénu?
Vždycky, když se u Celeronů „lámala jádra“, nastávaly overclockerské hody. Vzpomeňme na první modely s jádrem Mendocino – Celerony 300A se staly hitem, když pouhou změnou FSB z 66 na 100 MHz bylo možné získat 450MHz procesor. Totéž se opakovalo při přechodu na jádro Coppermine-128 – u Celeronů 533A a 566 jste opět mohli velmi často změnou FSB vyrobit spolehlivé frekvence 800 a 850 MHz. První tualatinový Celeron 1,2 GHz slibuje podobnou radost, protože poběží na 100MHz FSB, kterou by mohlo jít povýšit na 133 MHz a dostat tak 1 600 MHz! Pokud by se to dařilo s většinou exemplářů, mohl by Celeron získat pěknou část své ztracené slávy zpět a znovu se stát procesorem, o němž bude možné uvažovat.

Zdroje: The Register, X-bit

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz