Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Intel versus AMD: jak to vidí oni

  12:00aktualizováno  12:57
Jaká je současnost a budoucnost procesorů od dvou hlavních protagonistů této branže, Intelu a AMD? Různé cesty a různé přístupy, které si tyto firmy zvolily, slibují zajímavé zážitky nám i jim. Přinášíme pohled na minulý rok očima jejich čelných představitelů a malé zamyšlení nad blízkými perspektivami výrobků obou společností.

Pomeranče a jablka
V předcházejícím článku jsme se podívali na nejrychlejší současné procesory pro počítače PC: Pentium 4 2,2 GHz od Intelu a Athlon XP 2000+ od AMD. Jak je tomu vždycky při jakémkoli porovnávání těchto dvou konkurentů, rozpředla se v diskusním fóru debata příznivců a odpůrců obou značek. Jedni obdivují, že Athlon XP je na stejné pracovní frekvenci výrazně rychlejší než Pentium 4, jiní upřednostňují bezproblémovost řešení typu „čistý Intel“. Celkem dobře to ale vystihl Tom Pabst výrokem, že se od sebe tyto dva procesory liší „jako jablka od pomerančů“. Oba výrobci zvolili jinou cestu a je těžké v této době odhadnout, která z nich se v budoucích produktech ukáže jako lepší. Z jednoho úhlu pohledu vypadá lépe Athlon XP, protože z nižší frekvence a starší výrobní technologie dokáže vyždímat vyšší výkon než Pentium 4. Jenže příznivci AMD tuto záležitost automaticky extrapolují do budoucna a předpokládají, že firma bude schopna plynule, bezproblémově a brzy přejít z prakticky vyčerpaného jádra Palomino na 0,13mikronový proces a ve svých nových procesorech zachovat předcházející vynikající výkonovo-frekvenční poměr – což nemusí být nutně pravda. Ať se nám intelovská „inflace megahertzů“ a věci související líbí nebo ne, neměli bychom i při obdivu k efektivitě AMD přehlížet fakt, že Intel si otevřel bezpečnou cestu k velmi vysokým kmitočtům a firma AMD nemusí být (a podle mě ani nebude) nějaký čas schopna Intel výkonově předstihnout. Můžeme to samozřejmě pohrdavě označit jako vítězství hrubé síly nad promyšlenějším (?) designem, ale to, na co se zde (a obecně v jakémkoli byznysu) hraje především, je cena, výkon a jejich vzájemný poměr, nikoli krása řešení.

W. J. Sanders III, prezident a výkonný ředitel AMD, držící paletu Athlonů XP

Jak to vidí oni sami
Po úvodním zamyšlení jsem se chtěl tentokrát věnovat hodnocení minulého roku ústy významných představitelů Intelu a AMD – není bez zajímavosti si přečíst, posoudit a vzájemně zkonfrontovat některé jejich výroky, jak je přinesl tchajwanský server Taipei Times. Zpovídanými osobami byli Ben Anixter, viceprezident AMD pro externí záležitosti, a Paul Otellini, generální ředitel Intel Architecture Group.

Kdo získává a kdo ztrácí
Anixter hned na úvod přišel s jedním z nejvýznamnějších ukazatelů – tržním podílem – a na údajích analytické firmy Gartner Dataquest ukázal, že 27 % stolních PC prodaných v USA ve třetím čtvrtletí minulého roku obsahovalo procesor od AMD. Dále zdůraznil, že série chystaných 64bitových procesorů s přídomkem Hammer, která má přímo konkurovat intelovským procesorům Itanium, bude schopna provozovat stávající 32bitové programy přímo, kdežto na Itaniu bude třeba použít speciální emulační software, což bude samozřejmě mít zpomalující efekt. Podle Anixtera má zkrátka jeho firma Intel přímo na mušce a je jeho „nejhorší noční můrou“.

Otellini Anixterova tvrzení ovšem vůbec nepřijal a prohlásil, že je tomu právě naopak: podle něj tržní podíl Intelu nad AMD v minulém roce dokonce vzrostl! Výše zmíněnou studii firmy Dataquest, podle níž v roce 2001 klesl podíl Intelu z 82 na 75 %, nepovažuje za pravdivou: „Náš celkový podíl už dlouho začíná číslicí 8 a je tomu tak i nadále.“. Záměr AMD spouštět 64 i 32bitový kód nativně prostřednictvím jednoho čipu považuje Otellini za plýtvání časem a silikonem. Itanium je čistě 64bitový produkt zaměřený do vyšších počítačových sfér, a v této oblasti neexistují žádné běžné kancelářské aplikace, takže zpětná kompatibilita s 32bitovým softwarem není až tak důležitá. A mimoto je Intel ze své stávající architektury Pentia 4 schopen vyždímat frekvenci až 10 GHz, což mu dává ve 32bitové oblasti do budoucnosti dostatečný prostor.

Intel umí jít i trochu do sebe :-)
Otellini překvapivě otevřeně připustil, že vazba Intelu na firmu Rambus byla těžkou chybou (Anixter to posměšně označuje za „katastrofu“). Otellini však dodává: „O čem je tenhle byznys? O přizpůsobení se trhu. Zareagovali jsme na směr, kterým se trh vydal? Rozhodně ano.“ Protože Intel kvůli smlouvám s Rambusem nemohl v rozumnou dobu přijít s čipsetem podporujícím paměti DDR, zaplavil trh čipsetem i845 s podporou dnes již starého typu pamětí SDRAM PC133. Ten sice v některých aplikacích výkonnost Pentia 4 poměrně dost degraduje, ale umožnil vznik levných počítačů s Pentiem 4 na palubě, což byl záměr a potřeba Intelu.

Závěrem k tomuto článku...
...budiž jeho úvod :-). Těším se na vaše názory v diskusním fóru.

Zdroje: Taipei Times, Tom’s Hardware Guide

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...